אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הראל ומנורה צפויות לתת רוח גבית לפורר בדירקטוריון מבנה צילומים: ענר גרין, תומר לוי

בלעדי לכלכליסט

הראל ומנורה צפויות לתת רוח גבית לפורר בדירקטוריון מבנה

חברות הביטוח יצביעו בניגוד להמלצת אנטרופי ובעד המשך כהונתם של הדירקטורים בכלכלית ירושלים ומבני תעשייה — דבר שעשוי לחזק את בעל המניות הגדול דוד פורר, אך לא מבטיח לו ניצחון

15.08.2019, 07:47 | רחלי בינדמן

תפנית במאבק השליטה על קבוצת מבנה, החברה שתיווצר כתוצאה מהמיזוג בין כלכלית ירושלים לחברה־הבת מבני תעשייה.

ל"כלכליסט" נודע כי חברות הביטוח הראל ומנורה מבטחים לא יבחרו בכל המועמדים לדירקטוריון החברה הממוזגת, שעליהם המליצה חברת הייעוץ אנטרופי. מהלך זה עשוי לחזק את כוחו של בעל המניות הגדול בחברה דוד פורר, שיחזיק לאחר המיזוג ב־19.4% ממניות מבנה.

דוד פורר, צילום: אוראל כהן דוד פורר | צילום: אוראל כהן דוד פורר, צילום: אוראל כהן

כלכלית היא בין החברות הריאליות היחידות בבורסה ללא בעל שליטה, והרכב הדירקטוריון שייבחר הוא שיקבע ידו של מי תהיה על העליונה. האם יהיה זה בעל השליטה בעבר, פורר, שרוצה לשלוט בדירקטוריון אף שכבר אינו שולט בחברה, או המוסדיים שמחזיקים ברוב המניות ומנכ"ל החברה דודו זבידה, שהחלשת פורר תחזק אותו כמנכ"ל חברה ללא גרעין שליטה.

דודו זבידה, צילום: דור מנואל דודו זבידה | צילום: דור מנואל דודו זבידה, צילום: דור מנואל

בעקבות מיזוג שתי החברות נדרש היה לאחד את הדירקטוריונים, והוחלט למנות לקבוצת מבנה תשעה דירקטורים — מהם שני דח"צים המכהנים כיום בדירקטוריון של מבני תעשייה וימשיכו בכהונתם, יעקב גולדמן וברכה ליטבק. בדירקטוריונים של שתי החברות מכהנים כיום 11 דירקטורים, כאשר יו"ר כלכלית ירושלים ועד לאחרונה גם יו"ר מבני תעשייה, רון בארי, ובנו של דוד פורר, טל פורר, מכהנים בשני הדירקטוריונים מטעם בעל המניות הגדול ביותר.

כפי שנחשף ב"כלכליסט", אנטרופי המליצה למוסדיים לתמוך בדירקטורים הבאים: הדירקטורים המכהנים רונן נקר; דורון כהן — שמכהן גם כדירקטור בהראל, שהיא בעלת עניין בכלכלית עם אחזקה של 5.6% לפני המיזוג; וטל פורר, בנו של דוד פורר. בין המועמדים החדשים לכהונת דירקטורים הם ממליצים על פאר נדיר (מומלץ פסגות), מאיר סרברניק (מומלץ מיטב דש), עודד שריג (מומלץ הלמן־אלדובי) ורגינה אונגר (מומלצת ילין לפידות).

על שבעה המקומות שנותרו מתוך התשעה בדירקטוריון קבוצת מבנה מתמודדים 16 מועמדים, ואם המלצת אנטרופי היא שתזכה לרוב באסיפה, הרי ששישה מהדירקטורים המכהנים יאבדו את כיסאותיהם, ופורר יצטרך להסתפק בדירקטור אחד מטעמו במקום שלושה כיום.

אבל כפי שנודע ל"כלכליסט", הראל תומכת — בניגוד לעמדת אנטרופי — בדירקטור המכהן דוד גרנות, שהיה במשך תשע שנים בעבר חבר ועדת ההשקעות בהראל; באלון כהן, שגם תמכה בעבר במינויו לדירקטור בדלק פטרוליום; בדירקטור מכהן נוסף ויו"ר כלכלית רון בארי; ובדירקטור המכהן טל פורר. בנוסף תתמוך הראל בדורון כהן, בהתאם להמלצת אנטרופי, ובשני מועמדים שהציעו המוסדיים. גם במנורה מבטחים צפויים לתמוך רק בחלק מהמועמדים של אנטרופי, אך לא ידוע במי.

ההצבעה של הראל, שאושרה אתמול בוועדת ההשקעות שלה, צפויה לחזק את כוחו של פורר, שכן הוא צפוי להצביע בעד רון בארי, דוד גרנות, אלון כהן, דורון כהן ואורלי זילברמן — כולם דירקטורים מכהנים.

המשמעות, אם כן, היא שפורר יקבל רוח גבית למועמדיו מצד שתי הראל ומנורה מבטחים, אך לא די בהצבעות של שתי חברות הביטוח הללו כדי להבטיח לו ניצחון.

אין לראות בתמיכתה של הראל במועמדי פורר תמיכה בו עצמו, ולדוגמה בתחילת השנה היא הערימה קשיים על העסקה שהוא רקם לרכישת השליטה בבזק. נראה שחברת הביטוח פשוט מעדיפה שרוב הדירקטורים המכהנים, שמכירים את החברה, יישארו בדירקטוריון.

את קרב השליטה הזה מובילים המוסדיים הגדולים שמחזיקים במניות כלכלית ירושלים ואחזקותיהם לאחר המיזוג צפויות להיראות כך: הפניקס (10.8%), מנורה מבטחים (7.15%), פסגות (7.2%) והראל (6.8%).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות