אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכירות האונליין מגיעות גם לתרופות המרשם צילום: יוני רייף

בלעדי לכלכליסט

מכירות האונליין מגיעות גם לתרופות המרשם

משרד הבריאות מאשר לבתי המרקחת מכירה מקוונת של תרופות מרשם. רשתות הפארם ייעזרו בשירותי איחסון ושילוח ייעודיים של חברות הפצה חיצוניות

31.07.2019, 13:34 | נורית קדוש

מכירות האונליין מגיעות לבית המרקחת. משרד הבריאות פרסם מסמך המאשר מכירה מקוונת של תרופות מרשם, כך נודע ל"כלכליסט". האישור נכנס לתוקף בימים אלה, עוד בטרם הושלם נוהל הובלה ומכירה. 

קראו עוד בכלכליסט

החלטת משרד הבריאות מאפשרת לבתי המרקחת, ובראשם לרשתות הפארם הגדולות סופר פארם ו־Be, להתחיל למכור תרופות מרשם דרך אתר האונליין שלהן ולשגר אותן לבית הלקוח באמצעות שליחים. רשתות הפארם, שדחפו להרחבת אפשרויות האונליין, יידרשו כעת לפתח מערך לוגיסיטי ליישום הדרישות של משרד הבריאות.

בית מרקחת בסופר פארם, צילום: יוני רייף בית מרקחת בסופר פארם | צילום: יוני רייף בית מרקחת בסופר פארם, צילום: יוני רייף

מה שסלל את הדרך להחלטת משרד הבריאות הוא האישור שהוא נתן לאחסן את התרופות למשך 24 שעות בימי חול ו־48 שעות בסופי שבוע במחסנים ייעודיים, המוגדרים "בית מסחר מורשה", שמהם יישלחו התרופות לבית הלקוח. בית המרקחת המרכזי של רשת הפארם ירכז את כל ההזמנות ויכין אותן לשילוח. חברת ההפצה, שתעמוד בהגדרת "בית מסחר מורשה", תאסוף את כל ההזמנות בסוף יום העבודה למחסן שלה, וממנו הן ישוגרו ללקוחות ביום למחרת. ללא אישור זה היה על בתי המרקחת לייצר מענה לוגיסטי לשיגור מיידי של התרופות לכל רחבי הארץ, שהיה כרוך בעלויות שהיו הופכות את המהלך ללא כלכלי.

כדי להרחיב את מכירות תרופות המרשם לזירה המקוונת, בתי המרקחת מחויבים להקצות רוקח שיהיה זמין להיוועצות עם לקוחות לאורך כל שעות פעילות בית המרקחת. החלק המורכב בדרישה זו הוא שבכל מכירת תרופת מרשם יהיה על אותו רוקח לתשאל ולהדריך את הלקוח בטלפון. שיחה כזו תכלול למשל בדיקת כלל התרופות שנרשמו למטופל: מינונים, אינטראקציות בין־תרופתיות והדרכה לנטילה נכונה לשיפור יעילות הטיפול התרופתי. תיעוד שיחת התשאול וההדרכה יוצמד לטופס ההזמנה, כולל שעת השיחה וסוגיות חשובות שעלו במהלך השיחה. על תיעוד זה להיות זמין בכל עת לביקורת משרד הבריאות. נוכח המחסור ברוקחים ושכרם הגבוה, מדובר בדרישה שתאתגר את רשתות הפארם.

על הרוקח הייעודי הזה מוטלת גם אחריות על איכות הובלת התרופה עד מסירתה למטופל. לאחר שהמטופל חתם לבית המרקחת על ייפוי כוח לאספקת התרופה באמצעות שליח, באחריות בית המרקחת לתאם עם המטופל את מועד מסירת התרופה, שכן אין אפשרות למסור אותה אלא למטופל עצמו, למעט מקרים של ייפוי כוח, ואין להשאיר תכשירים ללא השגחה ואחסנה ראויה.

מסירת תרופת מרשם תיעשה על ידי השליח אך ורק כנגד מסירת המרשם המקורי על ידי המטופל. זאת ועוד, על השליח לתעד את זמן מסירת המשלוח, תאריך המשלוח והטמפרטורה של המשלוח בעת מסירתו לצרכן, ותיעוד זה יישמר בבית המרקחת ובחברת ההפצה. אם קיימת תקלה או חשד לתקלה ולפגיעה בתנאי ההובלה ושמירה על שרשרת האספקה אצל השליח, התכשירים יוחזרו לבית המרקחת. במקרה שלא נשמרו בתנאים נאותים, הם יועברו להשמדה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות