אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ממשלת ישראל מציגה: כיסאות מוזיקליים צילום: ריאן פרויס

דעה

ממשלת ישראל מציגה: כיסאות מוזיקליים

שרשרת המינויים בממשלה היוצאת גורמת נזק אדיר לתפקוד המשרדים, לאזרחים הזקוקים לשירותם ולמשילות. יש לעצור את התופעה ולקבוע כי אין יוצא ואין נכנס מממשלת מעבר, כפי שהיה פעם

18.08.2019, 08:00 | צבי זרחיה

התפטרותו של שר העבודה והרווחה חיים כץ שלשום מהממשלה, התווספה לשמונת המשרדים שהעומדים בראשם התחלפו בממשלה היוצאת. קצת פחות ממחצית מבין 21 השרים שינו פוזיציה מאז דצמבר 2018 - מרביתם בחודשיים האחרונים. ביוני החליף רפי פרץ את נפתלי בנט, שפוטר ממשרד החינוך; אמיר אוחנה את איילת שקד שהועזבה ממשרד המשפטים; בצלאל סמוטריץ’ נכנס למשרד התחבורה לאחר שישראל כץ מונה לשר חוץ קבוע; ודודי אמסלם מונה במקומו של איוב קרא במשרד התקשורת. עוד קודם לכן, מונתה יפעת שאשא ביטון כשרת הבינוי והשיכון, לאחר שיואב גלנט קיבל את תיק הקליטה. מי שהחל את משחק הכיסאות הזה הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו שהחל להחזיק בתיק הביטחון בסוף 2018 לאחר התפטרותו של אביגדור ליברמן.

קראו עוד בכלכליסט

בימים הבאים יתברר אם נתניהו ימנה שר במשרה מלאה במקומו של כץ. לתפקיד שלושה מועמדים: חבר הכנסת דוד ביטן שנחקר במשטרה, הכריז כי הובטח לו להיות השר הראשון שימונה בקרוב. האם נתניהו ימנה מי שיצטרך להתפטר אם יוגש נגדו כתב אישום? גם סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי וחבר הכנסת ניר ברקת טוענים לתפקיד. למחליפו של כץ אופק כהונה קצרצר - חודשיים וחצי בלבד עד להקמתה המשוערת של ממשלה חדשה.

שר התקשורת בממשלת המעבר דודי אמסלם, צילום: יח"צ משרד התקשורת שר התקשורת בממשלת המעבר דודי אמסלם | צילום: יח"צ משרד התקשורת שר התקשורת בממשלת המעבר דודי אמסלם, צילום: יח"צ משרד התקשורת

אז למרות ההכרזות המפוצצות, השרים החדשים לא יספיקו ללמוד כהלכה את התפקיד ולהוביל רפורמות עד לבחירות, ובעצם המשרדים הללו נותרים משותקים. כל זה קורה כיוון שהממשלה היוצאת הפכה למין ממשלת מעבר של כיסאות מוזיקליים, כשנתניהו מפטר וממנה שרים לפי גחמותיו הפוליטיות ולעזאזל השירות הציבורי: בנט ושקד פוטרו כדי שלא יצברו כוח פוליטי בבחירות; פרץ וסמוטריץ’ מונו כדי שיידעו למי הם חייבים; אוחנה נלחם בשומרי הסף, בהתאם לעמדת נתניהו; שאשא ביטון מונתה כפיצוי לכולנו עוד לפני התרסקות המפלגה; ועדיין לא ברור מה עושה חבר הקבינט יואב גלנט במשרד הקליטה, למעט הרצון של נתניהו לצ'פרו לאחר שעזב את כולנו וחבר לליכוד.

שרשרת המינויים הזו גורמת נזק אדיר לתפקוד המשרדים עצמם ולאזרחים שנזקקים לשירותם, ומחלישה את המשילות. יש לעצור את התופעה ולקבוע שאין יוצא ואין נכנס מממשלת מעבר, כפי שהיה בעבר. הממשלה הנוכחית צפויה לכהן כמעט שנה, שבה בעצם כל משרדיה משותקים. יתרה מזו: הנזקים שתשעת השרים החדשים יכולים לגרום בכהונתם הקצרה עלולים גם להתבטא בהנהגת מדיניות קצרת טווח שנועדה להשיג דיבידנדים פוליטיים אצל הבוחרים ולהתחבב על נתניהו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות