אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הווייז הפלסטינית מסייעת לעקוף את ההתנחלויות והמחסומים של צה''ל צילום: עמית שעל

הווייז הפלסטינית מסייעת לעקוף את ההתנחלויות והמחסומים של צה''ל

אפליקציה פלסטינית חדשה, Doroob Navigator, הושקה בחודש שעבר ומיועדת להקל על התנועה של הפלסטינים בשטחים. היא פועלת כמו אחותה הישראלית בעזרת מיקור המונים ועדכוני משתמשים

05.08.2019, 15:02 | שירות כלכליסט
אפליקציה חדשה עוזרת לנהגים הפלסטינים לנווט את דרכם במחסומים של צה"ל ולגלות נתיבים לערים הגדולות שאפליקציות ה-GPS לפעמים מפספסות.

האפליקציה, שהושקה ביוני, תוכננה ועוצבה על ידי החברה הפלסטינית דורוב נוויגטור (Doroob Navigator). היא משתמשת במיקור המונים ובמידע מהמשתמשים על סגירות כבישים ושאר ענייני תחבורה. מטרתה היא לשמש כתוספת לאפליקציות כמו ווייז או גוגל מפות, שלרוב לא מעודכנות לגבי מחסומים או סגירות כבישים ולא מצליחות להתמצא בין הערים הפלסטיניות.

קראו עוד בכלכליסט

מוחמד עבדול חלים, מנכ"ל החברה, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס היום (ב') כי ידע שהפלסטינים זקוקים לאמצעי נוסף שיעזור להם לנווט בדרכים, זאת לאחר שבמהלך נסיעה בין בית לחם ורמאללה מצא עצמו אבוד בעמק מרוחק. "היינו צריכים לשרטט את המפות מההתחלה. גדר ההפרדה, המחסומים, ההתנחלויות. התוכנות והמפות הקיימות לא לוקחות בחשבון את מורכבות החיים פה", אמר עבדול חלים (39). הוא הדגים את האפליקציה בנסיעה דרך המחסום שמפריד בין רמאללה ובית אל.

אפליקציית דורוב נוויגייטור מסייעת לפלסטינים להימנע מפקקי המחסומים ולעקוף את ההתנחלויות, צילום: דני סולומון אפליקציית דורוב נוויגייטור מסייעת לפלסטינים להימנע מפקקי המחסומים ולעקוף את ההתנחלויות | צילום: דני סולומון אפליקציית דורוב נוויגייטור מסייעת לפלסטינים להימנע מפקקי המחסומים ולעקוף את ההתנחלויות, צילום: דני סולומון

האפליקציה כבר השיגה 22 אלף משתמשים בתוך חודשיים, והיא ממומנת על ידי אידיאל, חברת תוכנה לתחבורה ואוטומציה מרמאללה, שגם בראשה עומד עבדול חלים. לדבריו, הוא מקווה שבהמשך יוכל להרוויח מהאפליקציה על ידי הוספת אפשרות משלוחים. האלגוריתם של האפליקציה משלב בין דיווחים מצד המשתמשים ועדכונים ידניים מצד צוות המהנדסים של החברה. המטרה היא לסייע לנהגים להימנע מפקקים לפני המחסומים ולעקוף התנחלויות, שלרובן אסור להם להיכנס אליהן.

"אפליקציות ניווט אחרות יגידו שהדרך היחידה לנסוע בין שתי ערים פלסטיניות היא דרך התנחלות", אומר עבדול חלים. "אנחנו מנסים לשנות את התפיסה הזו". לטענת פלסטינים רבים, וייז במיוחד נוטה לנווט אותם דרך כבישים שהם מנועים מלהיכנס אליהם. לכן, עד כה הם הסתמכו בעיקר על קבוצות פייסבוק ודיווחים מפה לאוזן על חסימות ופקקים.

האפלקיציה זמינה גם בעזה, אף שמרבית המשתמשים הפעילים הם מהגדה המערבית. "אנחנו זקוקים לאפליקציות כאלה שעוזרות לנו לנוע בתוך הרשות הפלסטינית", הוסיף ניקולאס חארמי, שמשתמש באפליקציה כדי לנסוע מביתו במזרח ירושלים לרמאללה ולערים אחרות בגדה. "אפליקציות אחרות לא מבינות את המצב בו אנחנו נמצאים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות