אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מגדל: נעמוד ביחס כושר פירעון של 100% בסוף 2019 צילום: אלכס קולומויסקי

מגדל: נעמוד ביחס כושר פירעון של 100% בסוף 2019

חברת הביטוח עדכנה את יעד עודפי ההון של 106% שהציבה, בעקבות עדכון לוחות התמותה. עשויה להידרש לגייס הון נוסף ולהפחית סיכונים

18.08.2019, 07:54 | רחלי בינדמן

בעקבות עדכון לוחות התמותה על ידי רשות שוק ההון, חברת הביטוח מגדלמעדכנת כלפי מטה את יעד עודפי ההון שהציבה לעצמה, שעמד על 106% בסוף 2019 ומציבה אותו על 100% בלבד. בדו"ח שפרסמה החברה ביום חמישי, נכתב כי "במסגרת מדיניות ניהול ההון מגדל בוחנת... את מכלול ההשפעות על יחס כושר הפירעון וחזרה למתווה ההון (הגעה ל־120% עד סוף 2024), כולל הצורך בנקיטת אמצעים וכלים, הן במישור של הפחתת סיכונים והן במישור של אמצעים הוניים (גיוס חוב והון — ר"ב), על מנת לעמוד, לכל הפחות, ברף יחס כושר פירעון של 100% עד לסוף 2019".  

קראו עוד בכלכליסט

כזכור, ב־7 באוגוסט הודיעה החברה כי עדכון לוחות התמותה על ידי רשות שוק ההון הביא אותה מיחס כושר פירעון של 107%, שבעקבותיו הזדרזה לחלק דיבידנד ראשון לאחר 4 שנים בסכום של 350 מיליון שקל - ליחס של 97% בלבד. הרגולציה מציבה שני תנאים עיקריים לחלוקת דיבידנדים — עמידה של 100% בדרישות ההון המחמירות (סולבנסי 2) והצבת עודף הון נוסף על ידי הדירקטוריון, שרק מעבר לו תתאפשר חלוקה. מגדל הציגה נכון לסוף 2018 עודפי הון של 110%, בעוד שהיעד שהציב הדירקטוריון לצורך חלוקת דיבידנדים היה 103% נכון לסוף 2018 ו־106% נכון לסוף 2019, עם תוספת של 3% כל שנה עד הגעה ליעד של 120% בסוף 2024.

אלא ששבועיים בלבד לאחר אישור חלוקת הדיבידנד פרסם הממונה על שוק ההון משה ברקת את לוחות התמותה המעודכנים, מהם עולה כי תוחלת החיים עלתה ולכן חברות הביטוח חייבות לחזק את ההון שלהן עוד יותר — שכן המשמעות היא תשלומי קצבאות למשך יותר שנים לחוסכים שיצאו לפנסיה ומחזיקים בביטוחי מנהלים. מגדל ביצעה בדיקה ופרסמה כי אפקט עדכון לוחות התמותה הוא ירידה של 10% ביחס כושר הפירעון שלה. ביום חמישי כאמור, הודיעה החברה כי יחס כושר הפירעון שלה בסוף 2019 יעמוד על 100%.

בדו"ח נכתב כי מגדל צברה רווחים של 352 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2019, מתוכם כ־21 מיליון שקל ברבעון השני. הרווחים הללו שיקללו שלושה פרמטרים — מצד אחד עדכון לוחות התמותה וירידת סביבת הריבית במשק — שני אפקטים שהביאו לחיזוק ההון על חשבון שורת הרווח; ומצד שני, שחרור הון לשורת הרווח בזכות ביטול תקנות וינוגרד, שהביא להקטנת הפיצויים הצפויים שחברות הביטוח צריכות לשלם למבוטחים שנפגעו בתאונות דרכים במסגרת ביטוחי רכב חובה. אלא שעמידה בדרישות ההון כוללת פרמטרים נוספים, כמו הרכב הפעילויות של החברה, שכן כל פעילות דורשת הקצאת הון משל עצמה ושינויים בתמהיל הפעילות משפיעים על גובה ההון הנדרש.

יש לציין כי ב־1 בספטמבר ייכנס לתפקידו המנכ"ל החדש של מגדל רן עוז. הוא מגיע למגדל מספר חודשים לאחר מינוי היו"ר ניר גלעד, שהספיק לחתום על הסכם קיבוצי עם הוועד, בסיוע המנכ"ל הקודם דורון ספיר, להוציא אל הפועל תוכנית התייעלות מרחיקת לכת, ולאשר חלוקת דיבידנד של 350 מיליון שקל, רגע לפני עדכון לוחות התמותה, שמשמעותו סגירת דלת הדיבידנדים לתקופה הקרובה.

ניר גלעד יו"ר מגדל , צילום: עמית שעל ניר גלעד יו"ר מגדל | צילום: עמית שעל ניר גלעד יו"ר מגדל , צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות