אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המחאה לא עזרה: 500 דונם מקרקעות כפר ביל"ו יהפכו לבנייני מגורים עבור קרית עקרון

המחאה לא עזרה: 500 דונם מקרקעות כפר ביל"ו יהפכו לבנייני מגורים עבור קרית עקרון

בתום דיון סוער שבו נכחו חקלאי המושב, אישרה הותמ"ל תוכנית לבנייה רוויה למגורים על קרקעות החקלאיות של המושב; בהמשך צפויים דיונים על 900 דונם נוספים אשר הותמ"ל מבקשת להעביר לרחובות ולקרית עקרון

31.07.2019, 19:28 | דותן לוי

בדיון סוער אשר התנהל היום בותמ"ל החליטו חברי הועדה ברוב של 8 שהצביעו בעד ו- 5 מתנגדים, לאשר את תוכנית 1074 המעבירה 500 דונם, כרבע מהקרקעות החקלאיות שמעבדים חקלאי כפר ביל"ו לטובת בנייה רוויה למגורים עבור קרית עקרון הסמוכה.

מושב כפר ביל"ו נוסד ב-1932 ומונה כיום כ-330 משפחות, שטחי החקלאות של המושב כוללים 2,100 דונם, המעובדים כולם וכאמור לגבי רבע מהם כבר התקבלה ההחלטה כי הם ישמשו למגורים.

בהמשך מתכוון הותמ"ל לדון בתוכניות נוספות הכוללות 700 דונם שילקחו לטובת בנייה לקרית עקרון, 200 דונם נוספים ישמשו כקרקע משלימה לעיר רחובות ו-11 דונם שכבר נלקחו עבור הרחבת בסיס צה"ל. במידה וגם יתר התוכניות יאושרו על ידי הותמ"ל מדובר על 1,400 דונם, כשני שליש מהקרקעות שמעבדים כיום חקלאי המושב אשר ילקחו מהם.

הפגנת חקלאים מכפר ביל"ו הפגנת חקלאים מכפר ביל"ו הפגנת חקלאים מכפר ביל"ו

במהלך הדיון הפגינו תושבי כפר ביל"ו וילדיהם מחוץ לבניין הוועדה ולטענתם בכוונתם לערער על ההחלטה בעתירה שתוגש לבג"צ. לטענת התושבים הועדה בחרה להתעלם מחוות דעת שהוצגו לפיו לא ישמרו שטחים ירוקים וייווצר מסדרון אורבני גדול, פגיעה באיכות סביבה, משבר תחבורתי, צפיפות יתר, בעיות ניקוז ועוד.

רן שדה, תושב כפר ביל"ו אמר כי, "היה נראה שהוועדה כבר קיבלה את החלטתה בטרם התחיל הדיון שהתנהל בצורה ביריונית, אותו ניהלה מתכננת הותמ"ל דקלה פרסיקו, שאף לא אפשרה הצגת כל הנתונים, קטעה את דברי הדוברים והתייחסה לתושבי כפר ביל"ו בהתנשאות. כל זאת בזמן שנקבע כבר, כי הוועדה אינה רלוונטית ואמורה להתפזר לאחר הבחירות ולכן נראה, כי הוועדה מנסה לקיים מחטפי רגע לפני פיזורה".

בדיון נכחה רותם ידלין, ראשת מועצה אזורית גזר אשר אמרה לאחר ההחלטה, "התכנית לא בשלה להכרעה, היא מציגה תכנון כושל שאצה לו הדרך. התכנון כולו מובל ממגבלות שלא נדונו לעומק וגרמו לתכנון בזבזני, על חשבון השטחים החקלאיים, על חשבון תושבי כפר ביל"ו וגני יוחנן.

יש לנהוג באחריות ולתכנן רצועה מצומצמת וצמודת דופן לקריית עקרון ולהימנע מהשלכות קשות על המרחב הכפרי והעירוני כאחד".

הפגנת החקלאים הפגנת החקלאים הפגנת החקלאים

ח"כ אלון שוסטר (כחול לבן), לשעבר ראש מועצה אזורית שער הנגב, אמר: "בלתי סביר שהחלטה אסטרטגית כזו, בעלת היבטים רחבים, תילקח מבלי שהוצגו כלל ההיבטים, צפיפות, תחבורה ורעש ועתיד כלל תושבי האזור ויילקחו החלטות שיגרמו לטעויות בלתי הפיכות. עיר זקוקה למרחבים ירוקים וכפר לצידה" אמר ח"כ שוסטר והוסיף: "התפקיד של הותמ"ל בהיסטוריה הסתיים, אני קורא לכם להפסיק לעבוד על פי תקנות חירום! אל תשתמשו במרחב הכפרי שיהפוך למרחב אורבני מאסיבי, אנא קחו את הדיון צעד אחד אחורה בכדי להגיע להחלטה הגיונית ואחראית כוללת".

ח"כ אלון שוסטר. "עיר זקוקה למרחבים ירוקים וכפר לצידה" , צילום: גדי קבלו  ח"כ אלון שוסטר. "עיר זקוקה למרחבים ירוקים וכפר לצידה" | צילום: גדי קבלו ח"כ אלון שוסטר. "עיר זקוקה למרחבים ירוקים וכפר לצידה" , צילום: גדי קבלו

יו״ר מרכז המועצות האזוריות וראש המועצה האזורית מרחבים שי חג׳ג׳ אמר: יש כאן התעקשות עיוורת לעשות טעות שתושבי קרית עקרון והמושבים בסביבה ישלמו עליה מחיר כבד. אין שום סיבה לאשר את התוכנית ההרסנית. עד כה לא שמענו איך פותרים את בעיות התחבורה הקשות הצפויות. כבר נלקחו אדמות ממושב כפר בילו לטובת בנייה בקרית עקרון, ועד כה לא נבנתה אף יחידת דיור. רק לפני שבוע אישרה

הועדה הפקעת 2/3 קרקעות חקלאיות ממושב מגשימים.

"ההחלטה לסגור מפעל חיים מפואר של דורות חקלאים ולשלוח אותם לאבטלה בכזה להט, כואבת ומצערת. אם היה מדובר במפעל פושט רגל, הממשלה היתה מתייצבת למצוא פתרון למפוטרים. הותמ״ל יצרה עודף מלאי יחידות דיור מתוכננות, כדאי קודם להתחיל לבנות ולאחר מכן, לתכנן עוד.

"אין כל סיבה למהר ולקבל החלטות שגויות.״ עוד אמר חג'ג' "המרחב הכפרי מתגייס לפתרון משבר הדיור ולהקצאת הקרקעות הנדרשות ובלבד שתישמר החקלאות, העיסוק בחקלאות ודמותה של הארץ. אנו קראנו וקוראים למוסדות התכנון לשבת יחד איתנו וביחד למצוא פתרונות נכונים".

עו"ד עמית יפרח ,היועמ״ש ויור אגף הקרקעות בתנועת המושבים ציין כי "החלטת הותמ״ל לגבי מושב כפר בילו מייצגת את כל תחלואי הותמ״ל, פגיעה אנושה ובלתי מידתית במושב ובקרקע החקלאית, ובאבחת החלטה תכנונית חסלנית משנה את צביון המושב לנצח אנו נמשיך להאבק לחדול את התרחבות העירונית ולהתמקד בהתחדשות העירונית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

30 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

29.
ל-20
ל-20 צריכים להגיד לך תודה על מה.. בדיוק הרבה מאיתנו מתו למען המדינה זאת, ואתם בדיוק כמונו(חלקכם גם מתו למען המדינה.) חוצפן בן חוצפן תחזור לחור(קיבוץ)שממנו צצת. אז באת לפני וואלה יופי.. נגמרו ימי הוזהר האליטיסטי. ותמ"ל עשה סדר וזהה רק ההתחלה. תלך לגור ביכיני /נחל עוז /כפר עזה ישנם הרבה שטחים ירוקים (אם אתה מעוניין כמובן:))
:)  |  09.09.19
לכל התגובות