אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עזריאלי עקפה את טבע, מלכת ת"א 35 המודחת צילום: bigstock

עזריאלי עקפה את טבע, מלכת ת"א 35 המודחת

חברת הקניונים זינקה ביותר מ-50% מאז ינואר ותפסה את המקום החמישי ברשימת החברות במדד הדגל, על חשבון יצרנית התרופות - שהייתה בעבר "מניית העם"

13.08.2019, 08:56 | חזי שטרנליכט

העובדה שטבע הודחה מהתואר של "החברה בעלת השווי הגדול ביותר בבורסה של תל אביב", נחשבת לחדשות ישנות. אבל החדשות המפתיעות הן שיצרנית התרופות, "מניית העם" לשעבר, הודחה מהמקום החמישי בקרב חברות מדד ת"א־35 למקום השישי, ואת המקום שהתפנה תפסה חברת הקניונים עזריאלי.

קראו עוד בכלכליסט

הבורסה של תל אביב פתחה את 2019 כאשר טבע ניצבת בראש, כאמור, עם שווי שוק של 64 מיליארד שקל, ועזריאלי עמדה הרחק ממנה במקום ה־11עם שווי שוק של 17.85 מיליארד שקל. התוצאות העגומות של טבע, וריכוז האזכורים השליליים שלה, מחד, וההתעוררות הדרמטית של סקטור הנדל"ן, מאידך, שינו כליל את התמונה.

דנה עזריאלי, יו"ר ובעלת השליטה בחברת הקניונים , צילום: עמית שעל דנה עזריאלי, יו"ר ובעלת השליטה בחברת הקניונים | צילום: עמית שעל דנה עזריאלי, יו"ר ובעלת השליטה בחברת הקניונים , צילום: עמית שעל

מניית טבע קרסה ביותר מ־58% מתחילת השנה, לשווי של 26.6 מיליארד שקל שהחזיר אותה 20 שנה לאחור. ואילו מניית עזריאלי, שהונפקה ב־2010, הוסיפה יותר מ־50% לערכה מינואר, לשווי חברה של כמעט 32 מיליארד שקל, שהקנה לה, כאמור, את המקום החמישי מבחינת שווי במדד ת"א־ 35.

על חשבונה של טבע כאמור. הנפילה החדה של טבע נבעה מהמשך ההרעה בביצועים העסקיים שלה, כמו גם מהחששות של המשקיעים מלא מעט התפתחויות שליליות שנוגעות למצבה המשפטי בפרשות השונות שבהן היא מעורבת בארה"ב.

עזריאלי, מנגד, קיבלה רוח גבית שנבעה מביקושים חזקים בשוק המשרדים בארץ שבו היא מתבססת בהדרגה, ההתרחבות המוצלחת שלה לתחום הדיור למגורים, והמשכת הפגנת חוסן בביצועי הקניונים למרות החשש של המשקיעים מהתגברות התחרות המקוונת מצד אמזון ובכלל. בנוסף, סקטור הנדל"ן נהנה מהערכות המשקיעים שהריבית בישראל לא רק שלא הולכת לעלות, אלא אף מיישרת קו עם המגמה העולמית ואולי אף תחזור לרדת.

חמש החברות בעלות שווי השוק הגדול ביותר בתל אביב כיום הן IFF, יצרנית תמציות הטעם והריח, עם שווי של 46.5 מיליארד שקל; בנק לאומי ובנק הפועלים במקומות השני והשלישי עם שווי של 37.6 מיליארד שקל ושל 37 מיליארד שקל בהתאמה; חברת התוכנה נייס עם שווי של 33 מיליארד שקל; ועזריאלי.

טבע היא לא היחידה מסקטור הפארמה שנדחקה לאחור. פריגו ירדה מהמקום השמיני בתחילת השנה למקום התשיעי עם שווי של 21.8 מיליארד שקל, ובמקום האחרון נמצאת אופקו הלת' הקורסת שנפלה אתמול בעוד 7% לשווי של 3.5 מיליארד שקל בלבד, לאחר שבסוף השבוע דיווחה שההפסד שלה ברבעון השני העמיק פי עשרה לעומת הרבעון המקביל, ל־59.8 מיליון דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות