אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"התמשכות הסדר החוב של אפריקה ישראל לא בריאה" צילום: אוראל כהן

"התמשכות הסדר החוב של אפריקה ישראל לא בריאה"

מנכ"ל אפריקה מגורים אורן הוד התייחס להסדר החוב של החברה־האם: "לא משרת את החברה". על מחירי הדיור: "לא רואה ירידה בשנה הקרובה"

13.08.2019, 12:39 | יניב רחימי

מנכ"ל אפריקה מגורים אורן הוד מגדיר את התמשכות הסדר החוב של אפריקה ישראל כ"מצב לא בריא". לדבריו, "זה תהליך שמייצר חוסר ודאות, שלא משרת את החברה. אנשים שעושים עסקים בתחום הנדל"ן רוצים לדעת מי עומד מאחורי העסקה לא רק בתחילתה, אלא גם בסופה".

קראו עוד בכלכליסט

בשיחה עם "כלכליסט" טוען הוד כי הסדר החוב של החברה־האם, שנמשך יותר משלוש שנים, צורך מהנהלת אפריקה מגורים אנרגיה ומשאבים רבים. "ככל שההליך יסתיים מוקדם יותר, כך זה יעשה טוב יותר לחברה", אמר הוד.

מנכ"ל אפריקה מגורים אורן הוד. "יש מקומות שהמחירים אפילו עלו", צילום: ענר גרין מנכ"ל אפריקה מגורים אורן הוד. "יש מקומות שהמחירים אפילו עלו" | צילום: ענר גרין מנכ"ל אפריקה מגורים אורן הוד. "יש מקומות שהמחירים אפילו עלו", צילום: ענר גרין

הוא התייחס לשוק הנדל"ן למגורים ואמר כי "אף שתוכנית מחיר למשתכן היתה יומרנית ושאפתנית, בפועל, באזורי הביקוש לא ירדו המחירים. יש מקומות שהם אפילו עלו. רק בפריפריה הם ירדו. אנחנו במדינה עם גידול טבעי גבוה, שיוצר ביקושים מאוד קשיחים. לכן אני לא רואה בטווח הנראה לעין של שנה קדימה, בטח בסביבת הריבית הנמוכה, ירידת מחירים באזורי הביקוש".

בתוך כך, אפריקה מגורים פרסמה אתמול את דו"חותיה הכספיים לרבעון השני של 2019, שמהם עולה כי במחצית הראשונה של השנה החברה מכרה 232 יחידות דיור חדשות, ירידה של 30% בהשוואה לתקופה המקבילה ב־2018. הירידה נובעת מעיתוי מכירת מרבית הדירות בפרויקט מחיר למשתכן בהרצליה, שהוכרו במחצית הראשונה אשתקד.

ברבעון השני של 2019 אפריקה מגורים מכרה 128 יחידות דיור בהיקף כספי של 252 מיליון שקל, עלייה בהשוואה לרבעון המקביל, שבו נמכרו 121 יחידות דיור בתמורה ל־220 מיליון שקל. אחרי תקופת הדו"ח, במהלך חודש יולי, אפריקה מגורים החלה בשיווק פרויקט מחיר למשתכן "מתחמי הסביונים" בראשון לציון, שבו היא מחזיקה ב־50%.

נכון להיום, נחתמו כ־300 בקשות רכישה, מתוכן הושלמו הליכי ההתקשרות בהסכמי מכר ביחס לכ־150 יחידות דיור. הרווחיות הגולמית של אפריקה מגורים ירדה במחצית הראשונה השנה ל־15% לעומת 17% בתקופה המקבילה ב־2018.

הירידה ברווחיות נובעת מהשפעת הפעילות של החברה בפרויקטים של "מחיר למשתכן", שמאופיינים ברווחיות נמוכה יחסית לדירות שנמכרות בשוק החופשי.

עם זאת, אפריקה מגורים מצליחה להציג צמיחה קלה של 6.1% בהכנסות, שהסתכמו במחצית הראשונה ב־558.7 מיליון שקל. הרווח הנקי של החברה הסתכם ב־31.7 מיליון שקל ונותר ברמה דומה לזאת שנרשמה בתקופה המקבילה אשתקד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות