אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חרדים לעבודה: המיזם החדש שישלב חרדים בשוק העבודה צילום סיון פרג'

חרדים לעבודה: המיזם החדש שישלב חרדים בשוק העבודה

במסגרת המיזם, נפתחו מרכזי תעסוקה באלעד ובני ברק, כאשר נוספים יפתחו בקרוב. מנכ"ל המיזם, הרב גרוס: "אבסורד שהמגזר החרדי מהווה כ-10% מהאוכלוסייה, אך חלקו בשוק העבודה עומד על אחוזים בודדים"

08.08.2019, 15:37 | שירות כלכליסט

"מתחברים" הוא מיזם השמה חדש שיאתר פתרונות תעסוקה למועמדים מהמגזר החרדי, בדגש על משרות איכותיות עם שכר גבוה. המיזם הייעודי שהקימה Jobit מקבוצת טלכלל (Teleclal) יעניק שירות וליווי מקיף לאוכלוסייה החרדית - החל משלב הראיונות ועד הקליטה במקום העבודה.

קראו עוד בכלכליסט

בראש 'מתחברים' עומד הרב פנחס גרוס, ממקימי מרכזי הפיתוח לתעסוקת חרדים מיסודו של ארגון הג'וינט. לדברי גרוס, "מעסיקים צריכים להבין שחרדים שיוצאים לעבודה, הם בדרך כלל אנשים איכותיים עם מידת מחויבות גבוהה, שרוצים לפרנס משפחה עם ילדים. כמו באוכלוסייה הכללית, יש בהם אנשים מוכשרים מאוד שמסוגלים לבצע תפקידים בכירים, ברמה לא פחות טובה מעובדים אחרים במשק".

מימין: תומר כהן, יואב בן יקר, הרב פיני גרוס , צילום סיון פרג מימין: תומר כהן, יואב בן יקר, הרב פיני גרוס | צילום סיון פרג' מימין: תומר כהן, יואב בן יקר, הרב פיני גרוס , צילום סיון פרג

סוגיית החרדים בשוק העבודה עומדת במרכז סדר היום הציבורי כבר שנים רבות. על פי נתונים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לסיכום שנת 2018, בעוד שיעור החרדיות העובדות עלה מ־73% ב־2017 ל־76% ב־2018, בקרב גברים חרדים חלה דווקא ירידה. שיעור התעסוקה של גברים חרדים שעמד בשיאו בשנת 2016 על 51.7%, ירד והגיע בשנת 2018 לשפל של 50.2%.

כדי לנסות ולתת מענה לסוגיה, הוקם לאחרונה "מתחברים" – מיזם השמה חדש המבקש להעניק שירותי השמה וייעוץ תעסוקתי לאוכלוסייה מהמגזר החרדי. מתחברים חרטה על דגלה מציאת מקומות עבודה איכותיים תוך שימת דגש על מקצועיות, התאמה ושמירה על הערכים של מחפשי העבודה.

לאחרונה הקימה מתחברים מרכז תעסוקה בעיר אלעד, ובימים אלו מקימה גם בבני ברק, כאשר הכוונה היא להתרחב לערים נוספות ברחבי הארץ.

במרכז, מועסקים מומחים בתחום התעסוקה אשר מייעצים למועמדים למשרות שונות, בוחנים מול המועמדים את התאמתם לתפקידים שונים, מוודאים כי אורח חייהם וצורכיהם האישיים תואמים את תנאי התפקיד ובהמשך מתאמים למועמדים איכותיים ראיונות אצל מעסיקים, חלקם מהמובילים במשק, אשר הביעו רצון לקלוט עובדים מן המגזר החרדי.

לאחר ההשמה, יועצי התעסוקה אף מלווים את השתלבותו של העובד בחברה ומקיימים עימו ועם המעסיק שיחות שנועדו לוודא כי ההשמה בוצעה בהצלחה. במתחברים מציינים כי הם שמים דגש גם על משרות המותאמות לעובדים שעברו הכשרות וקורסים מעשיים.

בהנהלת המיזם עומד הרב פנחס (פיני) גרוס, העוסק מזה 15 שנה בשילוב חרדים בשוק התעסוקה. בעבר נמנה גרוס על מקימי תוכנית מפת"ח (מרכזי פיתוח תעסוקת חרדים) מיסודו של ארגון הג'וינט, ואף ניהל את מרחב אלעד למעלה מעשור. במסגרת פעילותו הביא להשמתם של למעלה מ-3,000 גברים ונשים מועסקים בהם כ-1,400 באלעד. בנוסף, היה אחראי על הקמתם של מוקדי תעסוקה קהילתיים בערד, טבריה, עמנואל, עפולה ובכפר חב"ד.

מאחורי היוזמה המשותפת הזו, עומדת חברת ג'וביט (Jobit) מקבוצת טלכלל (Teleclal) בבעלות משותפת של יואב בן יקר, וקבוצת מאיר יחד עם תומר כהן שמכהן כמנכ"ל החברה. החברה מעניקה שירותי גיוס והשמה עם התמחות בסיוע לבני דור ה-Y, תוך התמקדות בניהול קריירה. החברה פיתחה מערכת טכנולוגית לאבחון אישי, המסייעת לבני הדור הצעיר למצוא את העבודה הנכונה, ולתכנן את מסלול הקריירה.

הרב פנחס גרוס, מנכ"ל מתחברים: "המגמה הכללית שבה גברים ונשים מהמגזר החרדי אינם מהווים אחוז מספק משוק העבודה מאתגרת את כולנו. מעסיקים צריכים להבין שחרדים שיוצאים לעבודה, הם בדרך כלל אנשים איכותיים עם מידת מחוייבות גבוהה, שרוצים לפרנס משפחה עם ילדים. כמו באוכלוסייה הכללית, יש בהם אנשים מוכשרים מאוד שמסוגלים לבצע תפקידים בכירים, ברמה לא פחות טובה מעובדים אחרים במשק.

"זה אבסורד שבעוד שהמגזר החרדי מהווה לפחות 10% מכלל האוכלוסייה, חלקו בשוק העבודה עומד על אחוזים בודדים מכלל המועסקים במשק. מעבר לכך, כאשר בוחנים את כמות החרדים המועסקים בתפקידים איכותיים בתחומים שונים, המספרים מצטמקים משמעותית, ורבים מהם מועסקים כסדרנים, מוקדנים ומאבטחים. ב'מתחברים' יודעים ומכירים את טיב האוכלוסייה החרדית ואת צרכי עולם התעסוקה, מתמקדים בפרוייקטי גיוס רוחביים וגדולים, ויוצרים חיבורים מדויקים ומתאימים בין מועמדים חרדים לחברות מובילות במשק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות