אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרגולציה תחתוך 100 מיליון שקל מהרווח הנקי של כלל צילום: אוראל כהן

הרגולציה תחתוך 100 מיליון שקל מהרווח הנקי של כלל

בעקבות עדכון לוחות התמותה תידרש חברת הביטוח להפריש 200 מיליון שקל לחיזוק עתודות ההון. עם זאת, פסק הדין שביטל את הורדת ריבית ההיוון שקבעה ועדת וינוגרד איפשר לכלל לשחרר עתודות של 100 מיליון שקל

14.08.2019, 07:14 | רחלי בינדמן

הצרות של אדוארדו אלשטיין ממשיכות להיערם, והן אינן מסתכמות בקריסת השוק בארגנטינה ששלחה את חברת אירסה שבשליטתו לירידות חדות של יותר מ־30% ביום אחד. חברת הביטוח כלל, שבשליטת אי.די.בי פתוח של אלשטיין, דיווחה ביום שני האחרון כי היא עומדת לאבד 100 מיליון שקל נטו מהרווח הנקי ברבעון השני של השנה כתוצאה מתנועת מלקחיים רגולטורית.  

קראו עוד בכלכליסט

מצד אחד, כלל ביטוח הודיעה כי בשל עדכון לוחות התמותה על ידי רשות שוק ההון עליה להפריש 200 מיליון שקל לחיזוק עתודות ההון. אי.די.בי מחזיקה ב־20.3% מכלל ועוד 15.4% ממניותיה מוחזקותבידי הנאמן משה טרי. בנוסף, אי.די.בי חשופה לעוד 24% ממניות כלל באמצעות עסקאות החלף.

התארכות תוחלת החיים משפיעה לרעה על תיק ביטוחי המנהלים של כלל ועל תיק הביטוחים הסיעודיים, שכן המשמעות של ההתארכות הזו היא שעל כלל לשלם יותר קצבאות לאורך יותר זמן. כמו כן, עדכון לוחות התמותה הוביל אותה ליחס עמידה של 96% בדרישות ריתוק ההון המחמירות של סולבנסי 2 — מתחת לרף הנדרש לחלוקת דיבידנד שהוא 100%.

למעשה, גם בטרם עודכנו לוחות התמותה, כלל עמדה ברף רק בקושי כשהציגה יחס של 101% – הנמוך מבין חברות הביטוח. בניגוד למתחרות מגדל והפניקס, כלל התעכבה עם פרסום השפעת עדכון תוחלת החיים עליה, מה שפעל לטובתה. פסק דין שפורסם השבוע הפך על פיהן את תקנות ועדת וינוגרד, שקבעה שיש להוריד את ריבית ההיוון מ־3% ל־2% – מהלך שפירושו הגדלת הפיצויים למבוטחים בביטוחי החובה לרכב. בשל התקנות, חברות הביטוח נדרשו לרתק סכומי כסף גדולים. פסק הדין אפשר לכלל לשחרר עתודות של 100 מיליון שקל בחזרה לשורת הרווח. התוצאה היא שכלל תאבד 100 מיליון שקל נטו. לכך יש להוסיף את ההשפעה לרעה של סביבת הריבית הנמוכה, שלא צפויה להשתנות, על כל החברות הפועלות בתחום ביטוחי המנהלים.

מדובר בעוד סיבה לדאגה עבור אלשטיין, שמשך בחודש שעבר את הבקשה שהגיש לרשות שוק ההון להיתר שליטה בכלל, לאחר שקיבל איתות מהממונה משה ברקת שבקשתו צפויה להידחות. חדשות מסוג זה עלולות להביא לירידה במניה, ועל כן מדובר בסיבה לדאגה עבור אלשטיין, משום שהוא עשוי להידרש למכור את המניות בבורסה לפי שווי שוק.

גם אם יצליח לקבל ארכה מברקת כדי למכור את השליטה בחברה לא בדרך של הפצה, תוך שהוא נדרש לחריגה מהעמידה בדדליין של חוק הריכוזיות, הוא עשוי להתקשות לקבל פרמיה עבור חברה שסובלת מתוצאות פיננסיות לא טובות.

אלשטיין, צילום: אוראל כהן אלשטיין | צילום: אוראל כהן אלשטיין, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות