אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מייסד "טלגראס" ברח באוקראינה רגע לפני ההסגרה לישראל

מייסד "טלגראס" ברח באוקראינה רגע לפני ההסגרה לישראל

מצוד אחר עמוס דב סילבר שברח בנמל התעופה בקייב לאחר שעבר את הבידוק הביטחוני ורגעים לפני שנמסר לידי נציגי משטרת ישראל. טיסת סנדור נחתה הלילה בלעדיו בנתב"ג. אמש דחה בית המשפט העליון באוקראינה את ערעורו

16.08.2019, 09:27 | אלי סניור ואיתי בלומנטל, ynet

מייסד "טלגראס" עמוס דב סילבר נמלט מהשוטרים המלווים באוקראינה בתוך שדה התעופה בקייב זמן קצר לפני שהוסגר לישראל. כך מסרה הבוקר (יום ו') המשטרה. הוא היה אמור להגיע לישראל הלילה בטיסת LY2654 של סנדור (אל על) מקייב שנחתה הלילה בלעדיו בנתב"ג. דב סילבר הובא לנמל התעופה בקייב, עבר את הבידוק הביטחוני וברח רגע לפני שנמסר לידי נציגי משטרת ישראל.

קראו עוד בכלכליסט

"במהלך הלילה התקבל במשטרת ישראל דיווח ממשטרת אוקראינה, שלפיו במהלך היערכותם להסגרתו על פי דין של עמוס דב סילבר, החשוד בהקמה וניהול של ארגון הפשע 'טלגראס', החשוד נמלט ממלוויו האוקראינים", מסרה המשטרה. עוד מסרה המשטרה כי "החשוד נמלט לאחר שאמש דחה בית המשפט העליון באוקראינה את ערעורו על ההחלטה להכריזו כבר הסגרה. משטרת ישראל נמצאת בקשר עם עמיתיה באוקראינה ועוקבת מקרוב אחר החיפושים לאיתורו".

עמוס סילבר עמוס סילבר עמוס סילבר

גלי, אשתו של סילבר, כתבה לפני חצות בפוסט בפייסבוק: "הוא לא יוסגר הלילה, בשורות טובות. לכל העיתונאים שחוגגים על הרייטינג ושוכחים לציין את הפרטים החשובים... מה שידוע לי כרגע שהוא עצור בקייב בתחנת המשטרה, ומחר יבדקו מה לעשות איתו, זה מה שהמשטרה מסרה לעורך הדין". בסרטון שפרסמה לפני כן בפייסבוק אמרה כי "משטרת ישראל החליטה לקרוע את המשפחה שלי ולפגוע באדם שרק עזר לאחרים. החליטו להסגיר אותו וכנראה שבשעות הקרובות יעלו אותו על טיסה לישראל".

בחודש שעבר דחה בית המשפט באוקראינה את הערר שהגיש סילבר אחרי מעצרו, בעקבות בקשת ישראל להסגירו. משרד התובע הכללי בקייב פתח אז בחקירת התלונה מול הרשויות בארץ. סילבר מחזיק גם באזרחות אמריקאית.

בהודעת התובע הכללי של קייב מהחודש שעבר צוין כי סילבר "מבוקש על ידי רשויות החקירה בישראל בחשד שניהל ארגון פשע בעל עוצמה, שהיה אחראי על הפצה מסיבית של חומרים נרקוטיים על-ידי שליחים תוך שימוש ברשתות החברתיות, מעורבות של קטינים בשימוש בסמים מסוכנים והשתתפות של גורמים פליליים אחרים שבוצעו על ידי ארגוני פשיעה".

ההסגרה אושרה ביולי על ידי התובע הכללי של העיר והובאה לאישור בית המשפט המחוזי. אחרי בחינת טענות הצדדים, בית המשפט קיבל את עמדת התובע ודחה את הדרישה של סילבר לבטל את הסגרתו ולשחררו בערבות.

סילבר נלקח לדיון בבית המשפט אחרי שהמשטרה קיבלה אישור להוציא אותו מהקליניקה שבה אושפז בעקבות זיהום בבטן. לאחר שהתקבלה ההחלטה להסגיר אותו לישראל הוא ביצע ניסיון נואש לחמוק מההסגרה.

הוא שלף מהכיס חבילה וטען: "זו מריחואנה ואני מציע אותה למכירה". במקביל, עורך דינו התקשר למשטרה וטען כי לפי החוק הפלילי במדינה, אם אדם מחזיק סמים הוא מפר החוק ויש לחקור אותו, להעמידו לדין ורק לאחר מכן להסגירו. אבל משטרת אוקראינה הודיעה שאיבדה את "הסמים" וכאשר עורך דינו התלונן נאמר לו ש"לא היו על סילבר סמים". הוא אמר כי "ברור שהמשטרה האוקראינית שיתפה פעולה עם משטרת ישראל והעלימה עין מהסמים שלו".

עורך הדין אורי קורב, המייצג את סילבר, אמר אמש: "עמוס סילבר הוא אדם ערכי ומוסרי אשר נאמן לאידיאולוגיה בה הוא מאמין - ולפיה יש לעזור לחולים ולחלשים בחברה ולהקל על סבלם. כל מעשיו של סילבר נעשו כדי לעזור לזולת תוך הקפדה שלא לפגוע באיש. חשוב לציין כי בקשת ההסגרה בגין עבירות הלבנת הון ועבירות לפי פקודת מס הכנסה נדחתה - ולא בכדי. לכן לא ניתן להעמידו לדין בישראל בעבירות אלה".

עוד אמר כי "הטענה לפיה עמוס סילבר מנהל 'ארגון פשיעה' היא טענה מופרכת. מדובר בשימוש ציני בחוק שנועד להלחם בארגוני פשיעה - כנגד אנשים נורמטיביים הפועלים לקדם אידיאולוגיות אשר נבחרי הציבור מכל קצוות הקשת הפוליטית מצהירים כי יפעלו למען הכשרתם והגדרתם כחוקיים. עמוס סילבר יילחם בבית המשפט על הערכים בהם הוא מאמין ויוכיח את חפותו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
אמביוולנטי. מכירת סמים צריכה להיות מפוקחת.
מאוד בעייתי לא להפליל צרכני סמים קלים (סוג מסויים של ליגליזציה וחבל שאין ליגליזציה מלאה) ומצד שני לא להסדיר מכירת מכירת סמים אלה באופן מפוקח ע״י הממשל. כך, משפחות פשע עלולות לקחת חלק, מאחורי הקלעים, במכירת הסמים (ולפי הדיווחים, כך, אכן, קורה). הדבר מביא להתעצמות גורמי הפשע במדינה במאות מיליוני שקלים בשנה (שלא לדבר על אובדן הכנסות למדינה). אין שום סיבה שלא לאמץ את המודל של ארה״ב (במדינות רבות שם).
סנגור  |  17.08.19
לכל התגובות