אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעלי עסקים? זו הסיבה שכדאי לכם לבחון את הוצאות האנרגיה שלכם ולהפחית את פליטות גזי החממה צילום: shutterstock

בעלי עסקים? זו הסיבה שכדאי לכם לבחון את הוצאות האנרגיה שלכם ולהפחית את פליטות גזי החממה

קרן ההלוואות שהשיקו, המשרד להגנת הסביבה, משרד האנרגיה ומשרד האוצר, מאפשרת לבעלי עסקים במגזר המסחרי להשקיע בצמצום צריכת החשמל ולהשיג חיסכון ניכר בהוצאות העסק תוך הפחתת פליטות גזי חממה

07.08.2019, 14:06 | בשיתוף משרד האנרגיה והמשרד להגנת הסביבה

ממשלת ישראל מעודדת עסקים לקדם התייעלות באנרגיה ולהפחית את זיהום האוויר באמצעות הלוואות אטרקטיביות, זאת כחלק מעמידה ביעד הלאומי שקבעה הממשלה לצמצום צריכת החשמל ב-17% עד 2030 במסגרת המאבק העולמי בשינוי האקלים.

במשרד האנרגיה מסבירים, שחיסכון בהוצאות על חשמל הוא הזדמנות לרווח משמעותי לעסק. בעוד ההשקעה בהחלפת מערכות צורכות אנרגיה מיושנות ובזבזניות, התקנת אמצעי בקרה על צריכת האנרגיה ומתן פתרונות אנרגטיים חדשניים - חוסכת כסף. בעל העסק יוכל לנתב את התקציב העודף לצורכי פיתוח וצמיחת העסק.

קראו עוד בנושא

זו הסיבה שממשלת ישראל מציעה למגזר העסקי הלוואות בערבות מדינה בהיקף של 500 מיליון שקלים, שמביאה לסך השקעות פוטנציאלי בפרויקטים בסך כולל של 3.5 מיליארד שקלים.

כחלק מהמאבק בשינוי האקלים פועל המשרד להגנת הסביבה מזה עשור להפחתת פליטות גזי חממה על ידי מתן תמריצים למגזר המסחרי ב- 150 פרוייקטים שונים אשר צפויים להפחית כ- 90 אלפי טון פחמן דו חמצני מדי שנה . כל פרוייקט צפוי להביא לחיסכון של כ-600,000 בשנה.

ההלוואות יינתנו על ידי אחד מהבנקים המשתתפים בתוכנית: דיסקונט, הפועלים, מזרחי טפחות והבינלאומי, לאחר שנבחרו במכרז פומבי שבוצע על ידי משרד האנרגיה, המשרד להגנת הסביבה ומשרד האוצר. הבנקים יעניקו הלוואות בתנאים נוחים במיוחד וכאמור – בערבות מדינה, לעסקים שיציעו תוכניות התייעלות לצמצום צריכת החשמל ב-200,000 קוט"ש לשנה ויותר.

לחצו כאן לפרטים נוספים והגשת בקשה להלוואה >>

 

לחצו לצפייה
גלריית כלכליסט: פרויקט התייעלות באנרגיה במרכז דיזינגוף סנטר (3 תמונות)

 

חיסכון באנרגיה

תהליך ההתייעלות באנרגיה דורש השקעה ראשונית, אך זו מחזירה את עצמה בתוך תקופה שיכולה להגיע לעיתים ללא יותר משלוש שנים. במגזר המסחרי, חיסכון באנרגיה מוביל לחיסכון בהוצאות השוטפות וכפועל יוצא גם מפחית את פליטות גזי החממה ובכך מצטרף גם המגזר המסחרי למאבק העולמי בשינוי האקלים. הרווח כפול – תושבי המדינה מרוויחים מהפחתת הזיהום, והעסק נהנה מחיסכון בעלויות.

במגזר זה קיימת נטייה לתעדוף השקעות לטובת הגברת הפעילות העסקית על פני צמצום הוצאות האנרגיה. קרן ההלוואות של המדינה נועדה להעלות את המודעות לכך, שבעלי עסקים במגזר המסחרי יכולים אמנם לפתוח קו ייצור נוסף, לבנות קומה נוספת או לפתוח עוד חנות – אך צמצום ההוצאה השוטפת יפנה להם מקורות כספיים חשובים שיוכלו לשמש להשקעה בפיתוח העסק, ולעיתים בתקופות החזר קצרות משמעותית מפרויקטים אחרים.

לדברי דודו ויצמן, מנהל תחום אכיפה ופיקוח באגף לשימור אנרגיה במשרד האנרגיה, צמצום צריכת החשמל משפר את הדוחות הכספיים של העסקים על ידי הקטנת ההוצאות ומביא לשיפור שורת הרווח. "במהלך החלפת הציוד הישן בציוד החדש ויעיל באנרגיה, חשוב לוודא כי הציוד הישן נשלח לאחד מאתרי הגריטה המורשים. פרטים לגבי אתרים אלה ניתן למצוא באתר של משרד האנרגיה".

נציין כי במגזר הציבורי והמסחרי, לפי ניתוח הנתונים שבידי משרד האנרגיה, עיקר צריכת החשמל מגיעה ממערכות אקלום (קירור וחימום) – כ-60%, 30% מתאורה, ו-10% נוספים ממקורות אחרים.

להחליף את המערכות הבזבזניות

על היתרונות של ההתייעלות באנרגיה עבור המגזר המסחרי יכול להעיד דן פילץ, מנכ"ל משותף ובעלים של דיזנגוף סנטר בתל אביב. "המרכז נפתח ב-1972, ומאז חלו שינויים רבים בצריכת החשמל, בטכנולוגיה ובסטנדרטים של מיזוג ותאורה. נושא צריכת החשמל מעסיק אותנו זה שנים רבות, ולכן כבר לפני 20 שנה נעזרנו במהנדסים שביצעו סקר אנרגיה מקיף לסנטר".

"בעקבות הסקר הכנו סדרי עדיפות לפרויקטים במטרה לחסוך בצריכת החשמל ובהוצאות הנלוות. גילינו כי את עיקר החשמל, כ-80%, צרכו מערכות מיזוג האוויר. לכן, התמקדנו בהחלפת צ'ילרים, משאבות, מגדלי קירור ומערכות פיקוד ובקרה, וחסכנו בממוצע 750 אלף שקלים בשנה".

מיטל פרשר, מרכזת אנרגיה במשרד להגנת הסביבה, מדגישה את החשיבות שיש לרתימת הנהלת העסק, ובדגש על מעורבות המנכ"ל וסמנכ"ל הכספים, לצורך הצלחת פרויקטים מסוג זה. "לאחר מיפוי פרופיל צריכת האנרגיה וזיהוי מוקדי צריכה עיקריים – יש להציג את הנתונים להנהלה הבכירה בעסק ולקבל החלטה על הטמעת פרויקטים אשר מותאמים לטבעו, גודלו ולצורכי העסק עצמו.

"נדרש ליישם מדיניות, מערכת לניהול אנרגיה ונהלים כדי להבטיח שהעסק יפעל באופן היעיל ביותר ושהחיסכון ימשיך להישמר ולהשתפר גם בעתיד. זהו המקום שלך, כבעל עסק, לזהות הזדמנויות כלכליות חדשות ולהיות שותף להפחתת פליטות גזי חממה אשר משפיעים על ההתחממות הגלובאלית. היתרון הסביבתי תורם למוניטין העסק ואף צפוי למשוך התעניינות של לקוחות נוספים".

איך מקבלים את ההלוואה?

אם יש לכם עסק, ניתן להגיש בקשה להלוואה דרך האתר של משרד האנרגיה. ככל שהבקשה תאושר, היא תועבר לטיפול הבנקים שמלווים את הפרויקט. בדרך זו תוכלו להפחית בהוצאות האנרגיה, ולפנות את התקציבים לצמיחה ופיתוח של העסק.

בחזרה לערוץ התייעלות באנרגיה >>

 

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות