אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תעש של אלביט גברה על רפאל במכרז של משהב"ט למערכות הגנה לנגמ"שים צילום: אלביט מערכות

תעש של אלביט גברה על רפאל במכרז של משהב"ט למערכות הגנה לנגמ"שים

אלביט זכתה במכרז בהיקף מאות מיליוני שקלים, כשמערכת חץ דורבן, שהגיעה אליה עם רכישת תעש, גברה על מערכת מעיל דוח של רפאל; המערכת תותקן על נגמ"שי האיתן החדשים ועל דחפורי הדי-9

20.08.2019, 13:06 | אודי עציון

אלביט מערכות היא הזוכה במכרז של משרד הביטחון לאספקת מערכת הגנה אקטיבית לנגמש"י האיתן החדשים ולדחפורי הדי-9 של חיל ההנדסה. חץ דורבן התמודדה מול מערכת מעיל רוח של רפאל, שכבר מותקנת בטנקי המרכבה סימן-4 ונגמשי הנמ"ר.

קראו עוד בכלכליסט

זאת הפעם הראשונה שמשרד הביטחון רוכש את חץ דורבן, שפותחה במקור בידי תעש, אך מאמציה למכור אותה לצה"ל לא צלחו. חץ דורבן נחשבה לאחת המערכות בעלות הפוטנציאל הכלכלי הגדול ביותר בפורטפוליו של תעש, בתקופה שבה גם צבאות זרים מבינים את הצורך במערכות הגנה מלפני טילים ורקטות ומתחילים להצטייד בהם.

מערכת חץ דורבן עושה שימוש בחיישנים אלקטרו-אופטיים, במכ"ם מעקב, במשגרים ובאמצעי נגד בכדי לנטרל איומים במרחק בטוח מהרכב הקרבי הממוגן. המערכת מספקת כיסוי של 360 מעלות. 

מערכת חץ דורבן שפיתחה תעש, צילום: אלביט מערכות מערכת חץ דורבן שפיתחה תעש | צילום: אלביט מערכות מערכת חץ דורבן שפיתחה תעש, צילום: אלביט מערכות

צבא היבשה האמריקאי כבר בחר בחץ דורבן כדי להגן על נגמ"שי הבראדלי שלו, ובמקביל רוכש את מעיל רוח עבור טנקי האמברמס שלו, בעסקאות בשווי מאות מיליוני דולרים. הבחירה של משרד הביטחון להצטייד בחץ דורבן תסייע למערכת גם במכרזים אחרים בחו"ל.

היקף המכרז שפירסם מנהל הרכש במשרד הביטחון לרכישת מערכות ההגנה לאיתן ולדי-9 נאמד במאות מיליוני שקלים בשנים הבאות. יחידת המרכבה והנמר של הסגן לרכש יבשה ובשיתוף עם מנת"ק, הכריזה היום על החץ דורבמן כזוכה במכרז.

בחירת הזוכה התבססה על שקלול הנתונים הטכניים של המערכות, לצד נתוני העלויות שלהן. בשני המקרים התמודדו גרסאות חדשות של המערכות, שהותאמו במשקל והמחיר לרכב משוריין קרבי קל.

יהודה (אודי) ורד, מנכ"ל חטיבת יבשה ותעש של אלביט מערכות אמר כי "ההחלטה של משרד הביטחון להעדיף את מערכת חץ דורבן מצטרפת לעניין הגובר במערכת הגנה אקטיבית זו מצד צבאות מודרניים רבים, שמעוניינים לשפר את יכולות ההגנה על הרק"מ שלהם".

"התעשיות הביטחוניות הישראליות הן הטובות ביותר בעולם בפיתוח מערכות הגנה אקטיבית, המעניקות הגנה מקסימאלית לחיילי צה"ל. אני מברך את שתי החברות על התמודדות מקצועית ומכובדת, שמעודדת פיתוח וייצור של התעשייה הישראלית, המחזקת את הכלכלה ואת מערכת הביטחון", אמר סמנכ"ל וראש מנהל הרכש (מנה"ר) במשרד הביטחון, אבי דדון.

מערכת חץ דורבן, צילום: אלביט מערכות מערכת חץ דורבן | צילום: אלביט מערכות מערכת חץ דורבן, צילום: אלביט מערכות

נגמ"ש האיתן יהיה הנגמ"ש הראשון שרוכש צה"ל ומצויד בגלגלים ולא בשרשראות, מה שמסייע לתמרון ולמהירות שלו בלחימה עירונית. איתן, שנושא 13 לוחמים, מבוסס על טכנולוגיות המרכבה והנמר, אך מבוסס על רכיבין אזרחיים רבים משוק המשאיות, מה שיוזיל את מחירו.

הוא יצויד גם נושא 13 לוחמים ובעל מיגון ויכולות עבירות וניידות הטובים מסוגם בעולם – וזאת לרבות מערכת בעמדות נשק נשלטות, לרבות צריחון לא מאויש בעל תותח 30 מ"מ ואמצעי חישה ותצפית מתקדמים, חלקם טכנולוגיות שפותחו עבור פרויקט ה"כרמל", המשוריין העתידי של צה"ל.

איתן יחליף את נגמשי ה-M113 ברדלס בני ה-45 שנה, שכבר מזמן אינם ממוגנים מספיק עבור שדה הקרב המודרני.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
אלביט...
אלביט היא החברה היחידה בעולם שיש לה צבא יבשה משלה, מזמן אלביט שולטת במז״י ולא להיפך.... ולזה שכתב תפסיקו להשמיץ, את מי מעניינת הגנה מפני פגזים קינטיים? עידן מלחמות שריון בשריון חלף מזמן, אפוא גדודי השריון של חמאס וחיזבאללה? במשך שנים חץ דורבן נכשלה בניסויים, אחוזי יירוט נמוכים. אלביט קנתה את תעש, לא עברה שנה וכבר היא גורפת חוזה של מאות מליונים... מסכנים החירניקים שייסעו בנגמשים האלה...
אחד שיודע  |  20.08.19
לכל התגובות