אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלפרין אישרה את עסקת EMG, דלק ונובל ישמרו גז גם ללקוחות מקומיים צילום: אוהד צויגנברג

פרסום ראשון

הלפרין אישרה את עסקת EMG, דלק ונובל ישמרו גז גם ללקוחות מקומיים

רשות התחרות אישרה לדלק קידוחים ולנובל אנרג'י לרכוש את צנרת הגז המושבתת של EMG - ופתחה את הדרך לייצוא גז למצרים עוד השנה; לאישור הרכישה מספר תנאים, ובראשם: שחקני הגז יחוייבו לשריין את כמות הייצוא המיועדת למצרים גם עבור המשק הישראלי

31.07.2019, 14:19 | ליאור גוטמן

רשות התחרות, בראשות הממונה מיכל הלפרין, אישרה הבוקר (ד') לדלק קידוחים ונובל אנרג'י לרכוש את צנרת הגז המושבתת של EMG, כך נודע לכלכליסט; כעת, פתוחה הדרך לקראת ייצוא גז למצרים עוד השנה.

קראו עוד בכלכליסט

יצחק תשובה, צילום: עמית שעל יצחק תשובה | צילום: עמית שעל יצחק תשובה, צילום: עמית שעל

לאישור הרכישה מספר תנאים, ובראשם זה הקובע שהמשק המקומי לא יסבול מחוסר יכולת לייבא גז זול ממצרים, גם אם האפשרות הזו תיאורטית בשלב זה. לפיכך, רשות ההגבלים מחייבת את דלק, נובל ושאר שחקני הגז לשריין את כמות הייצוא המיועדת למצרים עבור המשק הישראלי - כלומר לקחת נתח מהמאגרים הקיימים ו"לצבוע אותו" לצרכים עתידיים. המטרה של המהלך היא לאפשר ללקוחות ישראלים לרכוש גז זול, כאילו הם מצאו ספק מצרי שמוכן למכור להם במחיר יותר נמוך ממה שהם היו משיגים כאן.

בהתבסס על שני חוזי הייצוא שנחתמו בתחילת 2018 מול דולפינוס המצרית, השריון האמור מהווה כ-5% מנפח הגז שיש בלוויתן, וכ-10% מנפח הגז שיש במאגר תמר, כמות לא מבוטלת ששני המאגרים לא יוכלו לשווק שנים ארוכות.

הרשות טוענת שהיא תבחן את המצב בעוד 10 שנים, כדי לראות האם יש צורך לבצע תיקונים בהגבלות. שיריון מכסת הגז נולד לראשונה כבר בשנת 2012, אז החליטה המדינה לאשר עסקאות החלף (SWAP) בין מאגרים, כך שכאשר מכסה יוצאת ללקוח לחו"ל, תשוריין במקביל מכסה אחרת בהיקף דומה לשוק המקומי. אז החליטו על המהלך חברי ועדת צמח, שעל מסקנותיה חתום בין השאר הממונה על ההגבלים הקודם דיוויד גילה.

הממונה על התחרות מיכל הלפרין, צילום: אוהד צויגנברג הממונה על התחרות מיכל הלפרין | צילום: אוהד צויגנברג הממונה על התחרות מיכל הלפרין, צילום: אוהד צויגנברג

מגבלה נוספת שרשות התחרות מציבה הבוקר כתנאי לאישור עסקת הרכש היא ביצוע בדיקת OPEN ACCESS לצנרת; כלומר, אם יתגלה שיש בה מקום להוליך גז למצרים, אבל נובל ודלק לא משתמשות בו, הן תהיינה חייבות להעמיד אותו לטובת אחרים. כך, מאמינים ברשות התחרות, תווצר תחרות על השוק מקומי בהבאת חברות חדשות שיחפשו פה גז וישברו את הדואופול דלק / נובל, שמלווה את המשק מאז 2004. כזכור, רק אתמול נכנסו לישראל שתי חברות גז בריטיות חדשות, והם אמורות להתחיל בשנה הקרובה בחיפושי גז חדשים ברישיונות שטרם נבדקו.

עבור המשק הישראלי - כמו גם דלק ונובל - מדובר בבשורה מעודדת, כיוון שהיא פותחת את המשק לייצוא גז למצרים לראושנה בתולדות המדינה. בפברואר 2018 חתמו שותפויות לוויתן ותמר על שני חוזי ייצוא גז בכמות זהה - 32 מיליארד מ"ק מכל מאגר - ולאורך תקופה של 10 שנים. ההכנסות המשוערות מהייצוא נאמדות ב-15 מיליארד דולר לשני המאגרים, כאשר חצי מההכנסות מיועדות בכלל להיכנס לקופת המדינה בדמות תמלוגים ומיסים.

צנרת הגז של EMG נרכשה לפני כשנה בעלות של 518 מיליון דולר, רכש שבוצע ביחד עם חברת איסט גז המצרית, שפתחה עם דלק ונובל חברה חדשה שנרשמה בהולנד על מנת לממן את העסקה. הבוקר חשף כלכליסט שהמדינה לא מחכה שצנרת הגז המצרית תתמלא בחוזים, והיא מקדמת במקביל אלטרנטיבה מהירה לייבוא גז מצרי - אם וכאשר יימצא שם ספק שירצה למכור ללקוחות מקומיים.

עו"ד לינור דויטש, מנכ"לית לובי 99, מסרה בתגובה: "מצער מאד שהממונה איפשרה למונופול הגז, הגובה כיום מחיר מונופוליסטי גבוה מהציבור, להשתלט לגמרי על הפתח היחידי לתחרות בו. כמה מהר נשכח כי עד לפני שנים לא רבות מילא הגז הטבעי המצרי תפקיד תחרותי ראשון במעלה במשק הישראלי, ומחיר הגז היה נמוך משמעותית ממחירו היום. לאור העובדה שמצרים מייצאת כיום גז טבעי למדינות אחרות, החלטה נכונה היתה מונעת השתלטות ומאפשרת לכל היותר שימוש זמני, עד להיווצרות ההזדמנות ליבוא ממצרים. התנאים שקבעה הממונה חלשים וחסרי שיניים, ואין בהם להבטיח תחרות אמיתית. נשקול את צעדינו בהתאם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
רשות התחרות ותאגידי הגז
לקרוא את הדברים המביכים, את זריית החול בעיניים, את הנתונים האלטרנטיביים שכותבת הרשות לתחרות ולא להאמין. אלו הם דברי הבל, אם לא גרוע מזה. נראה שהרשות קבלה את ההסברים וההצעות של תאגידי הגז, עורכי הדין שלהם, ושל שלוחיהם בממשל כמות שהם, בלי לבדוק אותם. עסקת החלף הגז התנאים שהציבה רשות התחרות לעסקה כוללים התחייבות לביצוע עסקות החלף (Swap). לפי הסבר הרשות, עסקת החלפת הגז משמעותה היא "שכאשר יבקש ספק מצרי לייצא גז ללקוח ישראלי, לוויתן ותמר יהיו חייבות לספק את הגז בהתאם להסכם שבין ספק הגז המצרי ללקוח הישראלי וזאת בתמורה לכך שספק הגז המצרי יספק גז טבעי ללקוח של לוויתן ותמר במצרים [דולפינוס]." אלא שכל עסקה כזו, כפי שרשות התחרות עצמה כותבת במסמך 'החלטה בתיק מיזוג 037056', דורשת בקשת ספק גז טבעי במצרים ושלש התחייבויות שלו, ובמקביל הסכמה והתחייבויות של דולפינוס. הרשות לא מסבירה כלל מה האינטרסים שלהם בעסקת ההחלף ומדוע כדאי להם לאשר עסקה כזו החושפת אותם לסיכונים חדשים.
אמנון פורטוגלי  |  04.08.19
4.
רשות התחרות ותאגידי הגז (2)
בתמצית, עסקת ההחלף המוצגת כעסקה רכישה-מכירה פשוטה, כמעט כמו קנייה בשוק, היא עסקה מורכבת המחייבת הסכמה והתחייבויות של צדדים שלישיים שתאגידי הגז יכולים לטרפד בקלות. מכאן שהתנאי לאישור הרכישה של חלק מצינור הגז שבין ישראל למצרים על ידי דלק ונובל "ששותפי לוויתן ותמר יחוייבו לאפשר עסקת החלפת גז SWAP", אינו 'מחזיק מים'. במצרים קיים כיום עודף בגז. בהודעה לעיתונות נכתב כי "במצרים קיים מחסור בגז", ובמסמך השאלות והתשובות: " למצרים אכן היו תגליות גז חדשות, שבשלב זה עדיין מצויות בשלבים הראשוניים שלהן והפקת גז טבעי תתאפשר מהן רק בעוד כמה שנים. צריך להיות אדם או 'מומחה' חף מהבנה או ידיעה על מה שקורה במצרים בתחום הגז, או להיות אחד שמעוניין להטעות את מקבלי ההחלטות ברשות התחרות ובארגוני ממשל אחרים, כדי לכתוב את דברי ההבל האלו. בניגוד מלא לדברי רשות התחרות, אין מחסור בגז במצרים. מצרים הפסיקה לייבא גז בספטמבר 2018, ותפוקת הגז במצרים כיום מספקת את כלל הביקושים המקומיים, ונשאר עודף משמעותי המייוצא ממצרים דרך מתקני ההנזלה במצרים, שכיום מנוצלים כמעט במלואם עקב עודפי הגז במצרים.
אמנון פורטוגלי  |  04.08.19