אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שבת שלישית של מהומות: 600 עצורים במוסקבה צילום: רויטרס

שבת שלישית של מהומות: 600 עצורים במוסקבה

מתנגדי פוטין ממשיכים להרים ראש מול שלטונו: למרות האיומים התאספו מפגינים בבירה כדי למחות על פסילת מועמדי האופוזיציה בבחירות. שוטרים פינו אותם בכוח. ליובוב סובול, מראשי המחאה, נשלפה מהמונית והוכנסה לניידת. במקביל הודיעה רוסיה: חקירה מנהיג האופוזיציה על הלבנת הון

03.08.2019, 19:29 | ynet

משטרת רוסיה עצרה אחר הצהריים (שבת) לפחות 600 מפגינים שהתאספו במרכז מוסקבה ומחו על פסילתם של מועמדי האופוזיציה בבחירות לפרלמנט העירוני. כך מדווח ארגון OVD-Info, העוקב אחר דיכוי המפגינים ברוסיה. משטרת מוסקבה טוענת כי עצרה רק 30 איש.

זו השבת השלישית ברציפות של מהומות בבירת רוסיה, אחרי שבשבת שעברה עצרה שם המשטרה יותר מ-1,000 מפגינים ולפני שבועיים התקיימה בה מחאת האופוזיציה הגדולה ביותר זה שנים. דיכוי המפגינים עורר השבוע גינויים ברחבי העולם.

  , צילום: איי פי צילום: איי פי   , צילום: איי פי

   , צילום: איי אף פי צילום: איי אף פי    , צילום: איי אף פי

שלטונות רוסיה הסבירו את החלטתם לעצור את המפגינים היום ובשבוע שעבר בכך שאלה לא קיבלו רישיון מהרשויות להפגין. בין העצורים היום גם ליובוב סובול, פעילת אופוזיציה בולטת. שוטרים הוציאו את סובול ממונית שבה נסעה דקות לפני תחילת ההפגנה נגד שלטון פוטין, והכניסו אותה לרכב של המשטרה.

דקות לאחר תחילת ההפגנה כבר ראה כתב סוכנות הידיעות רויטרס שורה של שוטרים מתקרבת לעבר המפגינים ומתחילה לפנות אותם. משטרת רוסיה, כאמור, טוענת כי עצרה רק 30 בני אדם – וכי בהפגנה השתתפו בסך הכול 350 איש.

כבר לפני ההפגנה היום ביצעו שלטונות רוסיה שלל מעצרים וחיפושים בבתים של אנשי אופוזיציה, והם הודיעו גם על פתיחת חקירה בגין המרדה אזרחית – עבירה הנושאת בצדה עונש של עד 15 שנות מאסר. כמה מעמיתיה של פעילת האופוזיציה סובול, בהם מנהיג האופוזיציה אלכסיי נבלני, כבר יושבים בכלא בגין השתתפותם בהפגנות בשבועיים הקודמיים. השבוע פונה נבלני מהכלא לבית החולים, והועלו טענות שהורעל.

היום הודיעה "הוועדה החוקרת של רוסיה", גוף החקירות הראשי במדינה, כי פתחה בחקירה פלילית נגד עמותה למלחמה בשחיתות שאותה הקים נבלני, וכי העמותה חשודה בהלבנת הון בשווי 15.3 מיליון דולר. ההודעה נמסרה ממש במקביל להפגנה במוסקבה.

המניע לגל ההפגנות בשבועיים האחרונים הוא החלטת הוועדה המפקחת על הבחירות לפרלמנט המקומי של מוסקבה לפסול את מועמדותם של כ-30 מתמודדים, בעיקר כאלה המזוהים עם האופוזיציה. הוועדה קבעה כי כל אחד מהפסולים לא השיג 5,000 חתימות אותנטיות של תושבי מוסקבה התומכים בו, תנאי הסף להתמודדות.

המועמדים שנפסלו טוענים כי דווקא כן הצליחו להשיג את מספר החתימות הדרוש, וכי הורחקו מהבחירות משום שהם מאיימים על שלטונם של נאמני הנשיא ולדימיר פוטין. בפרלמנט של מוסקבה יש 45 מושבים, וכעת הוא נשלט על-ידי "רוסיה המאוחדת", המפלגה הנאמנה לנשיא.

בשבועות האחרונים פרסמו ברשתות החברתיות רוסים רבים מסרים כתובים או סרטוני וידאו שנועדו להוכיח שהם אנשים חיים, ולא מתים, על רקע הטענה שחתימותיהם אינן אמיתיות. גרג יודין, איש חינוך שתומך במועמד עצמאי בבחירות ושהופתע כמו אלפים אחרים מתושבי מוסקבה לגלות שהרשויות אינן מכירות בחתימתו, לכאורה משום שהוא אינו קיים, כתב למשל: "כולנו רוחות רפאים. אנחנו שום דבר".

אף ששיעור התמיכה בו עדיין גבוה, ועומד על יותר מ-60%, פוטין מתמודד בשנתיים האחרונות עם צניחה באהדה של הרוסים אליו, על רקע הירידה ברמת החיים והתחושה שהשחיתות פושה. רוסים רבים מביעים לאחרונה זעם על החסינות שלה זוכים פקידי ממשל בכירים, ואומרים שהסבלנות של הציבור פוקעת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות