אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המלצת אנטרופי מאיימת על כוחו של דוד פורר במבנה הממוזגת צילומים: ענר גרין, תומר לוי

בלעדי לכלכליסט

המלצת אנטרופי מאיימת על כוחו של דוד פורר במבנה הממוזגת

חברת הייעוץ המליצה על 7 מועמדים לדירקטוריון החברה שממזגת את כלכלית ירושלים ומבני תעשייה. אם רוב בעלי המניות יאמצו את המלצותיה, ייפגע מעמדו של בעל השליטה לשעבר, וביזור הדירקטוריון יסייע לחיזוקו של המנכ"ל הדומיננטי דודו זבידה

08.08.2019, 07:51 | רחלי בינדמן

גורל הרכב הדירקטוריון של קבוצת מבנה — לאחר השלמת המיזוג בין כלכלית ירושלים ומבני תעשייה — בדרך להיחרץ. חברת הייעוץ אנטרופי פרסמה שלשום את המלצותיה למוסדיים לגבי ההצבעה על המועמדים לדירקטוריון בהרכבו החדש באסיפת בעלי המניות ב־18 בחודש.

קראו עוד בכלכליסט

בכלכלית ירושלים, שהיא בין החברות הריאליות היחידות הנסחרות ללא גרעין שליטה, התפתחה באחרונה מתיחות בין בעל המניות הגדול דוד פורר, שרוצה לשמר את כוחו אף שאינו בעל שליטה, לבין יתר בעלי המניות — ובהם המוסדיים והמנכ"ל הדומיננטי דודו זבידה.

אם רוב בעלי המניות יאמצו את המלצות אנטרופי, המשמעות היא ניצחון גדול למוסדיים ולזבידה, שכוחו בחברה יתחזק על רקע היחלשות כוחו של פורר בדירקטוריון. בעל השליטה בעבר יירד במקרה זה מ־3 חברי דירקטוריון מטעמו ל־1 בלבד.

אנטרופי המליצה על דירקטוריון קטן יותר

את הקרב הזה מובילים המוסדיים הגדולים שמחזיקים במניות כלכלית ירושלים: הפניקס (11.5%), מנורה מבטחים (8.95), פסגות (7%), הראל (5.2%) ומיטב דש (5.2%). פורר, שמחזיק ב־24.2% מכלכלית ירושלים, צפוי להחזיק ב־17% בחברה הממוזגת ולהיות גם בה בעל המניות הגדול.

בעקבות מיזוג שתי החברות נדרש היה לאחד את הדירקטוריונים. חברת אנטרופי ייעוץ ממשל תאגידי — חברה־אחות לאנטרופי המייעצת לגבי האסיפות — המליצה על דירקטוריון המונה שבעה חברים. אבל המלצה זו נדחתה בדירקטוריון של כלכלית ירושלים, והוחלט למנות תשעה דירקטורים — מהם שני דח"צים המכהנים כיום בדירקטוריון של מבני תעשייה וימשיכו בכהונתם, יעקב גולדמן וברכה ליטבק.

מימין: מנכ"ל כלכלית ירושלים דודו זבידה ובעל המניות הגדול בחברה שנסחרת ללא גרעין שליטה דוד פורר (24.2%), צילומים: ענר גרין, תומר לוי מימין: מנכ"ל כלכלית ירושלים דודו זבידה ובעל המניות הגדול בחברה שנסחרת ללא גרעין שליטה דוד פורר (24.2%) | צילומים: ענר גרין, תומר לוי מימין: מנכ"ל כלכלית ירושלים דודו זבידה ובעל המניות הגדול בחברה שנסחרת ללא גרעין שליטה דוד פורר (24.2%), צילומים: ענר גרין, תומר לוי

בדירקטוריונים של שתי החברות מכהנים כיום 11 דירקטורים, כאשר יו"ר כלכלית ירושלים ועד לאחרונה גם יו"ר מבני תעשייה, רון בארי, ובנו של דוד פורר, טל פורר, מכהנים בשני הדירקטוריונים מטעם בעל המניות הגדול ביותר. אולם דירקטוריון החברה הממוזגת צפוי לכלול תשעה דירקטורים בלבד — בעוד 16 מועמדים מתמודדים על שבעה המקומות שנותרו פתוחים — לכן אם המלצת אנטרופי תזכה לרוב באסיפה, שישה מהדירקטורים המכהנים יאבדו את כיסאותיהם.

באנטרופי חוזרים ומדגישים כי לא ברור מדוע יש צורך בתשעה דירקטורים, אך מבהירים כי המלצתם נעשתה על פי המתווה שקבעה החברה. אנטרופי נדרשה לסמן מתוך רשימת 16 המועמדים — שכוללת את חברי הדירקטוריונים המכהנים ומועמדים שהציעו המוסדיים — שבעה מועמדים שיצטרפו לשני הדח"צים הממשיכים בכהונתם.

בחברת הייעוץ למוסדיים מסבירים כי תעדוף הדירקטורים שהציעו הגופים המוסדיים נעשה ללא קשר לשיעור אחזקתם, שכן לאחר המינוי הם מחויבים לחברה ולא לבעלי המניות שהמליצו עליהם.

עם זאת מבהירים באנטרופי כי שמרו על איזון בין מועמדים מכהנים לבין אלה שהוצעו לראשונה, ונתנו משקל לנציגו של בעל מניות מוביל, שהיה בעבר בעל שליטה והוא עדיין בעל עניין מרכזי, על פי אחזקותיו, כלומר דוד פורר.

ההמלצות של אנטרופי משקפות, בסופו של דבר, חמישה דירקטורים שכבר מכהנים, כולל שני הדח"צים המכהנים היום במבנה, ועוד ארבעה דירקטורים חדשים, כאשר שיעור הדירקטורים הבלתי תלויים — או במילים אחרות, שאינם נציגיו של פורר — הוא 78%.

היו"ר המכהן עלול למצוא את עצמו מחוץ לדירקטוריון

אנטרופי ממליצים על הדירקטורים המכהנים רונן נקר, דורון כהן — שמכהן גם כדירקטור בהראל, שהיא בעלת עניין בכלכלית עם 5.2% — וטל פורר. בין הדירקטורים החדשים הם ממליצים על פאר נדיר (מומלץ פסגות), מאיר סרברניק (מומלץ מיטב דש), עודד שריג (מומלץ הלמן־אלדובי) ורגינה אונגר (מומלצת ילין לפידות).

אם בעלי המניות אכן יצביעו על פי המלצת אנטרופי, המשמעות היא ששישה מהדירקטורים כיום יסיימו את כהונתם: מנשה ארנון, דירקטור במבנה; רון בארי, המכהן כדירקטור בשתי החברות והוא אחד המועמדים מטעם פורר; אלון כהן, דירקטור בכלכלית ירושלים; אורלי זילברמן, דירקטורית בכלכלית ירושלים; ודוד גרנות, דח"צ בכלכלית ירושלים, שגם בו תומך פורר.

לגבי גרנות עלתה שאלה אם יוכל להמשיך לכהן בתפקיד, שכן פורר חתם לצד קרן סרצ'לייט על הסכם לרכישת בי־קום, השולטת בבזק, ואם העסקה תושלם, הרי שגרנות — המכהן כדירקטור בלתי תלוי בבזק — ממילא לא יוכל להמשיך לכהן כדח"צ בכלכלית, ויצטרך לבחור באחת משתי החברות. זאף אף שהיועצים המשפטיים של כלכלית ירושלים סבורים שהחוק אינו מונע את המשך הכהונה המקבילה של גרנות.

דירקטורים נוספים שלא ימשיכו, אם המלצת אנטרופי תתקבל, הם ירון זלצמן (דירקטור בכלכלית); יעל שניצר וגיל גזית (מועמדים חדשים שהציעו את עצמם מכוח אחזקות בחברה); ומיכל קראוס (מועמדת חדשה שהוצעה בידי אגודת הקיבוצים והמושבים).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות