אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר: זינוק של 18% במכירת דירות חדשות בשוק החופשי ביוני צילום: דוד הכהן

האוצר: זינוק של 18% במכירת דירות חדשות בשוק החופשי ביוני

מהסקירה עולה כי ביוני האחרון מכרו קבלנים 2,100 דירות בשוק החופשי ועוד 1,100 דירות במסגרת מחיר למשתכן. בסך הכל נמכרו בחודש זה 9,200 דירות חדשות, יד שנייה ומחיר למשתכן. העלייה הגדולה ביותר במספר הדירות שנמכרו בשוק החופשי נרשמה ברחובות ונתניה

19.08.2019, 14:22 | אמיתי גזית

זינוק של 18% במכירת דירות חדשות בשוק החופשי (שלא במסגרת תוכנית מחיר למשתכן) בחודש יוני השנה לעומת יוני 2018. כך עולה מהסקירה השבועית של אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר שבראשו שירה גרינברג.

קראו עוד בכלכליסט

מהסקירה עולה כי ביוני האחרון מכרו קבלנים 2,100 דירות בשוק החופשי ועוד 1,100 דירות במסגרת מחיר למשתכן, כך שסך הדירות החדשות שנמכרו ביוני עמד על 3,200. לעומת 2,300 ביוני אשתקד (כ-1800 דירות חדשות בשוק החופשי ו-530 דירות במחיר למשתכן). מכאן שביוני השנה נמכרו 40% יותר דירות חדשות (מסובסדות ובשוק חופשי) מאשר ליוני אשתקד.

סקטור הדירות החדשות בשוק החופשי גרם לכך שמספר הדירות שנמכרו בשוק החופשי (מיד שנייה וחדשות) רשם עלייה מתונה של 5% בהשוואה ליוני שנה שעברה. בסך הכל נמכרו ביוני בשוק החופשי כ-8,000 דירות, לעומת כ-7,600 ביוני שנה עברה. למרות העלייה הקלה ביוני השנה לעומת שנה שעברה,

באגף הכלכלן הראשי אומרים כי בחינה של העשור החולף מלמדת כי במרבית חודשי יוני לאורך העשור בוצעו הרבה יותר עסקאות מאשר יוני השנה "רמת העסקאות בשוק החופשי עדיין נמוכה בהשוואה לחודשי יוני בעשור האחרון, בפרט בפלח השוק של דירות יד שנייה".

בנייה בשכונת כפר גנים ג בנייה בשכונת כפר גנים ג' בפ"ת | צילום: דוד הכהן בנייה בשכונת כפר גנים ג

מסיכום של כל העסקאות ביוני השנה – יד שנייה, חדשות ומחיר למשתכן - עולה כי בסך הכל נמכרו בו 9,200 דירות. כאשר לצד העלייה במספר הדירות החדשות שנמכרו בשוק החופשי בולטת גם עלייה במספר הדירות במסגרת מחיר למשתכן. כאמור 1,100 לעומת 530 ביוני אשתקד. על פי אגף הכלכלן הראשי מתחילת 2019 מספר העסקאות במסגרת מחיר למשתכן מתייצבת על מעל ל-1,000 דירות בחודש.

האזורים שבהם במיוחד נרשם זינוק במכירת דירות חדשות בשוק החופשי הם רחובות – 38% (כ-305 השנה לעומת 250 ביוני אשתקד) ונתניה 60% (כ-250 לעומת כ-150 ביוני אשתקד). על פי אגף הכלכלן הראשי, אחד ההסברים לזינוק ברחובות מצוי בתנאים נוחים שקבלנים באזור זה מציעים לרוכשי הדירות: כאשר הם מאפשרים להם לקנות דירות על הנייר (כלומר כאלה שבנייתן תושלם בעוד חודשים רבים) בהנחה משמעותית לעומת דירות בנויות או כאלה שבניתן תשולם בקרוב. כך לדוגמה דירה שתימסר בתוך חודש עד חצי שנה תימכר ברחובות במחיר ממוצע של כ-2.5 מיליון שקל, ואילו דירה שתימסר בעוד יותר משנתיים תימכר במחיר של כ-1.8 מיליון שקל. יתכן כי הסיבה להטבות האלה נעוצה בכך כי אזור רחובות ראשון לציון הוא הדומיננטי במספר הפרויקטים במחיר למשתכן. הקבלנים נאלצים להתאים עצמם לתחרות מול הדירות המסובסדות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות