אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בהובלת מגזר היוקרה: ורשה הפכה לשיאנית התייקרות דיור צילום: דוד הכהן

בהובלת מגזר היוקרה: ורשה הפכה לשיאנית התייקרות דיור

המקומיים רוכבים על הצמיחה הכלכלית ורוכשים נדל"ן יוקרה בבירה וסביבותיה. קצב התייקרות הנדל"ן למגורים עקף את בוסטון, מינכן ודבלין. במקביל, במרכזים העירוניים הגדולים, כולל ורשה וקרקוב, נרשמה ירידה ברכישת דירות רגילות

01.08.2019, 09:13 | שירות כלכליסט

אחרי עשרות שנים של צמיחה כלכלית יציבה שהפכה את פניה של פולין, ורשה רושמת זינוק בפרויקטי נדל"ן היוקרה, שמחיריהם טיפסו ב־20% בשנה שעברה תוך שינוי קו הרקיע של העיר. על כך מדווח "הוול סטריט ג'ורנל".

מיקומה הגיאוגרפי של פולין כצומת דרכים אירופי ממצב אותה כמרכז ייצור אידיאלי. המקומיים שהרוויחו מהצמיחה הכלכלית החזקה, במיוחד במגזר השירותים הגדל של המדינה, רוכשים כעת נדל"ן יוקרתי בעיר הבירה ובסביבותיה, מה שהביא לגל בנייה של מגדלי מגורים כמו גם שיפוץ בתים ישנים.

מחירי הדיור בבירה, שהיא גם המרכז הפיננסי של פולין, טיפסו בממוצע ב־11.5% ברבעון הראשון של 2019 לעומת הרבעון המקביל אשתקד, כך לפי מדד גלובל רזידנשל סיטיז של סוכנות הייעוץ נייט פרנק. הנתון הזה ממקם את ורשה לפני שווקים אמריקאיים בולטים כמו בוסטון וסיאטל, ומרכזים אירופיים כמו מינכן ודבלין. אך המספרים גבוהים בהרבה במגזר היוקרה הפולני, מציין קז'ימיר קירצ'יק, סגן נשיא ג'ונס לאנג לה־סאל (JLL) בוורשה, אנליסט לטרנדים בנדל"ן למגורים בפולין.

לדבריו, הפולנים העשירים ביותר מתגוררים בעיירת הספא קוסטנשין יז'ורנה, כ־20 ק"מ דרומית לוורשה, המתאפיינת בווילות רחבות ידיים שבנויות על מגרשים גדולים.

אדריכלים בינלאומיים

כך למשל, אחוזה מקומית בשטח 1,207 מ"ר שנבנתה ב־2004 מוצעת עתה למכירה ב־3 מיליון דולר. שכונה מבוקשת אחרת היא מתחם השגרירויות מוקוטוב דרומית ללבה המסחרי של ורשה, המתאפיינת בעיקר בבניינים נמוכים ובתים פרטיים.

במרכז העיר, עם זאת, נדל"ן היוקרה הוא במגדלים, כמה מהם פרויקטים בתכנונם של אדריכלים מפורסמים בינלאומיים. זלוטה 44, למשל, מגדל מגורים בן 54 קומות בתכנונו של האדריכל הפולני־אמריקאי דניאל ליבסקינד, שבנייתו הושלמה ב־2017, הוא כעת אחד הבולטים בקו הרקיע החדש. הפנטהאוז, ששטחו 604 מ"ר, מוצע כעת למכירה ב־10.1 מיליון דולר.

ורשה  , צילום: דוד הכהן ורשה | צילום: דוד הכהן ורשה  , צילום: דוד הכהן

שרד את ההפצצות

 

פרויקט היוקרה המסקרן ביותר שמוקם כיום בוורשה הוא הפוקסאל 13/15, קומפלקס דירות מהמאה ה־19 ששרד את הפצצות מלחמת העולם השנייה. הדופלקס במתחם המגורים, ששטחו 465 מ"ר, נמכר לפני שנתיים ב־4.6 מיליון דולר. בנייתו של הפרויקט צפויה להסתיים השנה, ולפי משווקיו, רוב הרוכשים הם פולנים תושבי ורשה או פולנים גולים.

ברקע השגשוג של מגזר היוקרה בוורשה וסביבותיה, השבוע דווח על ירידה במכירות של פרויקטי נדל"ן למגורים בששת המרכזים העירוניים הגדולים במדינה, הכוללים, מלבד ורשה, את קרקוב, ורוצלב, פוזנן, לודג' וטריי־סיטי - המטרופולין הכולל את הערים גדנסק, גדיניה וסופוט.

יזמים הפעילים במרכזים הללו מכרו 15,100 דירות ברבעון השני של השנה, ירידה של 8% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. כך לפי הדו"ח האחרון של JLL.

אך למרות הירידה בביקושים, השוק עדיין שומר על איזון, שכן ההיצע החדש היה גם קטן יותר בתקופה האמורה והגיע ל־14,900 דירות. כתוצאה, מספר הדירות שהוצעו למכירה בסוף הרבעון השני נותר ברמה דומה לרבעון קודם לכן, כך לפי נתוני הדו"ח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות