אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן המטבע באזהרה לסין: המשך מלחמת הסחר תחייב המרצת הכלכלה צילום: בלומברג

קרן המטבע באזהרה לסין: המשך מלחמת הסחר תחייב המרצת הכלכלה

הדו"ח שפרסמה הקרן היא מציינת כי החרפת המתיחות עם ארה"ב עלולה לסכן את יציבותה של סין, כשמכסים חדשים שיושתו מצד ארה"ב עשויים לכווץ את הכלכלה ב-0.3%-0.8%; עם זאת, היא "מזכה" את סין מהטענות כי ביצעה מניפולציות בשער היואן תוך שהיא קוראת לה לאמץ שער חליפין גמיש יותר

10.08.2019, 09:16 | שירות כלכליסט
קרן המטבע הבינלאומית אוששה אתמול (ו') את הערכותיה המוקדמות לפיהן שער היואן הסיני תואם את הנתונים הכלכליים, אך ציינה כי המליצה לסין לאמץ שער חליפין גמיש יותר, עם פחות התערבויות. על כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס. במקביל הזהירה את הכלכלה השנייה בגודלה בעולם מפני המשך החרפת מלחמת הסחר עם ארה"ב, באופן שיחייב אותה להמריץ את הכלכלה. 

קראו עוד בכלכליסט

ג'יימס דניאל, מנהל מחלקת סין בקרן המטבע, אמר כי בדיקה של מדיניותה הכלכלית של סין מצאה כי שער החליפין של היואן ב-2018 "לא תומרן מלאכותיות, מעלה או מטה". השבוע טענה ארה"ב באופן רשמי כי הסינים ביצעו מניפולציה בשער היואן לאחר שהמטבע חצה את הרף של 7 דולר,  לראשונה מאז 2008. לדברי האמריקאים, הדבר נועד להשיג יתרון לא הוגן בתחרות הסחר בין המדינות. סין הכחישה כי ביצעה מניפולציה. השקפת קרן המטבע סותרת, לפיכך, את זו של ארה"ב.

 , צילום: csmonitor.com צילום: csmonitor.com  , צילום: csmonitor.com

שר האוצר האמריקאי, סטיבן מנושין, שואף לגייס את קרן המטבע כדי שתסייע "לתקן", כהגדרת הממשל האמריקאי, את יתרון הסחר הלא הוגן שמחזיקה בו בסין בשל התערבותה ביואן. עם זאת, דניאל לא אמר בשלב זה כיצד קרן המטבע מתנהלת מול הבקשה הזו. "השיחות שלנו עם משרד האוצר האמריקאי מתקיימות במגוון נושאים", אמר דניאל במסיבת עיתונאים בסוף השבוע.

בדו"ח שפרסמה ציינה קרן המטבע כי החרפת מתיחות הסחר עם ארה"ב עלולה לסכן את היציבות הכלכלית והפיננסית של סין, מה שיחייב את הממשל בבייג'ינג לבצע תמריצים פיסקאליים. על פי ניתוח הקרן, אם ארה"ב תשית מכסים בגובה 25% על המוצרים הסיניים שטרם השיתה עליהם מכסים – בהיקף כולל של 300 מיליארד דולר – המהלך הזה יכווץ את הצמיחה הסינית בכ-0.8% במהלך 12 החודשים הבאים. זאת ברקע צניחה חדה בביקושים וצמצום היקפי האשראי. לכך עלולות להיות השלכות גלובליות, הזהירה הקרן.

דניאל הוסיף ואמר כי מכסים של 10% שיושתו על הסחורות הללו, מהלך שבכוונת טראמפ ליישם החל ב-1 בספטמבר, עלולים להביא להתכווצות של 0.3% בצמיחה של כלכלת סין.

האזהרות הללו מגיעות על רקע האטה של הצמיחה הסינית ל-6.2% ברבעון השני, שפל של כמעט 30 שנה.

קרן המטבע דוחקת בסין לבצע רפורמות מבניות בכלכלה, כולל פתיחת מגזרים נוספים לתחרות זרה וצמצום תפקיד הממשל בתעשיות מסוימות. מטרות אלה מקדם גם ממשל טראמפ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות