אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משימה ראשונה לממשלה החדשה: לעצור מיידית את תוכנית מחיר למשתכן צילום: כפיר סיון

דעה

משימה ראשונה לממשלה החדשה: לעצור מיידית את תוכנית מחיר למשתכן

על הממשלה החדשה להקים קרן שתסייע לזוגות צעירים לרכוש כל דירה, בכל עיר שיחפצו בה ובתנאים מסוימים - זאת במקום להמשיך את תכנית הכישלון - מחיר למשתכן

19.08.2019, 18:40 | רוני בריק

תוכנית מחיר למשתכן נכשלה במהות שלה ואין על כך עוררין. התוכנית הממשלתית, שנועדה להוריד את מחירי הדירות בישראל ולאפשר לזוגות צעירים ליהנות מקורת גג בבעלותם, לא צלחה.

קראו עוד בכלכליסט

במשך למעלה מ-4 שנים קידמה הממשלה בכל כוחה את התוכנית, באמצעות שיווק קרקעות מדינה רק לזוגות צעירים. אולם, הלכה למעשה, אלפים בודדים מתוך 140 אלף הזוגות שהוציאו תעודת זכאות זכו לקורת גג בבעלותם, היתר ממתינים עם פתק הגרלה. ומה העלות הממשלתית לתוכנית הזו? הפסד הכנסות של מיליארדי שקלים.

מחיר למשתכן בקריית אונו , צילום: אוראל כהן מחיר למשתכן בקריית אונו | צילום: אוראל כהן מחיר למשתכן בקריית אונו , צילום: אוראל כהן

הורדת מחירי הדיור היא המטרה השנייה של התוכנית, שאפשר לומר שגם כן לא צלחה. מאז השקת מחיר למשתכן, מחירי הדירות לא המשיכו לטפס, אבל גם לא שינו את המצב הקיים - למרות התמונה הורודה שמנסים לצייר במסדרונות האוצר.

המשמעות היא שגם היום, זוגות צעירים מתקשים לרכוש דירה למרות כל ההבטחות הממשלתיות. ואם כבר נפלה בחלקם הזכות לרכוש דירה במחיר מפוקח, היא נמצאת לרוב הרחק ממקום מגורם או ממקום עבודתם, ולכך אין כל תכלית.

בעיה נוספת בתוכנית היא שהמדינה חילקה הטבות של מאות אלפי שקלים גם למי שלא ממש היה זקוק להן. אפשר לומר שהרצון לצאת עם התוכנית במהירות, מנעה מהממשלה ליצור קריטריונים יעילים לבחינה אמיתית של מקבלי ההטבות.

כך, ככל שהדירות נמכרו במחיר למשתכן התגלה שחלק ניכר מהן נרכשו על ידי משקי בית עם הכנסה חודשית של עשרות אלפי שקלים, וזאת בעיקר בפרויקטים המבוקשים במרכז הארץ.

כלומר, תוכנית מחיר למשתכן עלתה למדינה באובדן הכנסות של כ-6 מיליארד שקל, אבל הרבה זוגות שידם אינה משגת לקנות דירה לא נהנו מההטבה, זאת מכיוון שלא היה להם אפילו את ההון העצמי הנדרש במחיר למשתכן. מי כן נהנה מההטבה? זוגות שיש להם הון עצמי והכנסה חודשית גבוהה או הורים לילדים צעירים שראו בתוכנית מחיר למשתכן הזדמנות פז ורכשו דירה למטרת השקעה.

הפתרון למשבר הדיור צריך להיות פשוט וזול יותר, ושאינו מצריך להמציא את הגלגל מחדש, כלומר - הפוך מהפעולות הממשלתיות בקדנציה האחרונה. על כן, ראשית חייבים לעצור במיידית את תכנית מחיר למשתכן כדי למנוע את המשך הנזק למשק, לענף הנדל"ן ולזוגות הצעירים שממתינים / מצפים / מקווים ובעיקר בשלב זה נוחלים אכזבה.

משה כחלון. הפוך מהמדיניות שהתווה, צילום: רויטרס משה כחלון. הפוך מהמדיניות שהתווה | צילום: רויטרס משה כחלון. הפוך מהמדיניות שהתווה, צילום: רויטרס

פתרון פשוט, זול ונכון יותר

יש פתרון פשוט, זול ונכון יותר. פתרון שלא מכניס את הממשלה לגרעון תקציבי, לא מחייב את הזוגות הצעירים להמר היכן להירשם ובסוף לרכוש דירה במחיר מפוקח במקום שכלל אינם מעוניינים בו. פתרון שלא הופך את הזוגות למשקיעים המחזיקים בנכס ומשכירים אותו וגרים בשכירות במקום אחר.

על המדינה להקים קרן סיוע לזוגות צעירים לרכישת דירה ראשונה. הקרן הזו תספק הלוואה לאותם זוגות לרכישת דירה ראשונה – חדשה או יד שנייה במקום בו הם בוחרים, לאחר שבחנה את התאמתם על פי קריטריונים כלכליים וחברתיים. יתרה מכך, תנאי הקרן יחייבו את הזוג הצעיר לגור בדירה שרכשו בשנים הראשונות. בבוא היום, כשיבחרו לעבור לדירה גדולה יותר ולשדרג, יחזירו את ההלוואה הראשונית ללא ריבית והצמדה למדד.

בצורה שכזו המדינה תאפשר ליותר זוגות צעירים ליהנות מדירה בבעלותם התואמת את הצרכים והמיקום, ובמקביל תשפיע על שוק השכירות שכרגע נהנה מהמצב הקיים. יתרה מכך, באמצעות החזר ההלוואה המדינה תוכל לגלגל את הסיוע לזוגות הבאים ולמעשה תייצר יותר בעלות כספית נמוכה משמעותית מהעלות של מחיר למשתכן עד כה. האפשרות לרכוש באמצעות הקרן גם דירות יד שנייה יאפשרו לרכוש דירות זולות יותר וכך יותר זוגות זכאים יוכלו להיכנס למעגל רוכשי הדירות.

קרן הסיוע תתקן גם עוול נוסף והוא הפער המשמעותי בסבסוד בין זוכי הדירות במרכז הארץ לעומת הפריפריה – פער שמגיע למאות אלפי שקלים ומגדיל את אי-השוויון. באמצעות קרן הסיוע ניתן יהיה לייצר תנאים בהם לרוכשים בפריפריה תינתן עדיפות וסיוע מהותי יותר לעומת רוכשים במרכז הארץ.

אני סבור כי באגף התקציבים במשרד האוצר מחפשים כבר עכשיו את השורה שבה חותמים על המסמך, השאלה היא מי יהיה השר הבא שירים את הכפפה וישים סוף לתכנית הכושלת – מחיר למשתכן.

הכותב הוא נשיא התאחדות בוני הארץ לשעבר ובעלים של חברת לי-רן ייזום

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות