אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההצעות לרכישת אפריקה גבוהות ב־17% מהאג"ח צילומים: אוראל כהן, שאול גולן

ההצעות לרכישת אפריקה גבוהות ב־17% מהאג"ח

התספורת למחזיקי האג"ח צפויה להיות נמוכה משמעותית מ־50%, בהתחשב בעובדה שחלק מהחוב כבר שולם להם ברכישת אפריקה נכסים

12.08.2019, 07:35 | יניב רחימי

מחזיקי איגרות החוב של אפריקה השקעות הפסיקו למנות את מספר האסיפות אליהן זומנו במסגרת הסדר החוב שנמשך כבר יותר משלוש שנים. אבל עובדה זאת לא מנעה מהם למלא ביום חמישי האחרון את האולם במלון לאונרדו סיטי טאואר שבו נדונו שלוש ההצעות להסדר שהוגשו על ידי מבטח שמיר של מאיר שמיר, גד זאבי ולפידות קפיטל של יעקב לוקסנבורג. בתום סדרת השאלות והביקורות שהופנו כלפי שלושת המתמודדים, המומחה הכלכלי של הנאמן, איציק עידן מחברת הייעוץ בייקר טילי, הציג ניתוח של התמורות הצפויות למחזיקי האג"ח בכל אחת מההצעות שמונחות לפניהם.

קראו עוד בכלכליסט

הממצאים של בייקר טילי מצביעים על כך שהפערים הכלכליים בין שלוש ההצעות אינם מהותיים, ושזאת של זאבי עדיפה בסכום זניח. לפי הניתוח של בייקר טילי, השווי הכלכלי של התמורות נע בטווח צר של בין 1.14 מיליארד שקל ל־1.16 מיליארד שקל.

מימין: יעקב לוקסנבורג, מאיר שמיר וגד זאבי, צילומים: אוראל כהן, שאול גולן מימין: יעקב לוקסנבורג, מאיר שמיר וגד זאבי | צילומים: אוראל כהן, שאול גולן מימין: יעקב לוקסנבורג, מאיר שמיר וגד זאבי, צילומים: אוראל כהן, שאול גולן

הסכום הזה יתחלק בין שלוש סדרות האג"ח של אפריקה לפי מפתח שהוסכם בין המחזיקים. סדרה כו' תקבל 46.03% מהתמורות בהסדר, סדרה כז' תקבל 33.47% וסדרה כח' תקבל 20.5%. בהנחה שהערכים שמופיעים בניתוח של בייקר טילי אכן יתממשו, התמורות למחזיקי האג"ח של אפריקה השקעות יהיו גבוהות ב־16%־17% מהערכים שבהן איגרות החוב נסחרות כיום בבורסה.

הפער בין המחיר הנמוך יחסית של איגרות החוב בשוק לשווי הכלכלי שלהן כפי שנגזר מניתוח ההצעות להסדר החוב נובע משני גורמים מרכזיים. ראשית, על הסדר חוב אפשר לברך רק כשהוא יוצא אל הפועל באופן סופי. שנית, בגיליונות האקסל ניתן לחשב את השווי הכלכלי של התמורות הצפויות בדיוק של שתי ספרות אחרי הנקודה. אולם במציאות לעיתים קרובות יש פערים בין החזוי למצוי, והם לא תמיד לטובת מחזיקי האג"ח.

בהנחה שהסדר החוב של אפריקה השקעות יסתיים בהתאם להצעות הנוכחיות, מחזיקי האג"ח צפויים לקבל כמחצית מהחוב הנוכחי כלפיהם. זה לא אומר שהתספורת תהיה בשיעור של 50%. לאורך הסדר החוב הממושך של אפריקה השקעות, מחזיקי איגרות החוב של החברה כבר קיבלו חלק מהחוב כלפיהם. זה קרה כשלבייב רכש את אפי פיתוח וכשאפריקה מכרה את אחזקותיה באפריקה נכסים. כך שבפועל, התספורת צפויה להיות נמוכה משמעותית מ־50%.

מה הלאה? סביר להניח שבימים הקרובים יפורסמו "הצעות משופרות", שאחריהן יגיעו "הצעות מתוקנות" שילוו ב"הבהרות להצעות". לא מן הנמנע שלאחר מכן ייוודע על "הצעות אחרונות" ו"הצעות אחרונות בהחלט". הפעם, הסיכוי שבן־משה יופיע כהרגלו בדקה האחרונה של זמן הפציעות בהארכה עם הצעה חדשה קלוש. אבל לא בלתי אפשרי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות