אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המבקר אנגלמן הטיח ביקורת בחברי ועדת ההיתרים - חצי מהם התפטרו צילום: עמית שאבי

פרסום ראשון

המבקר אנגלמן הטיח ביקורת בחברי ועדת ההיתרים - חצי מהם התפטרו

שלושה חברים בוועדה - היו"ר עזרא קמא, עו"ד אביגדור רביד ועו"ד נורית ישראל - הודיעו על התפטרות באופן דרמטי. הרקע למהלך: בדיון שנערך בוועדה לפני שבועיים הטיח בהם המבקר מתניהו אנגלמן: "הוועדה חורגת מסמכותה, מתערבת בנושאים לא לה ומנסה לנהל את משרד המבקר". הוועדה דנה בהיתרים לשרים המאפשרים להם לחרוג מכללי ניגוד העניינים

08.08.2019, 19:06 | שחר אילן

שלושה מחברי ועדת ההיתרים שליד מבקר המדינה ביקשו לסיים את תפקידם על רק הביקורת שהטיח בהם המבקר. המדובר בשופט בדימוס עזרא קמא המשמש כראש הרכב ובחברים עו"ד אביגדור רביד ועו"ד נורית ישראלי. שני האחרונים היו בהרכב שדן בבקשה להתיר לראש הממשלה בנימין נתניהו קבלת תרומות. השלושה מהווים בעצם חצי מהוועדה. החברים הנוספים הם השופט שלום ברנר שנתן את ההחלטה הסופית בעניין נתניהו, ד"ר ארנה דויטש ועו"ד אביעד הכהן. 

קראו עוד בכלכליסט

ועדת ההיתרים מוסמכת לדון במתן היתרים לשרים המאפשרים להם לחרוג מכללי ניגוד העניינים. הוועדה יושבת בהרכבים של שלושה חברים.

לפני שבועיים בדיון של הוועדה בנושא שאינו קשור לנתניהו, ובו ישבו שלושת המתפטרים, אמר להם המבקר: "הוועדה חורגת מסמכותה, מתערבת בנושאים לא לה ומנסה לנהל את משרד המבקר". התנהגות המבקר מאוד לא מקובלת שכן מדובר בהרכב מעין שיפוטי. חברי ההרכב, אומר מקורב לוועדה, ראו באמירות הבעת חוסר אמון, ועל רקע זה שלחו מכתב קצר ולא מנומק שבו הודיעו כי הם מבקשים שלא להאריך את כהונתם.

מתניהו אנגלמן , צילום: עמית שאבי מתניהו אנגלמן | צילום: עמית שאבי מתניהו אנגלמן , צילום: עמית שאבי

חברי הוועדה מתמנים לתקופות של שנתיים ומועד חידוש הכהונה הוא ספטמבר הקרוב. נהוג להאריך את כהונתם כמעט אוטומטית וקמא ורביד מכהנים כבר זמן רב מאוד. בכיר במשרד המבקר הגדיר את ההתפטרות "חסרת תקדים. זה אירוע", אמר.  

הוועדה בהרכב בראשות השופט שלום ברנר אסרה על נתניהו ביוני לגייס מימון להגנתו מאיל ההון ספנסר פרטרידג'. קודם לכן קבע הרכב בראשות השופט עוני חבש שעל נתניהו להחזיר הלוואה של 300 אלף שקל שכבר קיבל מבן דודו נתן מיליקובסקי. חבש התפטר במרץ האחרון במחאה על פרסומים שבהם ראה הפעלת לחצים פוליטיים.

המבקר החדש מתניהו אנגלמן עומד מאז נכנס לתפקידו בראשית החודש במוקד שורת מחלוקות סביב ניסיונותיו להנהיג מדיניות של ביקורת שכוללת אמירות חיוביות והגבלת חקירות בנושאי שחיתות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות