אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלשטיין נערך להזרמת הון נוספת לאי.די.בי פתוח צילום: ענר גרין

בלעדי לכלכליסט

אלשטיין נערך להזרמת הון נוספת לאי.די.בי פתוח

מחזיקי אג"ח ט' של החברה יצביעו על העמדת החוב לפירעון מיידי. במקביל, אירסה, שבשליטת אדוארדו אלשטיין, תגייס מחר אג"ח בארגנטינה

05.08.2019, 08:18 | גולן חזני

האם בעל השליטה באי.די.בי פתוח אדוארדו אלשטיין נערך להזרים כספים נוספים לחברה, חרף הצהרתו שלא יעשה זאת? הסימנים בשטח מעידים שכן, ושייתכן שהוא יעשה זאת כבר במהלך החודש הנוכחי.

קראו עוד בכלכליסט

חברה אירסה, שבשליטת אלשטיין ושנסחרת בנאסד"ק, עומדת לגייס מחר בארגנטינה אג"ח בהיקף של 130 מיליון דולר בשתי סדרות — סדרה חדשה והרחבת סדרה קיימת. 85 מיליון דולר, שיגויסו במסגרת הרחבת סדרה קיימת, יישאו ריבית של 8.75% וייפרעו באוקטובר 2020. 45 מיליון דולר, שיגויסו במסגרת סדרה חדשה, יישאו ריבית של 10.5% וייפרעו באוגוסט 2020. אמנם מדובר בריביות גבוהות, אך סבירות יחסית לעובדה שאירסה היא חברה ארגנטינאית והמדינה מצויה במשבר עמוק.

אלשטיין עשוי להשתמש בכספים על מנת לתמוך באי.די.בי. אחד ממנופי הלחץ שפועלים על אלשטיין בנושא הוא מחזיקי אג"ח ט', שהחוב של החברה כלפיהם, שאינו מגובה בביטחונות, עומד על 1.2 מיליארד שקל.

האקדח שעל השולחן

 

ל"כלכליסט" נודע כי המחזיקים עומדים לכנס אסיפה שבה יצביעו על העמדת החוב כלפיהם לפירעון מיידי — מהלך שיכניס את אי.די.בי פתוח לחדלות פירעון. המחזיקים מכנסים את האסיפה למקרה שאלשטיין, שהזרים לאי.די.בי פתוח יותר מ־2.7 מיליארד שקל מאז רכש את השליטה ב־2014, יחליט סופית שאין בכוונתו להזרים כספים נוספים.

אדוארדו אלשטיין , צילום: אוראל כהן אדוארדו אלשטיין | צילום: אוראל כהן אדוארדו אלשטיין , צילום: אוראל כהן

התאריך הקריטי הוא 31 באוגוסט. במועד זה הנאמן למניות השליטה בכלל ביטוח, משה טרי, אמור למכור 9% מהחברה בבורסה, במצב שבו אי.די.בי פתוח לא תשלים את העסקה עם מורי ארקין ומנכ"ל שיכון ובינוי אייל לפידות. ארקין צפוי לממש עד תאריך זה את האופציה שניתנה לו לרכישת 3% נוספים מכלל ביטוח — מהלך שיעלה את אחזקתו בחברה ל־8% – ולפידות אמור לממש את האופציה לרכישת 5% מהחברה תוך קבלת הלוואת מוכר של 118 מיליון שקל שהם 90% מסכום הרכישה.

מרכך עמדות?

 

במקביל מתנהלים מגעים בין נציגות סדרה ט' לבין אי.די.בי פתוח, ובהם, באופן מפתיע ובניגוד לעמדה שהציג מול בית ההשקעות פסגות ובכנס של "כלכליסט", אלשטיין לא פסל את האפשרות שיזרים עוד הון לחברה. עם זאת, מחזיקי האג"ח התרשמו כי להזרמה כזו יש מחיר — מידת הנכונות של מחזיקי אג"ח ט' לספוג תספורת במסגרת המרת חלק מהחוב כלפיהם למניות כלל ביטוח. האופציה הזו, שנחשפה לראשונה ב"כלכליסט", נידונה מול מחזיקי האג"ח במשך יותר מחודש. שווי כלל ביטוח כיום הוא 3.1 מיליארד שקל בלבד, כשאי.די.בי מחזיקה ב־20.3% מכלל באמצעות הנאמן וב־24% באמצעות עסקאות החלף. כלומר, גם אם המחזיקים יקבלו את מלוא מניות כלל ביטוח שבידי אי.די.בי, הם עדיין יספגו תספורת.

בנקודה הזו נכנסת אירסה לתמונה. הגיוס שתבצע מחר יאפשר לאלשטיין להזרים כסף לאי.די.בי פתוח, שאם יוזרם, ישמש בעיקר לרכישה עצמית של אג"ח או להמרת חוב למניות כלל ביטוח. השאלה המהותית היא מה יהיה היקף ההזרמה. המחזיקים דורשים מאלשטיין הזרמת הון בהיקף של 400־500 מיליון שקל, אולם נראה שיהיו מוכנים להסתפק בהזרמה בהיקף נמוך יותר של 200־250 מיליון שקל, לפחות בשלב הראשון. היקף ההזרמה יקבע גם כמה מהחוב של אג"ח ט', שנסחרת בתשואת זבל של 24.4%, יומר למניות כלל ובאיזה מחיר. אם תתבצע המרה, גם מחזיקי סדרה י"ד, שהחוב כלפיהם עומד על מיליארד שקל ושלהם יש ביטחונות בדמות מניות דסק"ש בשווי של 600 מיליון שקל, יהיו חלק מההסדר, לפחות בכל הנוגע לחלק הלא מובטח של החוב שלה, וזאת על מנת שלא תיווצר העדפת נושים. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
צריך לכבד את הבעלים
למרות הטעיות של הבעלים .הוא ישלם עבורם . ולא יפסיד את ה2.7 . אני מאמין שיש קבוצה שלוחצת את המניה מטה . שווה להוריד את הביטחונות . במקרה שלא יזרים תמיד יהיה אחד שיזרים את ה400 מיליון .דוגמא אפריקה המזל שאדרדאו מחזיק ב 100 אחוז מהמניות של אידיבי אז הבעיה שלו . צריך לקוות שיצליח למענו . יהודי שרצה לעשות טוב . בלי שנאה
חנה מלול  |  05.08.19
3.
אלשטיין
הניהול הרשלני מתקרב לסופו. מקווה שבעלי אגח ט יהיו נחושים ונחרצים. אם אין הזרמה משמעותית עדיף חלוקת נכסי החברה בין הנושים. כך מונעים תשלומים מיותרים להנהלה כושלת, תשלומי ריבית וקרן לסדרות אחרות, תשלומי עתק לעוכרי דין ויועצים שונים. מחזיקי אגח ט אינם מגובי בטחונות. לכן כדאי להגיב מהר מכיוון שהם אחרונים בנשייה
אבוטבול אליהו  |  05.08.19