אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יש לכם אומץ? מדענים ייצרו וודקה מגרעיני שעורה ומים מצ'רנוביל צילום: BBC

יש לכם אומץ? מדענים ייצרו וודקה מגרעיני שעורה ומים מצ'רנוביל

מדענים הצליחו לייצר את Atomik, וודקה שהופקה מרכיבים מהאזור האסור שמסביב לתחנת הכוח שבה אירע האסון הגרעיני הקשה בהיסטוריה. לטענתם, היא בטוחה לשתייה

11.08.2019, 22:02 | שירות כלכליסט

וודקה ארטיזנלית שהופקה ממרכיבים מאזור תחנת הכוח בצ'רנוביל מוצעת כעת לציבור, ומדענים מתעקשים שהיא בטוחה לשתייה.

קראו עוד בכלכליסט

מדענים מאוניברסיטת פורטסמות' יצרו את הוודקה Atomik, משקה חריף שעשוי מדגנים ומים מהאזור האסור לכניסה סביב צ'רנוביל, והוא מוצר הצריכה הראשון שמגיע מהאזור שסביב תחנת הכוח הגרעינית הנטושה. בצ'רנוביל אירע האסון הגרעיני הקשה בהיסטוריה, שהביא לאלפי הרוגים.

וודקה אטומיק מצ וודקה אטומיק מצ'רנוביל | צילום: AFP וודקה אטומיק מצ

הפיצוץ שאירע ב-1986 בתחנת הכוח הסובייטית, הביא לפינוי רחב היקף ושלח נשורת רדיואקטיבית לכל רחבי אירופה. בעוד הפיצוץ עצמו הרג רק כ-31 בני אדם, מיליונים נחשפו בעקבותיו לרמות קרינה מסוכנות, והאומדנים של המחיר הסופי בחיי אדם של האסון עומדים על כ-200,000. במשך יותר משני עשורים, הרשויות שמרו על 30 הקילומטרים שסביב לתחנת הכוח כאזור אסור לכניסה, שכוללים את העיר פריפיאט שהייתה פעם ביתם של 50,000 איש.

צוות מדענים מאוניברסיטת פורטסמות' ומאוקראינה בישלו את הוודקה כחלק ממחקר תלת-שנתי לגבי העברת תבואה מהאזור האסור לכניסה שסביב לצ'רנוביל.

וודקה אטומיק מצ וודקה אטומיק מצ'רנוביל. נטען כי היא בטוחה לשתיה | צילום: BBC וודקה אטומיק מצ

ג'ים סמית, שהוביל את הפרויקט ושערך את המחקר על צ'רנוביל במשך עשורים, עבד עם צוות שחקר האם הקרקע הנטושה בטוחה לגידול תבואה. "30 שנה לאחר האירוע מצאנו שהגידולים באזור נמצאים מעט מעל הרף הבטוח לצריכה של אוקראינה, כך שטכנית אסור לאכול את מה שגדל שם. אבל חשבנו גם, יש לנו דגנים, למה שלא נעשה וודקה", אמר סמית ל-CNN.

מומחים דיללו את האלכוהול המזוקק עם מים מינרלים מאקוויפר שנמצא בעיר צ'רנוביל, שממוקמת 10 ק"מ דרומית לתחנת הכוח, והוא חף מזיהום לדבריהם.

החוקרים מתעקשים על כך שהוודקה בטוחה לשתייה, למרות שמצאו רדיואקטיביות מסוימת בדגנים מהם היא יוצרה. אך לדבריהם תהליך הזיקוק הוריד את הזיהום לרמות נמוכות מכדי שיהיה ניתן לזהותן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות