אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם הריאליטי של קחי אותי אפריקה הגיע לשלב הגמר? צילומים: אוראל כהן, שאול גולן

ניתוח כלכליסט

האם הריאליטי של קחי אותי אפריקה הגיע לשלב הגמר?

מאיר שמיר, גד זאבי ויעקב לוקסנבורג ינסו לשכנע היום את בעלי האג"ח כי ההצעה של כל אחד מהם להסדר חוב היא הטובה ביותר זאת אף שמדובר בהצעות דומות מאוד העובדה שמדובר בשלושה מתמודדים תעניק למחזיקים כוח מיקוח ויכולת לנהל הליך התמחרות שייטיב איתם

08.08.2019, 09:44 | יניב רחימי

הסאגה של הסדר החוב בקבוצת אפריקה, שהדיונים בו נפתחו רשמית לפני אחרי 1,178 ימים, ועד כה גבה עלויות של יותר מ־20 מיליון שקל, הסדר החוב של אפריקה שוב מעלה הילוך. מאיר שמיר, גד זאבי ויעקב לוקסנבורג, שהחברות שבשליטתם הגישו הצעות להסדר חוב, ינסו לשכנע את מחזיקי האג"ח של החברה באסיפה שתתקיים היום במלון לאונרדו סיטי טאוור ברמת גן לבחור בהצעתם על פני אלו של שני המתמודדים האחרים.

קראו עוד בכלכליסט

העובדה שישנם שלושה מתמודדים על השליטה, מעניקה למחזיקי האג"ח של אפריקה כוח מיקוח מול המציעים. שלוש ההצעות שהוגשו להסדר חוב דומות והבחירה ביניהן תוכרע בהתאם להעדפות האישיות של כל מחזיק, הן ביחס לזהות הרוכש, והן ביחס לתמהיל התמורות בכל אחת מההצעות.

מזומן — הידיד הנאמן

שלוש ההצעות כוללות מרכיב מזומן שמהווה את חלק הארי של התמורות למחזיקי האג"ח ומחולק, איך לא, לשלושה סעיפים. החלק המרכזי במזומן שישולם למחזיקי האג"ח יגיע מקופת המזומנים של אפריקה.

סכום זה צפוי לעמוד על 470 מיליון שקל והוא מבוסס על יתרות המזומנים של החברה (230 מיליון שקל), בתוספת כספים שהתקבלו ממכירת אפריקה נכסים (135 מיליון שקל), ובתוספת תמורות שצפויות להתקבל ממכירת חברות המפעילות כבישי אגרה (185 מיליון שקל), ובנטרול סכומים שאמורים לצאת לנוכח הסדר המס (70 מיליון שקל) ולצורך השלמת הסדר החוב (10 מיליון שקל).

סעיף המזומנים שיתקבלו מאפריקה בהצעה של זאבי נמוך בהשוואה לשני המתמודדים האחרים ב־10 מיליון שקל. אלה, לפי הצעתו, יישארו בקופת החברה.

בנוסף, לפי המתווים של שלוש ההצעות, המחזיקים יקבלו 13 מיליון שקל שנמצאים בקופה של החברה־הבת משתלות סביון. ההבדל העיקרי בין שלוש ההצעות נובע מהמזומן שיתקבל מהמציעים. בהסדר שמוצע הן על ידי זאבי והן על ידי לפידות קפיטל שבשליטת לוקסנבורג, הרוכשים יזרימו לטובת הנושים 280 מליון שקל כל אחד.

לפי הצעתו, זאבי רשאי להגדיל את התמורה במזומן ב־40 מיליון שקל על חשבון הפחתה בסכום דומה של מרכיב האג"ח שבהצעה. בהצעת ההסדר של מבטח שמיר ההזרמה מצד הרוכשת תהיה גבוהה יותר ותעמוד על 335 מיליון שקל.

מימין: יעקב לוקסנבורג, מאיר שמיר וגד זאבי. המחזיקים יחליטו גם בהתאם לאישיות של כל אחד מהמתמודדים, צילומים: אוראל כהן, שאול גולן מימין: יעקב לוקסנבורג, מאיר שמיר וגד זאבי. המחזיקים יחליטו גם בהתאם לאישיות של כל אחד מהמתמודדים | צילומים: אוראל כהן, שאול גולן מימין: יעקב לוקסנבורג, מאיר שמיר וגד זאבי. המחזיקים יחליטו גם בהתאם לאישיות של כל אחד מהמתמודדים, צילומים: אוראל כהן, שאול גולן

    

מניות אפריקה מגורים

המניות של החברה־הנכדה הציבורית, אפריקה מגורים, משחקות תפקיד מרכזי בהסדר החוב של אפריקה השקעות. ההצעה של מבטח שמיר כוללת העברה לידי המחזיקים של 14% ממניות אפריקה מגורים ששווי השוק שלהן נכון להיום עומד על כ־140 מיליון שקל. אם ההצעה של לפידות תבחר, מחזיקי האג"ח יקבלו לידיהם נתח גדול יותר של20% ממניות אפריקה מגורים ששווי השוק הנוכחי שלהם עומד על כ־200 מיליון שקל.

היתרון המרכזי בהצעה של לפידות נעוץ בפתרון המוצע על ידה לתרחיש שבו לא ניתן יהיה להעביר לנושי אפריקה השקעות את מניות אפריקה מגורים. בתרחיש כזה, לפידות תשלם למחזיקי האג"ח 10 מיליון שקל עבור כל 1% ממניות אפריקה מגורים שלא יועברו אליהם. הסכום ישולם במזומן או באג"ח ל־7 שנים שתישא ריבית של 2.5%, שתונפק על ידי לפידות.

הצעת ההסדר של זאבי לא כוללת העברת מניות של אפריקה מגורים לנושים, וחלף זאת מציע לבעלי האג"ח של אפריקה השקעות סדרת אג"ח חדשה בהיקף של 270 מיליון שקל, שתישא ריבית שנתית של 4% ושתהיה מובטחת בשעבוד על מניות אפריקה מגורים ביחס כיסוי (שווי בטוחה לחוב) של 105%. בהנחה שאגרות החוב החדשות של אפריקה יסחרו בתשואה של 6%, שווי השוק שלהן יעמוד על 243 מיליון שקל.

תמורות עתידיות בהסדר

שלוש ההצעות להסדר החוב באפריקה כוללות מרכיבים של תמורות עתידיות שמסתכמות ב־150 מיליון שקל. המרכיב הראשון מזכה את בעלי האג"ח בחלק מהרווחים של דניה סיבוס בשנים 2024-2019.

לפידות ומבטח שמיר מציעים לנושים 50% מהרווחים של דניה סיבוס ב־6 השנים הבאות, ואילו זאבי מציע 25% מהם. כך או אחרת, בכל המקרים נקבע סכום מינימום של 80 מיליון שקל מהרווחים, ולמציעים יש אפשרות לבטל את ההתחייבות בתמורה לתשלום של 100 מיליון שקל.

המרכיב השני של התמורות העתידיות מבוסס על מכירת קרקעות בסביון במהלך ארבע השנים שלאחר השלמת ההסדר. בכל ההצעות סכום המינימום ברכיב זה עומד על 70 מיליון שקל. בהצעה של לפידות ומבטח שמיר, כל תמורה שתתקבל ממכירת הקרקעות בסביון עד ל־70 מיליון שקל תועבר לבעלי האג"ח וכל תמורה שמעל לכך, תחולק בין המחזיקים לחברה.

הן לפידות והן מבטח שמיר רשאיות יהיו, לפי הצעותיהן, לבחור לשלם לבעלי האג"ח 70 מיליון שקל חלף ההתחייבות ביחס לקרקעות בסביון. בהצעה של זאבי המחזיקים יהיו זכאים ל־70% מכל תמורה שתתקבל עד לסכום של 100 מיליון שקל.

לב לבייב. איבד את השליטה בקבוצה לטובת בעלי החוב, צילום: אוראל כהן לב לבייב. איבד את השליטה בקבוצה לטובת בעלי החוב | צילום: אוראל כהן לב לבייב. איבד את השליטה בקבוצה לטובת בעלי החוב, צילום: אוראל כהן

ללא פערים משמעותיים

הפערים בתמורות הצפויות לנושים של אפריקה השקעות על פי הצעות הסדר החוב השונות אינם משמעותיים. הבחירה של הנושים תקבע בסופו של דבר גם על פי הערכים הכלכליים של ההצעות, אך לא פחות מכך על פי זהות הרוכש ורמת הודאות להשלמת ההצעות. מחזיקי האג"ח של אפריקה למודי ניסיון, ופצעי המו"מ להסדר החוב עם מוטי בן־משה עדיין לא הגלידו.

העובדה שיש שלושה מתמודדים על אפריקה יוצרת מעין מכרז שבו המתמודד שישכנע את המחזיקים ביכולתו להביא לסיום ההסדר ברמת הוודאות הגבוהה ביותר, וליישם אותו לאורך שנים, יזכה גם לתמיכתם.

מכירת החברה בנתחים

אפריקה השקעות שנכנסה להסדר חוב שני במאי 2016 היא לא אותה חברה שהיום מתמודדים עליה לפידות, שמיר וזאבי. לנוכח הקשיים להגיע להסדר כולל הוחלט לנסות למכור חלקים מחברת האחזקות לכל המרבה במחיר. במאי השנה אישרו בעלי האג"ח את מכירת חברות המפעיל לקרן קיסטון תמורת 185 מיליון שקל. העסקה אומנם עדיין לא הושלמה, אך התמורה ממנה מהווה חלק מהתשלומים למחזיקים.

בפברואר השנה מכרה אפריקה השקעות את השליטה בחברה־הבת אפריקה נכסים, לקבוצת משקיעים בהובלת החברות הציבוריות מגה אור וביג, שאליהן הצטרפו כמה גופים מוסדיים. תמורת המכירה – 1.25 מיליארד שקל – שימשה לצורך הפחתת החוב כלפי בעלי האג"ח. חודש לאחר מכן נמכרה יתרת האחזקה של אפריקה השקעות באפריקה נכסים תמורת 135 מיליון שקל שהתווספו לקופת החברה.

בחשבון יבש, ההצעה של זאבי נהנית מעדיפות של 70-60 מיליון שקל ביחס להצעות של מבטח שמיר ולפידות. גם העובדה שזאבי מציע למשקיעים סדרת אג"ח חדשה חלף מניות אפריקה מגורים עשויה לקסום לגופים שמדיניות ההשקעות שלהם מונעת מהם להיות חשופים למניות. הפער הזה עשוי שלא להספיק לזאבי אם בעלי האג"ח לא ישתכנעו שיש לו המקורות הנדרשים כדי להוציא את הסדר החוב אל הפועל ולעמוד בהתחייבויות העתידיות שנובעות ממנו.

בניגוד לזאבי, לוקסנבורג הוא שחקן מוכר ובעל ניסיון בשוק הסדרי החוב. תדמית זו, של משקיע שיודע לזהות הזדמנויות ולנצל אותן, לא בהכרח תשחק לטובתו. בעלי האג"ח אולי היו רוצים להצטרף אליו, אבל לא בטוח שהם יבחרו דווקא בלוקסנבורג כמי שיעמוד מולם במסגרת הסדר החוב.

מאיר שמיר היה הראשון מבין המתמודדים שהתעניין באפריקה השקעות, והוא מנהל מגעים מול המחזיקים כבר מחודש פברואר השנה. שמיר מחפש השקעה ריאלית משמעותית מאז מכירת האחזקות של מבטח שמיר בתנובה במרץ 2015. הוא יכול למצוא את מבוקשו באפריקה אחזקות אם יצליח לשכנע את בעלי האג"ח ביכולתו להשלים את העסקה.

מבדיקת "כלכליסט" עולה כי בשלב זה לא התקבלו אינדיקציות לכך שהמתמודדים על אפריקה השקעות עשויים לשנות את הצעותיהם להסדר בגלל הגשת כתב האישום נגד מנכ"ל דניה סיבוס רונן גינצבורג ונגד החברה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות