אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אוכלוסיית שבדיה מזדקנת - ואיקאה עוזרת לייצר פתרונות צילום: Silviabo

אוכלוסיית שבדיה מזדקנת - ואיקאה עוזרת לייצר פתרונות

ענקית הרהיטים משיקה, בשיתוף עם חברת הבנייה השבדית Skanska, בתים חדשים המיועדים לסובלים מדמנציה; במדינה הסקנדינבית, בה מרבית הטיפול בקשישים ממומן על ידי הממשלה, מחפשים דרכים לתמוך באזרחים הוותיקים מבלי שיאלצו לוותר על כל החסכונות שלהם

13.08.2019, 20:05 | שירות כלכליסט

אוכלוסיית שבדיה מזדקנת, ובמדינה הסקנדינבית מחפשים דרכים לתמוך באזרחים הוותיקים מבלי שיאלצו לוותר על כל החסכונות שלהם. כעת, גם ענקית הרהיטים איקאה מצטרפת למאבק, ומשיקה בתים חדשים המעוצבים כך שיתאימו לחולי דמנציה. הבתים עוצבו בשיתוף עם בוקלוק (BoKlok), מיזם משותף של ענקית הרהיטים עם חברת הבנייה השבדית Skanska לבניית בתים ברי השגה.

קראו עוד בכלכליסט

מלכת שבדיה סילביה והמלך קארל גוסטב, צילום: שאטרסטוק מלכת שבדיה סילביה והמלך קארל גוסטב | צילום: שאטרסטוק מלכת שבדיה סילביה והמלך קארל גוסטב, צילום: שאטרסטוק

היוזמה החדשה, שנקראת SilviaBo על שם סילביה מלכת שבדיה שאמה סבלה מדמנציה, נועדה לאפשר לאנשים שסובלים מבעיות זיכרון ובעיות קוגניטיביות אחרות להמשיך ולגור בבית, ובכך לחסוך בעלויות הטיפול הסיעודי של הממשלה. בשלב זה כוללת היוזמה בית ניסיוני ראשון עם שש דירות, שנבנה בשולי שטוקהולם. הדיירים עדיין לא נכנסו בשל מחלוקת עם השכנים, אך בחברה מאמינים כי האישורים הנדרשים יתקבלו בקרוב. "עלות הטיפול באנשים מבוגרים הולכת ומאמירה", הסביר יונאס ספנגנברג, מנכ"ל בוקלוק, בריאיון לאתר CNN. "הרבה יותר זול לחברה ולציבור להעניק להם שירות בבית".

פרויקט הדיור המתוכנן, צילום: Silviabo פרויקט הדיור המתוכנן | צילום: Silviabo פרויקט הדיור המתוכנן, צילום: Silviabo

על מנת להתאימם לצרכים של הדיירים, הבתים אינם כוללים, למשל, מראות או רצפות בצבע כהה בשירותים, שעלולים להפחיד את הדיירים המבולבלים. המיזם המשותף שולט בכל שרשרת האספקה של הפרויקט, כולל רכישת הקרקעות, הייצור במפעלים, הבנייה בשטח, ושיווק ומכירות. כל זאת, על מנת לעזור להוריד את העלויות.

 , צילום: Silviabo צילום: Silviabo  , צילום: Silviabo

לפי ההערכות, עד 2040 קרוב לאחד מכל ארבעה שבדים יהיה בן 65 ומעלה. במדינה כמו שבדיה, שבה תוחלת החיים גבוהה יחסית ומרבית הטיפול בקשישים ממומן על ידי הממשלה, פירוש הדבר שחיקה של המשאבים ופגיעה בהוצאות. לפיכך, הדגש כעת הוא על מציאת דרכים שיאפשרו לקשישים ולחולים להישאר בבית שלהם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות