אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת מידע הפנים במובילאיי: ביהמ"ש אישר ל-SEC לחקור בארץ מקורבים למייסדים

פרשת מידע הפנים במובילאיי: ביהמ"ש אישר ל-SEC לחקור בארץ מקורבים למייסדים

רשות ני"ע האמריקאית, שהגישה תביעות בארה"ב שבהן נטען כי מקורבים לפרופ' אמנון שעשוע וזיו אבירם סחרו במניות החברה כשבידיהם מידע פנים על עסקת המיזוג עם אינטל, ביקשה כבר בנובמבר 2017 לגבות עדויות ולאסוף ראיות מחמישה מעורבים. ביהמ"ש: "יש להעניק עזרה אפקטיבית"

07.08.2019, 15:59 | תומר גנון ורן אברמסון

החשד לשימוש במידע פנים בעסקת אינטל-מובילאיי: שופט בית משפט השלום בירושלים, אוהד גורדון, אישר השבוע את בקשת רשות ניירות ערך האמריקאית (ה-SEC) לחקור בישראל מקורבים למייסדי החברה, פרופ' אמנון שעשוע וזיו אבירם. ה-SEC הגישה את הבקשה באמצעות בית המשפט הפדרלי בניו יורק לפני שנה וחמישה חודשים, אולם שורה של עתירות וערעורים עיכבו עד עתה את ההחלטה הסופית. גם על החלטה זו צפוי להיות מוגש ערעור.

הבקשה המקורית לסיוע משפטי (חיקור דין) נגעה לחמישה ישראלים שהיו מעורבים על פי החשד, בדרך כזאת או אחרת, בדליפת מידע מוקדם על העסקה. מחקירת ה-SEC, שהובילה להגשת תביעות אזרחיות בארה"ב, עלה שה"טיפים" שדלפו לכאורה משעשוע ואבירם, הגיעו בהמשך למעורבים נוספים אשר סחרו במניית מובילאיי על בסיס מידע הפנים, וגרפו לכיסם רווחים אסורים של מיליוני דולרים.

מימין: זיו אבירם ופרופ מימין: זיו אבירם ופרופ' אמנון שעשוע | צילום: רענן כהן מימין: זיו אבירם ופרופ

השופט גורדון דחה בפסק הדין את הטענות השונות שהעלו המעורבים, לגבי הסמכות המשפטית, היקף החומר שה-SEC דורשת מהם ועוד. "בחלוף למעלה משנה וחמישה חודשים מאז שהוגשה לבית המשפט בקשתו של בית המשפט בארה"ב לגביית ראיות", כתב השופט, "בשלה העת לבצעה".

"בשים לב לתכליתו של חוק עזרה משפטית", הוסיף השופט, "ולמחויבותה של ישראל להעניק למדינה המבקש עזרה משפטית אפקטיבית, קשה להתעלם מן הקושי הגלום בחלוף הזמן. אני מורה לעורך הדין הממונה לזמן את המשיבים בהקדם לצורך גביית הראשיות, וחוזר ומורה למשיבים לספק להם את הנדרש".

ארבעה נתבעים והסדר

על פי הבקשה לסיוע משפטי, שנחשפה לראשונה ב"כלכליסט", ב-SEC רצו לגבות עדויות משלושה מקורבים לבכירי מובילאיי:

ד"ר ג'יימס שאול, פלסטיקאי ירושלמי וחברם של בני הזוג שעשוע שעל פי החשד הדליף את מידע הפנים; יוסי אזרזר, סגן נשיא בפרוטרום ולשעבר בכיר בסודהסטרים; דורון שגיא, מנכ"ל קבוצת עמית מערכות; וכן מזיו שלג, עובד בבית השקעות הימלאיה מת"א; ומשה רוח, עובד בבנק לאומי.

לאחר שהבקשה הוגשה לאישור בית המשפט בישראל, עתרו נגדה שלושה: ד"ר שאול, המיוצג על ידי עו"ד אהרון פולק; אזרזר המיוצג על ידי עו"ד נוית נגב; ושלג המיוצג על ידי עו"ד תמר תורג'מן; שגיא, שמיוצג על ידי עו"ד יצחק קלינהדלר, ורוח, שמיוצג על ידי עו"ד ירון ליפשס הסכימו לתשאול. את ההליך מטעם ה-SEC בארץ – פיקוח על איסוף הראיות, זימון עדים, גביית תצהירים והגשת בקשות לבית המשפט - מנהל עו"ד אריק שרבי (SHERBY).

ה-SEC מנהלת בימים אלה שני הליכים משפטיים נגד שלושה ישראלים - ד"ר אמיר ולדמן, בכיר לשעבר בסינרון; ד"ר ג'יימס שאול; ואחיו רוג'ר שאול – וכן נגד אזרח אמריקאי, לורנס קלאף, בטענה שעשו שימוש במידע הפנים שהגיע אליהם על פי החשד מבכירי מובילאיי.

על פי אחת התביעות האזרחיות שהוגשו רוג'ר שאול וקלאף גרפו, בסיוע ד"ר ג'יימס שאול, רווח אסור של 925 אלף דולר. על פי תביעה נוספת ד"ר וולדמן גרף לכיסו רווח אסור של 4.5 מיליון דולר. נתבע נוסף, פרופ' אריאל דרבסי שנפטר מאז, חתם על הסדר מול ה-SEC שבמסגרתו שילם 850 אלף דולר כדי לסיים את ההליכים נגדו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות