אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בחירות ספטמבר: פחות דיבורים, יותר תוכניות צילום: אוליבייה פיטוסי - הארץ

בחירות ספטמבר: פחות דיבורים, יותר תוכניות

ראשי המפלגות עובדים על הציבור בעיניים עם סרטוני ים, שמש וחוף שנועדו להסתיר את הבור בתקציב. יש לדרוש מכל ראשי המפלגות להפסיק להתעלם מהפיל שבחדר ולהציג תוכנית סדורה להפחתת הגירעון

15.08.2019, 08:26 | צבי זרחיה

ראש הממשלה בנימין נתניהו התפנה מכל עיסוקיו כדי לצלם סרטון בחירות בו הוא מגלם מציל בחוף הים, השומר על ישראל והודף את הכדורים שעפים בשטח. יו"ר ש"ס ושר הפנים אריה דרעי התגאה בסרטון אחר כי מפלגתו פתחה חינם לציבור את חופי הרחצה. דרעי, המציג עצמו ככוח החברתי בממשלה, מבטיח לקדם תוכנית לאומית שנקראת “חיים בכבוד", הכוללת, בין היתר, העלאת שכר המינימום ב־1,000 שקל, פטור גורף מארנונה לתושבי השכונות החלשות, הנחה בתעריפי המים והחשמל לחלשים, חינוך חינם מגיל אפס לתושבי הפריפריה החברתית וטיפולי שיניים חינם למבוגרים ולקשישים.

בנימין נתניהו, צילום: אוליבייה פיטוסי - הארץ בנימין נתניהו | צילום: אוליבייה פיטוסי - הארץ בנימין נתניהו, צילום: אוליבייה פיטוסי - הארץ

יו"ר העבודה עמיר פרץ הציג בתחילת השבוע תוכנית כלכלית־חברתית, במסגרתה מוצע להעלות את היחס בין החוב לתוצר ל־65%, מהלך שלא רק שלא יפתור את בעיית הגירעון הגדל, אלא אף יגדיל את הוצאות המדינה לתשלום ריבית ויגדע מהמקורות החברתיים. המקורות למימון התוכנית שהוצעו על ידו לא יספיקו. בנוסף, אהוד ברק מהמחנה הדמוקרטי הבטיח אפס תורים בחדרי המיון, אך לא הציע דרך למימון התוכנית. גם בכחול לבן מציגים תוכנית כלכלית, אבל המקורות למימונה כמו ביטול הכספים הקואליציוניים ושינוי סדר העדיפויות הלאומי ‑ חסרים.

בני גנץ בני גנץ בני גנץ

ראשי המפלגות לא זו בלבד שמעלימים נתונים לגבי מימון כל הצעותיהם, אלא גם מתעלמים מהפיל שבחדר ‑ הגירעון הגואה בתקציב המדינה. שר האוצר משה כחלון, שבתקופתו הגיע הגירעון ל־3.8% מהתוצר, בכלל לא נשמע מודאג. "גירעון זה תחזית. זה לא באמת שחסר כסף. כשנרכיב את הממשלה נעשה תוכנית ונוריד את הגירעון", אמר כחלון השבוע.

עמיר פרץ ואורלי לוי אבקסיס , צילום: מוטי קמחי עמיר פרץ ואורלי לוי אבקסיס | צילום: מוטי קמחי עמיר פרץ ואורלי לוי אבקסיס , צילום: מוטי קמחי

כחלון, כמו כל ראשי המפלגות, לא הציג עד כה תוכנית סדורה להפחתת הגירעון בתקציב, והתמודדות עם הקיצוץ הנדרש על פי משרד האוצר של 22 מיליארד שקל בתקציב המדינה ל־2020. החברות הבינלאומיות לדירוג אשראי עוקבות בדאגה אחר ההשתוללות התקציבית של הממשלה והחריגה הגבוהה מהגירעון. אבל כחלון וכל ראשי המפלגות ממלאים פיהם מים.

ראשי המפלגות עובדים על הציבור בעיניים עם סרטוני ים, שמש וחוף שנועדו להסתיר את הבור בתקציב. יש לדרוש מכל ראשי המפלגות להציג כעת לציבור תוכנית סדורה להפחתת הגירעון. יש לברר עמם האם יבוטלו פטורים לא מוצדקים ממסים (כמו הפטור ממע"מ באילת, מע"מ אפס על ירקות ופירות, או הפטורים להפקדות לקרנות ההשתלמות), או יסתפקו בדרך הקלה של העלאת המע"מ, הנהגת קיצוץ רוחבי בתקציב והעלאת יעד הגירעון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות