אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תרגיל בכיסוי גירעון: המדינה תקבל מרפאל 319 מיליון שקל ותחזיר אותם בתשלומים קרדיט: דובר צה"ל

תרגיל בכיסוי גירעון: המדינה תקבל מרפאל 319 מיליון שקל ותחזיר אותם בתשלומים

מדובר בדיבידנד מיוחד שתעביר יצרנית כיפת ברזל ומעיל רוח למדינה, שיוחזר אליה בשנים הבאות באמצעות קיזוז הסכום מהדיבידנדים השנתיים שלה. המדינה דרשה 500 מיליון שקל, אך הצדדים הסכימו להפחית את הסכום

14.08.2019, 19:22 | אודי עציון

כיפת ברזל לגירעון בתקציב המדינה: רפאל תשלם למדינה דיבידנד מיוחד של 319 מיליון שקל, שיוחזר אליה בשנים הבאות באמצעות קיזוז הסכום מהדיבדנדים השנתיים שלה. זאת אחרי שהמדינה ביקשה למשוך ממנה 500 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

בעקבות החלטת הממשלה שקבעה כי המדינה תמשוך מהחברות הממשלתיות דיבידנדים בסך 550 מיליון שקל, ביקשה רשות החברות לקבל את החלק העיקרי מהסכום מיצרנית כיפת ברזל, מעיל רוח, טילי הגיל ועוד, הנחשבת לחברה הממשלתית הרווחית ביותר. לרפאל רווחים צבורים בסך כשני מיליארד שקל, אך בחברה הבהירו לרשות כי הסכום דרוש לה למחקר ופיתוח, לחידוש תשתיות ולרכישות עתידיות.

כיפת ברזל של רפאל, קרדיט: דובר צה"ל כיפת ברזל של רפאל | קרדיט: דובר צה"ל כיפת ברזל של רפאל, קרדיט: דובר צה"ל

בתמורה לאישור המדינה לעסקת אירונאוטיקס, שבמסגרתה רכשו רפאל ואיש העסקים אביחי סטולרו את יצרנית המל"טים ומערכות המודיעין מיבנה, הסכימה רפאל להעביר למדינה 319 מיליון שקל מעבר לדיבידנדים השנתיים שלה. הסכום יקוזז מהדיבידנדים העתידיים שתשלם רפאל למדינה בשנים הבאות, לאורך תקופה שתנוע בין 3 ל-5 שנים וטרם סוכמה סופית. ביחד עם מס יגיע הדיבידינד ל-425 מיליון שקל. אולם המדינה תישא בעלות המס, ורפאל תשלם כאמור רק 319 מיליון שקל.

רפאל סיימה את 2018 עם רווח של 133 מיליון דולר, על מכירות בסך 2.6 מיליארד דולר, עלייה של 15% לעומת 2017. השנה תכיר רפאל בתוצאות של שתי עסקאות עם משרד ההגנה האמריקאי, שמצייד חלק מהטנקי האברהמס שלו במערכת מעיל רוח, ורוכש שתי סוללות של כיפת ברזל עבור צבא היבשה. גם חיל הנחתים (המארינס) מגלה לפי פרסומים בארה"ב עניין במערכת, ובוחן רכישת רכיבים ממנה ושילובם במערכת ההגנה לכוחותיו.

מרפאל נמסר בתגובה: "במסגרת החלטת הממשלה שבעקבותיה התקבלה דרישה לתשלום של 500 מליון שקל, התקיימו דיונים בין רשות החברות וחברת רפאל במהלכם נבחן הנושא ומשמעויותיו כלפי החברה. מתוך הבנה וגילוי אחריות לכלכלת ישראל מחד, ושמירה על החוסן והאיתנות הפיננסית של החברה מאידך מצד רשות החברות ורפאל, אישר דירקטוריון רפאל העברת דיבידנד מיוחד בהיקף של כ-319 מיליון. זאת אל מול הסדר במסגרתו יקוזז מרבית הסכום אל מול דיבידנדים עתידיים שמעבירה רפאל למדינה, כפי שנעשה עד היום, ומסתכמים בלמעלה מ-2 מילארד שקל״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות