אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
את נציגי האיחוד האירופי זה לא הצחיק: טראמפ התלוצץ, "אטיל מכס של 25% על מכוניות גרמניות" צילום: שאטרסטוק

את נציגי האיחוד האירופי זה לא הצחיק: טראמפ התלוצץ, "אטיל מכס של 25% על מכוניות גרמניות"

נשיא ארה"ב אמר את הדברים במסיבת עיתונאים שבה הוצג ההסכם להרחבת יצוא בשר בקר אמריקאי לאיחוד האירופי, ומיד הבהיר: "אני סתם מתלוצץ"; מאוחר יותר אמר לכתבים: "מכסים על כלי רכב הם תמיד אופציה. אם לא אשיג מה שאני רוצה, לא תהיה לי ברירה אלא להשתמש בהם"

03.08.2019, 14:15 | שירות כלכליסט
הנשיא טראמפ התלוצץ אמש עם משלחת סחר של האיחוד האירופי שביקרה בבית הלבן, כשאמר שהוא מתכוון להטיל מכסים כבדים על מכוניות גרמניות. הוא אמר את הדברים לאחר שהצדדים הגיעו להסכם בנוגע להרחבת יצוא הבקר האמריקאי ליבשת.

אחרי שהוצגה עסקת הבקר, טראמפ חזר לפודיום, ואמר: "אנחנו עובדים על עסקה שבה האיחוד האירופי יסכים לשלם מכס של 25% על כל מכוניות מרצדס-בנץ ו-BMW שייובאו לארה"ב, ואנחנו מוקירים זאת". "אני סתם מתלוצץ", הוסיף מיד.

טראמפ איים כמה פעמים בעבר להטיל מכסים על מכוניות גרמניות על רקע הסכסוך בנוגע לתנאי הסחר, לצינור הגז החדש לרוסיה, ולהוצאות הביטחוניות.

טראמפ, צילום: שאטרסטוק טראמפ | צילום: שאטרסטוק טראמפ, צילום: שאטרסטוק

מכס אמריקני על מכוניות יהווה מכה מתחת לחגורה לכלכלת אירופה ולכמה ממותגי הרכב העיקריים שלה, בהם דיימלר, פולקסווגן, ו-BMW.

טראמפ הכריז בעבר כי מכוניות זרות מהוות איום על הביטחון הלאומי האמריקני, והורה לנציג הסחר רוברט לייטיזר לדון עם יצואניות רכב כמו יפן והאיחוד האירופי על הפחתת היבוא.

אחרי שהתלוצץ כאמור אתמול ב"חדר רוזוולט" שבבית הלבן, הוא הושיט ידו לכיוון המשלחת האירופית, חייך ואמר: "הם כבר התחילו לדאוג", ואז עזב את החדר.

מעט יותר משעה אחר כך, בדרכו מהבית הלבן לאתר הנופש שלו בבדמינסטר, ניו ג'רזי, דיבר טראמפ עם כתבים בנושא הסחר עם האיחוד, ואמר: "מכסים על כלי רכב הם תמיד אופציה. אם לא אשיג מה שאני רוצה, לא תהיה לי ברירה אלא להשתמש בהם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
טראמפ הורס את היחסים עם בעלות בריתו
טראמפ מתנהל מתוך תפיסה שכולם מרמים ודופקים את ארה"ב (הכלכלה החזקה והעשירה בעולם), ושלפיכך על ארה"ב להתחשב אך ורק בעצמה, לא במה שחשוב לאחרים, ולהפגין אך ורק כוח. לצד גישה זו, הוא פועל בגישה מנוגדת כלפי אויבי ארה"ב (ובפרט, כלפי מנהיג צפון קוריאה, קים ג'ונג-און). הפעלת כוח כזו יכולה להביא תועלת מסוימת לטווח הקצר (תועלת מוצדקת או לא - זו כבר שאלה מוסרית, עקרונית ופרטנית), אבל בטווח הארוך היא גורעת מאוד מהרצון לשתף פעולה בידידות, יוצרת עוינות, ויוצרת פוטנציאל לכוח נגדי. התקדימים ההיסטוריים מראים זאת בבירור: מי שמתחשב רק באינטרסים שלו, יינטש בידי ידידיו-לשעבר. אל לטראמפ לשכוח זאת: ארה"ב חזקה, אבל צריכה ידידים כדי שלא תנוטרל מעמדת השפעה.
א  |  07.08.19
לכל התגובות