אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש: נוסעים לאומן - אבל לא בערב ראש השנה צילום: צביקה טישלר

ביהמ"ש: נוסעים לאומן - אבל לא בערב ראש השנה

המחוזי בלוד פסק בנוגע לעתירה בנושא מטרדי רעש הנגרמים מטיסות ליליות כי כ-20 אלף המאמינים שטסים לאומן מדי שנה לא יוכלו לעשות זאת במועד זה; ביהמ"ש: "ההיתר המיוחד לטיסות המאמינים בלילה אינו עונה על הצרכים המיוחדים שמדינת ישראל הגדירה ככאלה שאכן מתירים טיסות ליליות מיוחדות"; מחירי הכרטיסים צפויים לזנק

06.08.2019, 16:52 | תומר הדר

"רכבת המאמינים האווירית" היוצאת מדי שנה מנתב"ג לאוקראינה בלילה שלפני ראש השנה לא תוכל להמריא השנה במועד זה, כך עולה מפסק דין שקבע אתמול (ב') בית המשפט המחוזי מרכז - לוד.

קראו עוד בכלכליסט

תחילתה של הפרשה בעתירה שהגישו עיריית ראשון לציון ועיריית חולון נגד רשות התעופה האזרחית, שדה התעופה נתב"ג ורשות שדות התעופה באמצעות עוה"ד אבנר ירקוני וחן עמידור, בגין סירובן של העיריות לאפשר ל"רכבת אווירית" של מטוסים לטוס מעל שטחן בלילה. זאת, בין היתר, בשל מטרדי רעש הנגרמים לתושבי הערים שסביב השדה.

החוק אוסר משנת 2014 המראות של מטוסים בשעות הלילה מנתב"ג, אך עם זאת מאפשר למנהל רת"א (רשות התעופה האזרחית) לאשר בלילות המראות מיוחדות, למשל בעת מלחמה.

חסידי ברסלב נוסעים לאומן, צילום: עמית מגל חסידי ברסלב נוסעים לאומן | צילום: עמית מגל חסידי ברסלב נוסעים לאומן, צילום: עמית מגל

וכך, משנת 2015 מתקיימת מדי שנה החרגה לנושא: לבקשת רשות התעופה האזרחית מותרות באופן מיוחד המראות של מטוסים גם בשעות הלילה הקטנות, כדי לאפשר לחסידים ומאמינים שמספרם נאמד בכ-20 אלף איש מדי שנה להגיע להילולת הרבי נחמן.

על פי נתונים שנחשפו במהלך הדיון, המבוססים על הזמנות של חסידים שכבר הוזנו למערכת (יודגש כי חלק ניכר טרם הזמינו כרטיסים), כ-40 טיסות צפויות להמריא במהלך שעות הלילה (זאת לצד 93 טיסות נוספות לאומן בשעות היום), נתון שעורכי הדין הדגישו כי יגרום להפרעות מנוחה קשות. יצוין כי במהלך המשפט הועלתה אפשרות לפיה תימצא דרך להטיס את המאמינים דרך שדה"ת רמון, אך זו לא צלחה.

בפסק הדין קבעה השופטת ורדה מרוז כי ההיתר המיוחד לטיסות המאמינים בלילה אינו עונה על הצרכים המיוחדים שמדינת ישראל הגדירה ככאלה שאכן מתירים טיסות ליליות מיוחדות.

חסידי ברסלב טסים לאומן, צילום: צביקה טישלר חסידי ברסלב טסים לאומן | צילום: צביקה טישלר חסידי ברסלב טסים לאומן, צילום: צביקה טישלר

המחירים צפויים לזנק

בפועל, ביטולן של כ-20% עד 25% מהטיסות שצפויות לצאת לאומן, צפוי להזניק את מחירי הכרטיסים. כעת, מחיר כרטיס מתחיל בכ-150 דולר ויכול להגיע אפילו עד 500 דולר. 

לפני כשבועיים פרסם כלכליסט כי היו מי שניסו להוזיל את הטיסות לאומן, אך הדבר לא צלח, ועתירות הערים היו חלק מכך. לפני כשבועיים, פרסם משרד התחבורה הודעה רשמית חריגה, לפיה רשות התעופה האזרחית פנתה אל מקבילתה באוקראינה בבקשה לקבל אישור זמני להגדלת מכסת הטיסות לאוקראינה בימי הילולת נחמן מאומן שתתקיים בראשית אוקטובר. המשרד ציין בהודעתו שהמטרה היא הפחתת עלויות כרטיסי הטיסה, למרות שהרשות לא הזדרזה לסייע באירועים המצריכים טיסות של פלח השוק החילוני, כמו משחקי כדורגל או טיסות ליוון במהלך חופשת הקיץ.

גורם בכיר בתחום התעופה אמר כי: "הטיסות לאומן הן טיסות בעייתיות בהרבה מאוד מובנים, הן לא עובדות כמו טיסות רגילות ואין סיבה שהמאמינים יטוסות דרך שדה רמון. סוכני נסיעות גדולים של המגזר החרדי קונים מראש טיסות שלמות במטוסים חכורים בתנאים שאפילו נוסעי לאו קוסט לא היו מוכנים להשלים איתם, במטרה אחת: להוביל את המאמינים לאומן, ויהי מה. אלה טיסות שמחירן נמוך מאד מלכתחילה, עם צוותים מצומצמים, ומבחינת עלויות הטיסה, לחברות התעופה המדוברות לא משתלם לרדת דרומה".

ומוסיף: "הטיסות לאומן ידועות כטיסות מועדות לפורענות. בלי להטיל דופי בציבור שלם, לעתים קיימים מקרים של שיכורים, של אלימות, של גניבות. ישנם מאמינים אדוקים אך ישנם גם כאלה שנוסעים לאומן במסגרת טיול פורקן שכולל הרבה דברים שיפה להם השתיקה. עם כל הכבוד לצוות המיומן בשדה התעופה רמון, ברשות שדות התעופה יודעים היטב שהשדה לא ערוך לקבל 20 אלף נוסעים שעלולים להתפרע ולגרום נזק, בפרק זמן קצר כל כך של יומיים".

בתגובה להחלטת ביהמ"ש, מסר ראש עיריית ראשון לציון, רז קינסטליך: "אני שמח על ההחלטה החשובה שהתקבלה בבית המשפט. לא ייתכן שיפגעו בבריאותם ובאיכות חייהם של תושבי האזור רק משיקולים מסחריים. הפגיעה היא בלתי נסבלת ונעשית תוך התעלמות מוחלטת מהתקנות ותוך פגיעה בזכות הבסיסית של אדם לשינה ואני מוקיר את בית במשפט ששם לזה סוף. אני מקווה שההחלטה היום תיתן רוח גבית להמשך המאבק שלנו להורדת סיפי רעש המטוסים".

תגובת ראש עיריית חולון, מוטי ששון: "מזה למעלה משני עשורים שאני עומד בראש פורום הרשויות למאבק ברעש המטוסים והיום רשמנו עוד ניצחון חשוב במאבק זה. אני מברך את בית המשפט שראה לנגד עיניו את זכותם של כחצי מיליון תושבים לישון שנת לילה ראויה, במיוחד לקראת החג. נמשיך לעמוד על המשמר למען איכות חייהם של התושבים ולהיאבק עבורם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות