אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פייסבוק מודה: אנו מקליטים ומאזינים לשיחות במסנג'ר צילום: שאטרסטוק

פייסבוק מודה: אנו מקליטים ומאזינים לשיחות במסנג'ר

החברה נתפסה כשהיא מעבירה הקלטות לחברת קבלן, שהפיקה תמלולים של שיחות קוליות. הרשת החברתית מיהרה להודיע שביטלה את הנוהג הזה לפני יותר משבוע, לאחר שראתה כמה זעם ספגו אפל ואמזון על פרקטיקות ההאזנה שלהן

14.08.2019, 15:22 | רפאל קאהאן

פייסבוק מקליטה שיחות קוליות שמתבצעות דרך אפליקציית מסנג'ר שלה, ומעסיקה מאות עובדי קבלן כדי שיאזינו להן ויפיקו תמלולים - כך לפי דיווח של סוכנות בלומברג מאמש.  פייסבוק אישרה את הפרטים, אך סיפרה שחדלה את הנוהג הזה לאור הזעם הציבורי שספגו אמזון ואפל כשנודע שמבצעות האזנה דומה. לטענת הרשת החברתית, ההאזנות הופסקו לפני "יותר משבוע".

קראו עוד בכלכליסט

לטענת פייסבוק, ביצעה האזנה רק לשיחות של משתמשים שסימנו את האפשרות לאיסוף מידע מנתוני מסנג'ר בהגדרות האפליקציה. לא ברור אם אפשרות זו מסומנת כברירת מחדל, ובגרסה הישראלית של האפליקציה כלל לא מופיעה אפשרות כזו.

אפליקציית מסנג אפליקציית מסנג'ר | צילום: facebook messenger אפליקציית מסנג

לא ברור למה שימשו תמלולי השיחות;שלא כמו אמזון, גוגל ואפל, מסנג'ר אינו מהווה פלטפורמת סיוע קולית ואינו מצויד במנגנון זיהוי קולי שצריך לאמן. אצל המתחרות התמלילים שימשו פלטפורמת ההפעלה הקולית, כך שלמרות שמדובר במהלך פסול, הוא שירת תכלית טכנית. ניתן למנוע את גישת אפליקציית פייסבוק למיקרופון הסמארטפון בקלות ע"י ביטול ההרשאה ברמת המערכת, אך אפליקציית מסנג'ר משמשת לצ'ט ושיחות, כך שניטרול המיקרופון בעייתי.  

תיאוריית קונספירציה? לא בדיוק

לאחרונה קיבלה החברה קנס ענק של כ-5 מיליארד דולר על חלקה בפרשת קיימברידג' אנליטיקה. היא גם דחתה במשך שנים ארוכות את הרעיון שהיא מאזינה למשתמשים כדי להתאים לו פרסומות. מארק צוקרברג דחה את הטענות האלה שוב במהלך שימוע בקונגרס בו אמר ש"מדובר בתיאוריית קונספירציה, אנחנו לא מאזינים לכם". עם זאת החברה תיקנה לאחר מכן את תשובתה והוסיפה שהיא ניגשת למיקרופון של המשתמש רק אם קיבלה אישור לכך מראש ורק אם הם משתמשים בפיצ'ר שדורש שימוש באודיו - למשל, הודעות קוליות.

מדיניות הפרטיות של פייסבוק שונתה בשנה שעברה כדי לפשט את ההגדרות שלה. עם זאת היא אינה כוללת התייחסות למידע קולי. עם זאת היא כן מציינת שפייסבוק תאסוף תוכן, התקשרויות ומידע נוסף שהמשתמש יעביר בין היתר במהלך התקשרויות עם משתמשים אחרים. עוד מציינת פייסבוק שמערכותיה ינתחו באופן אוטומטי את המידע שיועבר לה, אך לא כוללת התייחסות לניתוח המידע הזה על ידי גורם אנושי. את זה היא מציינת באופן מעורפל בסעיף אחר בו נכתב שהמידע עשוי להיות מועבר לצדדים שלישיים - ספקים חיצוניים וספקי שירות של העסק שלנו. שינתחו כיצד המוצר שלנו נמצא בשימוש".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות