אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה יקרה אם נתניהו יגיש בקשה חדשה למימון הגנתו לוועדת ההיתרים? צילומים: אוליבייה פיטוסי, עמית שאבי

ניתוח כלכליסט

מה יקרה אם נתניהו יגיש בקשה חדשה למימון הגנתו לוועדת ההיתרים?

האם הוועדה בהרכבה החדש שמינה אנגלמן רשאית לאשר לו את מימון הגנתו בידי מקורביו? ומה יקרה אם הנושא יגיע לבג"ץ? כמה תרחישים

13.08.2019, 19:33 | משה גורלי

לפי תקנון ועדת ההיתרים ההחלטה למנוע מנתניהו את מימון הגנתו הוא סופי. אבל, בכל זאת, טרח מבקר המדינה החדש מתניהו אנגלמן ודחף לפיטורי הוועדה הסרבנית כדי למנות במקומה חברים חדשים בראשות שתי השופטות המסורתיות (בדימוס) שרה פריש ונחמה מוניץ, ולצדם הרכב שמרני שעשוי לבשר מהפך מההחלטה הקודמת.

בהערת סוגריים, במהלך הזה המבקר מעורר את קנאת שרי המשפטים שמשוועים לכוח דומה בבית המשפט העליון – לפטר את הנוכחיים ולהביא במקומם נבחרת חדשה.

בנימין נתניהו ומתניהו אנגלמן, צילומים: אוליבייה פיטוסי, עמית שאבי בנימין נתניהו ומתניהו אנגלמן | צילומים: אוליבייה פיטוסי, עמית שאבי בנימין נתניהו ומתניהו אנגלמן, צילומים: אוליבייה פיטוסי, עמית שאבי

ומה יקרה אם נתניהו יגיש בקשה חדשה לוועדה החדשה. להלן התרחישים: הוא ייענה בשלילה כי ההחלטה הקודמת סופית כי כך מורה התקנון. ואולי – הם ישתכנעו שמדובר בבקשה חדשה שניתן לדון בה. נכון, כדי להגיע למסקנה זו צריך להוכיח שינוי בנסיבות, אבל בשביל זה יש עורכי דין.

אם הוועדה תחליט לדון בבקשה תוגש עתירה לבג"ץ ושוב ייתכנו כמה אפשרויות – שבג"ץ יפסול את הדיון המחודש (סופיות התקנון וכו') או שיפתח פתח יצירתי שיאשר את הדיון. למשל, שמדובר בהחלטה מינהלית ולא שיפוטית שהיא גמישה יותר, שמדובר בערך החשוב של נגישות לערכאות שנמנעת מראש הממשלה ועוד.

ומה הסיכוי שזה יקרה? תלוי כמובן בשופטים שישובצו להרכב. האם השמרנים שמינתה שקד או האקטיביסטים שעדיין מכהנים. ומה זה שמרנים? האם השופטים שיעדיפו את קדושת התקנון וסופיות ההחלטה של הוועדה הקודמת הם שמרנים, או שופטים שלא יתערבו בהחלטת הוועדה החדשה שהקים אנגלמן לקיים דיון מחודש בבקשת נתניהו?

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

21 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

21.
המבר החדש ונושאי הביקורת
בושה וחרפה למבקר המדינה החדש. לדחות החלטות שלוש ועדות ולפתע תאשר הועדה הנוכחית מימון הגנה לאיש עשיר כקורח? לאיזה שפל עוד יש לרדת כדי לרצות ראש ממשלה החשוד בפלילים? מעניין מה היו אומרים על כך מנחם בגין ויצחק שמיר שהיו לא פחות לאומיים מנתניהו? האם מינוי המבקר הנוכחי סימן למחיקת כתבי אישום לאנשי שלומנו? כמה עצוב אנא הגענו ולאן אנו עלולים להגיע עם ביקורת שכזו ?
דורי  |  15.08.19
לכל התגובות