אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מורי ארקין לא מתכוון לרכוש את השליטה בכלל ביטוח

בלעדי לכלכליסט

מורי ארקין לא מתכוון לרכוש את השליטה בכלל ביטוח

משיכת הבקשה של אדוארדו אלשטיין לקבלת היתר שליטה בחברה העלתה הערכות שלפיהן ארקין, יקיר גבאי ואייל לפידות יניעו מהלך לרכישת השליטה בכלל ביטוח. אך ארקין מתכוון להגדיל את אחזקותיו בחברה מ־5% ל־8% עד ספטמבר, ולא מעבר לכך

31.07.2019, 07:40 | גולן חזני

מורי ארקין לא מתכוון לנסות לרכוש את השליטה בכלל ביטוח. ל"כלכליסט" נודע כי התוכנית של ארקין היא להגדיל את אחזקותיו בחברה מ־5%, שאותן רכש ביוני, ל־8%, אבל להישאר באחזקה פיננסית ולא מעבר לכך. ארקין, כפי שפורסם באתר "כלכליסט", קיבל את היתר האחזקה לעד 8% ממניות כלל שלשום מידי רשות שוק ההון, בראשות משה ברקת. הוא אמור לממש את ההיתר עד תחילת ספטמבר.  

קראו עוד בכלכליסט

ככל הנראה לא צפויות בעסקה מול ארקין בעיות מצד אי.די.בי פתוח, שבשליטת אדוארדו אלשטיין. זאת, בניגוד להסכם מול מנכ"ל שיכון ובינוי אייל לפידות, שקיבל אופציה לרכישת 4.99% מהמניות בהלוואת מוכר גדולה של 120 מיליון שקל מאי.די.בי פתוח - הלוואה שהחברה לא עמדה בה עד למועד הסופי, יום ראשון השבוע.

כפי שנחשף ביום ראשון ב"כלכליסט", העסקה עם לפידות בסכנה, לאור העובדה שאי.די.בי פתוח מתקשה להעמיד את ההלוואה, בשל מצבה הפיננסי הרעוע והתנהלותה מול מחזיקי האג"ח שלה, שחוששים שלא תוכל לעמוד בהחזר החוב שלה כלפיהם, שעומד על 2.5 מיליארד שקל. האג"ח הארוכות של אי.די.בי פתוח מסדרה ט' נסחרות בתשואה של 25%.

שלשום שלח לפידות מכתב לדירקטורים באי.די.בי פתוח, באמצעות עו"ד דן שמגר, ממשרד מיתר ליקוורניק לשם, שבו טען כי אי.די.בי פתוח הפרה את ההסכם עמו בכך שלא השלימה אותו במועד ולא העבירה לו את המניות. לפידות הוסיף כי הוא עומד על כך שהחברה תבצע מיידית את כל הפעולות בנוגע להסכם, אחרת ינקוט צעדים שעומדים לרשותו בחוק, כלומר יפנה לאמצעים משפטיים. פנייה כזו, אגב, תסבך את כל הצדדים, ועלולה להביא את אי.די.בי לחדלות פירעון ואת העסקה לפיצוץ סופי.

לפידות חתם במאי על הסכם אופציה לרכישת 4.99% ממניות כלל ביטוח תמורת 132 מיליון שקל, שמתוכם הוא אמור לשלם 14 מיליון שקל בלבד. יתרת הסכום, בסך 118 מיליון שקל, תועמד לו כהלוואת מוכר על ידי אי.די.בי פתוח למשך חמש שנים בריבית של 4% לשנה. לפידות הודיע על מימוש האופציה ב־17 ביוני. אי.די.בי פתוח בחרה שלא לבצע את המהלך עד לדדליין ביום ראשון ומנסה להשיג מימון חיצוני.

אי.די.בי פתוח הודיעה בתגובה ללפידות כי היא ממשיכה לפעול להשלמה של ההסכם ולמצוא מימון חיצוני. החברה מוכנה לממן את הפער בתנאי ההלוואה, שיכול להגיע בריביות ל־20 מיליון שקל. לפידות רואה בהתנהלות אי.די.בי פתוח מולו כהעדפה של הנושים מחזיקי האג"ח על פניו. לא ברור אם הוא מתכוון ללכת להליך משפטי מיידי, מאחר שבמקביל למכתב הוא ממשיך להתנהל בדיונים מול עו"ד אהרון קאופמן, היועץ המשפטי של אי.די.בי פתוח.

באותו מהלך של לפידות רכשו מורי ארקין ויקיר גבאי 5% ממניות כלל ביטוח כל אחד, כשההערכות בשוק היו שמדובר בקבוצה ששואפת בעתיד להיות בעלת השליטה בחברה. עם זאת, מתברר כאמור כי לארקין אין שום תוכניות כאלה. אי.די.בי פתוח מחזיקה כיום ב־20.3% ממניות כלל ביטוח ובזכויות ל־24% בעסקאות החלף שביצעה. אחרי שבשבוע שעבר משך בעל השליטה באי.די.בי פתוח אדוארדו אלשטיין את בקשת ההיתר לשליטה בכלל, ההערכה היא כי הוא ינסה למכור אותה בשבועות הקרובים.

  

מורי ארקין מורי ארקין מורי ארקין

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות