אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשטרה ממליצה להעמיד לדין את סגן שר הבריאות יעקב ליצמן צילום: אבי מועלם

המשטרה ממליצה להעמיד לדין את סגן שר הבריאות יעקב ליצמן

לפי הודעת המשטרה, קיימת תשתית ראייתית נגד ליצמן בשתי פרשות: בפרשת הסגרת המורה החשודה בפדופיליה מלכה לייפר נחשד סגן השר בעבירות מרמה, הפרת אמונים והדחה בעדות; בפרשת "בית העסק לממכר מזון" עוסקים החשדות בעבירות מרמה, הפרת אמונים והצעת שוחד. ליצמן: "בטוח ללא ספק כי לאחר בחינה מדוקדקת יתגלה כי לא נפל כל פגם במעשיי"

06.08.2019, 11:18 | עמיר קורץ
המשטרה ממליצה להעמיד לדין את סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, בחשד לעבירות מירמה, הפרת אמונים, הצעת שוחד והדחה בחקירה.

ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433 הסתיימה חקירת הפרשה המכונה "תיק 1452". במסגרת הפרשה נחקרו מספר אירועים בהם עלה החשד שליצמן ניצל לכאורה את מעמדו ומרותו במשרד הבריאות, במטרה להשפיע באופן פסול על שיקול דעתם של מגוון גורמי מקצוע הכפופים לו.

קראו עוד בכלכליסט

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן היום, צילום: אבי מועלם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן היום | צילום: אבי מועלם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן היום, צילום: אבי מועלם

האירוע הראשון שנחקר במסגרת הפרשה עסק בניסיונו של סגן השר ליצמן להשפיע באופן פסול על חוות דעתם של מספר פסיכיאטרים עובדי משרד הבריאות, אשר מונו על ידי בית המשפט המחוזי בירושלים לקבוע את כשירותה הנפשית של מלכה לייפר, מועמדת להסגרה לשלטונות אוסטרליה בחשד לעבירות מין בקטינות ששימשה מורה שלהן, וזאת בעיצומו של הליך הסגרה תלוי ועומד בבית משפט.

החקירה העלתה, בין היתר, כי ליצמן נפגש עם הפסיכיאטר שכתב חוות דעת לפיה לייפר כשירה לעמוד לדין ולחץ עליו לכאורה לשנות את חוות הדעת. כמה חודשים לאחר מכן, הפסיכיאטר אכן שינה את חוות דעתו וקבע כי לייפר אינה כשירה לעמוד לדין, והמשמעות היא כי לא ניתן להסגירה. במשטרה סבורים כי בפרשה זו התגבשה תשתית ראייתית מספקת לכאורה כנגד ליצמן לביצוע עבירות מרמה, הפרת אמונים והדחה בעדות.

 

האירוע השני שנחקר במסגרת הפרשה עסק בהתערבות פסולה לכאורה של סגן השר בניסיון להשפיע על הדרגים המקצועיים במשרדו לטובת בית עסק בתחום המזון שבעליו מקורב אליו, וזאת כדי למנוע את הליכי סגירתו בשל ממצאי תברואה חמורים שנמצאו בו והביאו לתחלואה של מספר אנשים.

מלכה לייפר , צילום: עמית שאבי מלכה לייפר | צילום: עמית שאבי מלכה לייפר , צילום: עמית שאבי

מדובר במעין קייטרינג-מעדנייה בשם "גולדיס בית ישראל" בירושלים, הסמוכה לביתו של ליצמן, שגם נוהג לאכול בה. מינהל המזון במשרד הבריאות מצא לפני כמה שנים כי נשים שאכלו במקום לקו בחיידקי ליסטריה וסלמונלה, ואחת מהן אף הפילה. בעקבות זאת הוציא משרד הבריאות צו סגירה למקום. החקירה העלתה כי בתוך כמה ימים כינס ליצמן ישיבה במסעדה בהשתתפות הדרגים המקצועיים ממשרד הבריאות ודרש מהם לשנות את ההחלטה. מהעדויות שבידי המשטרה עולה כי ליצמן אמר להם: "אני אוכל כאן הרבה ואף פעם לא חליתי". בנוסף העידו גורמים שהשתתפו בפגישה, כי ליצמן הציע לכאורה לכמה מעובדי מינהל בריאות המזון הטבות בשכר וסיוע בקידום בתמורה להשארת המקום פתוח. למרות זאת, העובדים טיפלו במקרה לפי הנהלים הנדרשים.

במשטרה סוברים כי בפרשה זו התגבשה נגד ליצמן תשתית ראייתית לביצוע עבירות מרמה, הפרת אמונים והצעת שוחד.

במסגרת החקירה נחקרו חשדות לאירועים נוספים, לפיהם סגן השר ליצמן פעל לכאורה על מנת להשפיע באופן פסול על הדרגים המקצועיים במשרד הבריאות (מב"ן - מרכז לבריאות הנפש) ובמשרדים נוספים למען מספר אסירים, חלקם שפוטים בגין עבירות מין, והכל במטרה לסייע בידם להשתחרר בתום שני שלישים מתקופת מאסרם או לצאת לחופשות מהכלא. חלק מהאירועים בפרשה זו התיישנו - ולגבי היתר לא נמצאה תשתית ראייתית מספיקה להוכחת החשדות. תיק החקירה יועבר בימים הקרובים לפרקליטות מחוז ירושלים לעיון והחלטה.

החקירה נגד ליצמן החלה לאחר אישורם של היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה, נוהלה בפיקוחם של ראש אח"מ וראש להב 433, ובוצעה על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433 בליוויה של פרקליטות מחוז ירושלים.

תגובות

מלשכת ליצמן, המיוצג על ידי עו"ד ז'ק חן, נמסר בתגובה: "כפי שהודענו לאורך כל הדרך, סגן השר ליצמן פעל בכל שנות תפקידו לטובת אזרחי ישראל, בשקיפות מוחלטת ועל פי חוק. מהודעת המשטרה עולה בבירור שגם המשטרה סבורה שלא נעברה כל עבירה במירב סעיפי החשדות בהן נחקר סגן השר ליצמן. לגבי הטענות האחרות, אנו בטוחים ללא ספק כי לאחר בחינה מדוקדקת יתגלה כי לא נפל כל פגם במעשיו של סגן השר. יושרו הציבורי ועשייתו העצומה של סגן השר ליצמן מוכרות וידועות לכל, תוך הקפדה מדוקדקת על החוק, ואין ספק כי הדבר יוכח במהרה".

מארגון JCW שנלחם בעבירות מין בקהילות יהודיות ברחבי העולם נמסר: "העובדה כי סגן שר הבריאות חשוד בהתערבות פסולה לטובתה של עבריינית מין נמלטת, היא מאכזבת ומעלה תהיות על תפקוד המשרד האמון על שיקום הנפגעים והנפגעות בישראל. לאורך כל תקופת הדיונים במשפטה של לייפר, חשנו כי כוחות מדרג עליון מנסים לנווט את קו ההגנה שלה באמצעות טענות שקריות לאי שפיות, תוך שהם משפילים את הנפגעות שמצפות לצדק ומתאכזבות פעם אחר פעם. החקירה שניהלנו הוכיחה את מה שהיה ידוע אך מושתק, שלייפר כשירה לעמוד לדין. המלצות המשטרה להעמיד לדין את השר ליצמן צריכה לזעזע את כל מי ששלטון החוק חשוב לו, ואנו מקווים כי כל האחראים לטיוח הפרשה ישלמו על כך מחיר".

שלוש המתלוננות נגד לייפר מסרו: "היום התברר כי מאחורי מלכה לייפר עמדה תעשיית השתקה שלמה שנוהלה באמצעות הדרגים הגבוהים ביותר במערכת. המלצות המשטרה להעמיד לדין את השר ליצמן ממלאת אותנו בתקווה שהצדק ייצא לאור ושלייפר תוסגר במהרה לאוסטרליה ותעמוד שם לדין".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

27 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

24.
ליצמן חזק ואמץ
סגן שר הבריאות הרב יעקב ליצמן הוא אחד הפוליטיקאים האחרונים שנשארו שלא רק עושה פרויקטים ורפורמות אלא גם מחפש לעזור לאזרח הקטן שפונה אליו. במידה והוא יורשע בחקירתו זה יגרום שלא יהיה יותר תקדים שהפוליטיקאי יעזור לאזרח הקטן לפתור את בעייתו מחשש שזה יעורר אליו חקירה......... חברה תפנימו את זה, לא כל אחד שרוצה לעזור לאזרח, זה אומר שקיבל טובת הנאה וכו' לא כולם מושחתים, ליצמן הוא אחד האחרונים שנשארו ישרים.
חיים י.  |  07.08.19
23.
מה עם הפסיכיאטר ?
א. מה עם הפסיכיאטר ? הוא אינו חשוד במרמה? או שאינו מועמד (ימני) לכנסת, ולכן המשטרה לא ממהרת "להמליץ" על העמדתו לדין? גם גל הירש שנחקר לפני כמה שנים קיבל בדיוק אתמול "המלצה" שכזו, האם זה קשור לחבירתו לליכוד? משטרת הצחוק כבר אמרנו? ב. בכלל, לפי החוק כיום, המשטרה לא יכולה להמליץ על העמדה לדין, אז או שהמשטרה עברה על החוק או שהכותרת כאן לא נכונה.
יצחק  |  07.08.19
לכל התגובות