אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אקורד צורם: מדיניות המוזיקה החדשה ביוטיוב עלולה לחסל ערוצים רבים צילום: שאטרסטוק

אקורד צורם: מדיניות המוזיקה החדשה ביוטיוב עלולה לחסל ערוצים רבים

החברה תשיק כלי שמחפש שירים שמופיעים בסרטונים, ותחסום את הכנסות הפרסום בו, אפילו אם השיר נשמע בטעות. החידוש יזיק ליוטיוברים רבים, בעיקר בתחומי הפנאי והאופנה; יוטיוב, מצידה, סבורה שבטווח הארוך הוא דווקא יועיל

18.08.2019, 11:25 | שירות כלכליסט

יוטיוב מבצעת שינוי במדיניות אכיפת זכויות היוצרים שלה בכל הנוגע לשימוש במוזיקה בסרטונים, מה שעלול להביא לפגיעה נרחבת בערוצי יוטיוב רבים. לפי דיווח של Techcrunch, החברה משיקה מערכת שתזהה שימוש בלתי מאושר בקטעי מוזיקה באופן אוטומטי.

קראו עוד בכלכליסט

הסנקציה שתוטל על מפרסמי הסרטונים כאלה צפויה להיות חסימת יכולתם להכניס כסף מפרסומות שיוצגו בצמוד לסרטון. לבעלי הזכויות לקטעים המוזיקליים יוכלו לבחור אם לתבוע אותם, או פשוט להשאיר את הווידאו באוויר, פשוט בלי שיכניס כסף ליוצר שלו.

יוטיוב, צילום: שאטרסטוק יוטיוב | צילום: שאטרסטוק יוטיוב, צילום: שאטרסטוק

לפי הערכות, ההשפעה המיידית תהיה הסרה של מספר סרטונים עצום; המערכת של יוטיוב תסרוק סרטונים כדי לזהות קטעי מוזיקה בהם, ותסמן אותם גם אם מדובר בשניות בודדות מתוך שיר או השמעה שלו בטעות; למשל, יוטיובר שמצלם את עצמו כשהוא נכנס לחנות בגדים, בה במקרה מתנגן ברקע שיר, עלול להיחסם בשל כך.

אחד מתחומי התוכן הכי פופולריים ביוטיוב הוא אופנה וסטיילינג, שלעיתים קרובות כולל סצנה בה נכנסים יוטיוברים לחנויות, כך שלא מן הנמנע שדווקא ערוצי הפאשניסטות ייפגעו ראשונים. כמו כן, עלולים להיפגע ערוצים שמסקרים מסיבות וחיי לילה. יוטיוברים רבים מתפרנסים בעיקר מהפרסום, כך שחסימת חלק מהקליפים שלהם תצמצם את יכולתם להפיק חדשים.

כיום יכולים בעלי זכויות להשתמש בפלטפורמה ידנית להגשת תלונה: דיווח וסימון התוכן כמפר זכויות יוצרים - ואז להיכנס לתהליך אישור ואימות, לאחריו ייחסם הסרטון. המערכת החדשה תאפשר להגדיר קטע מוזיקלי ככזה שאין להוון אותו כלל ביוטיוב ולחסוך לא מעט מהמאמץ מבעל התוכן.

לראיית יוטיוב, השינוי צפוי דווקא להועיל בטווח הארוך. בפוסט שפרסמה, נכתב שלהערכתה בעלי זכויות רבים יוותרו על התביעות ויסתפקו בנטרול יכולתו של מפר הזכויות להוון את הסרטון שיצר. ואולם, לא ברור איך תתמודד החברה עם מקרים בהם נשמעת יצירה בטעות, כשברור שנוכחות השיר בווידאו אינה מנוע הכנסות, שכן הצופים לא הקליקו על הסרטון בגללו.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
מדיניות לא נכונה בכלל.. כמה שיותר חופש תורם לכולם...
כמה שיתנו לשוק מסוים יותר חופש ופחות התערבות רמת ההצלחה שלו תעלה. קחו לדוגמה את שוק האופנה בו מותר לחקות כל דבר פרט לסמל המותג או שמו, ותראו איזה יצירתיות הוא מביאץ אנ ילא רואה את מעצבי האופנה הגדולים מפסידים בגלל זה אלא להיפך הם מרוויחים את שמם וכולם רוצים להיות כמוהם (אותו דבר גם במוזיקה)...
מישהו  |  19.08.19
לכל התגובות