אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מי שומר על הילדים שמשחקים כדורגל? צילום: אתר מנצ'סטר סיטי

מי שומר על הילדים שמשחקים כדורגל?

דו"ח מיוחד מגלה מגלה שבשנות השבעים עשרות כדורגלנים צעירים היו קורבנות של מי שהיה הסקאוט הראשי של מועדון צ'לסי, אדי הית'. השאפתנות הטבעית של הילדים, התשתיות האנושיות שלא תמיד איתנות והרגולציה שמאוד מקלה על אנשים שרוצים לעבוד עם ילדים ונערים בספורט, הם שילוב שיכול להיות קטלני והרסני

11.08.2019, 15:12 | אוריאל דסקל

דו"ח מיוחד שפורסם בשבוע שעבר מגלה שבשנות השבעים עשרות כדורגלנים צעירים - בגילאים 17-10 - היו קורבנות של מי שהיה הסקאוט הראשי של מועדון צ'לסי, אדי הית'. הית', שמת ב-1983, הואשם על ידי 23 כדורגלנים לפחות שהוא ביצע בהם עבירות מין חמורות. חמור עוד יותר, כנראה, זה שאנשים בתוך המועדון "העלימו עין" מההתנהלות הלא חוקית של הסקאוט.

בשבוע שעבר, צ'לסי הוציאה הודעה מיוחדת בה היא מתנצלת על המקרים, שנחקרו על ידי הפרקליט המיוחד צ'רלס גיקי.

דריו גראדי, שהיה עוזר מאמן בצ'לסי באותן שנים, ותפקד, במשך שנים רבות, כמנג'ר קרו אלכסנדרה, היה יכול לעצור את המפלצת אבל לא עשה זאת. הדו"ח אף חושף ש"גראדי פספס הזדמנות לחשוף את הית' ולמנוע התעללויות נוספות". גראדי, לו יש תואר MBE, הכחיש את הדברים ב-BBC אבל הדו"ח מפורט ומביא עדויות רבות לכך שבמינימום לא מנע ממי שכונה "Nightmare Heath", הסיוט הית', להתעלל בילדים שרק רצו להיות כדורגלנים.

 ילדים משחקים כדורסל , צילום: שאטרסטוק ילדים משחקים כדורסל | צילום: שאטרסטוק  ילדים משחקים כדורסל , צילום: שאטרסטוק

הית' עבד כסקאוט ראשי בצ'לסי בשנות השישים והשבעים. הוא אף פעם לא נחקר או נאשם בהתעללות מינית לפני שמת ב-1983. למרות השמועות הרבות לגביו ולגבי גראדי, הוא אף פעם לא נחשף. הית', לפי הדו"ח, התנהל בצורה "לא ראויה" מבחינה מינית. השתמש בשפה מינית בחדרי הלבשה ו"התקיפות המיניות החמורות ביותר היו במקומות פרטיים". 15 מתוך 23 הכדורגלנים דיווחו על תקיפות מיניות חמורות, כולל אונס, כאשר הית' היה לבד עם ילד. שלושה מהקורבנות העידו על התעללות מינית בנוכחות שחקנים צעירים אחרים. הית' השתמש בהשפעה הרבה שיש לו על הקריירה של אותם ילדים כדי להשתיק אותם ולמנוע מהם להתלונן עליו.

הית' כיוון בעיקר לילדים ממשפחות קשות יום, השתמש בפורנוגרפיה כדי "להפוך את הילדים למיניים" והצליח להשתיק אותם, כאמור, עם הפחד שתלונה שלהם עליו תוביל לחיסול הסיכויים שלהם להצלחה ככדורגלנים. וכאמור, הדבר החמור ביותר - ההנהלה של צ'לסי ככל הנראה ידעה על כל זה והעלימה עין. כך לפי גיקי.

גארדי, כאמור, היה שותף לפגיעה במובן הזה שהוא איפשר להית' להתנהל בצורה לא ראויה מול ילדים. הוא מואשם גם בכך שהעלים עין מפשעיו של הפדופיל המורשע בארי בנל, שנשלח לכלא ל-31 שנה לאחר שהתעלל בילדים במחלקת הנוער של קרו אלכסנדרה, בזמן שגארדי אימן שם. גארדי, לפי הדו"ח של גיקי, אף ביקר הורים כדי להרגיע אותם בקשר להתנהלות של הית'. שחקנים דיווחו על כך שהית' התעלל רגשית בשחקנים על המגרש כאשר החשד הוא שהם היו אלו שהתנגדו לכך שייגע בהם. שחקנים דיווחו על כך שהם "הפסיקו ליהנות מכדורגל" בגלל הית' וההתנהלות של גראדי, שכאמור, אפשר להית' להמשיך בתפקידו.

צ'לסי, כאמור, הוציאה הודעה על "ניסיון העבר הנוראי של חלק מהשחקנים לשעבר שלנו" ואישרו כי יתחילו בחקירה פנימית משלהם כדי ש"התעללות כזו לא תוכל לקרות שוב". בצ'לסי ציינו שהם עובדים כדי שתהיה "תרבות בריאה בה מעודדים אנשים צעירים לדבר ולהישמע" בכל הקשור לביטחון האישי שלהם.

הסיפור הזה - התעללות מינית של מאמנים, סקאוטים או אנשי מועדון בנערים וילדים שפחדו לדבר נגד המתעללים מחשש שאלו יהרסו את חלומותיהם לשחק כדורגל - חזר על עצמו במספר מועדונים באנגליה. זו פרשה ארוכה וקשה עם קורבנות רבים. קורבנות, אגב, שגם אם הם הופכים לכדורגלנים הם חשופים למחלות נפשיות נוראיות - כולל דיכאון. ידוע על כדורגלנים שהתאבדו - הרבה בגלל שעברו התעללות בתור נערים.

כנראה שהיו דברים כאלו בכל מקום בעולם. גם בישראל. השאפתנות הטבעית של הילדים, התשתיות האנושיות שלא תמיד איתנות והרגולציה שמאוד מקלה על אנשים שרוצים לעבוד עם ילדים ונערים בספורט, זה שילוב שיכול להיות קטלני והרסני. מנהלי מועדוני כדורגל, בתי ספר לכדורגל צריכים לייצר "תרבות בריאה בה מעודדים אנשים צעירים לדבר ולהישמע" וגם להשגיח במיליון עיניים על המאמנים והאנשים שיש להם השפעה רבה על הילדים. הורים צריכים לדעת בדיוק לאן הם שולחים את הילדים שלהם ועדיף שיקבלו מבתי ספר לכדורגל והמועדונים מסמכים ורקע על המאמן של ילדיהם.

הכדורגל יכול לבנות את האישיות של הילד ולסייע בביטחון העצמי שלו, בבריאות שלו וביכולות החברתיות שלו. אבל הוא גם יכול להיות מסוכן. חייבים להיות מודעים לסכנות כדי לטפל בהן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות