אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות המסים הפסידה: פלאפון תשלם מכס רק על השווי בפועל של מכשירי הבלקברי צילום: בלומברג

רשות המסים הפסידה: פלאפון תשלם מכס רק על השווי בפועל של מכשירי הבלקברי

ביהמ"ש המחוזי לוד דחה השבוע את ערעור המכס, לאחר פסיקת בימ"ש השלום לטובת פלאפון באוגוסט אשתקד; דרישת הרשות הייתה שפלאפון תשלם מכס מלא על מכשירי בלקברי לפי שווים האמיתי, לפני ההנחה שהוענקה לה

20.08.2019, 15:55 | עמרי מילמן

בית המשפט המחוזי מרכז לוד דחה שלשום (א') את הערעור שהגיש המכס כנגד חברת פלאפון בדרישה שזו תשלם מכס ומס קנייה על מכשירי בלבקרי שייבאה על פי שווים ולא על פי הסכום ששילמה עליהן בפועל, זאת לאחר שבית משפט השלום פסק לטובת החברה באוגוסט אשתקד.

קראו עוד בכלכליסט

פלאפון רכשה את מכשירי הבלקברי ממפיץ בשם Research In Motion UK במסגרת מספר עסקאות, בהם העניק לה המפיץ הנחות שונות.

כך למשל, במסגרת אחת העסקאות סוכם כי פלאפון תקבל עד 5% ממספר המכשירים שנכללו בהזמנה המקורית "ללא תמורה", אלו הוגדרו כ"החלפת מלאי מאגר" בהן ויתרה החברה על אחריות הספק לתקינות המכשירים.

משרדי מע"מ ומכס, צילום: אוראל משרדי מע"מ ומכס | צילום: אוראל משרדי מע"מ ומכס, צילום: אוראל

בעסקה אחרת פלאפון הייתה רשאית לרכוש עד 10% מכמות המכשירים בהזמנה העיקרית בהנחה של 50%, מכשירים אלו נועדו לקידום מכירות דרך מתן כמתנה לעובדים, מעצבי דעת קהל ואולמות תצוגה.

חברת פלאפון הצהירה למכס על הרכישה לפי הסכום ששולם בפועל, בנוגע לעסקה השנייה, אך בנוגע לעסקה הראשונה (שם ניתנו מכשירים מתנה) הצהירה על המכס המלא.

בפברואר 2012 דרשה פלאפון ממנהל בית המכס בנתב"ג החזר על המס ששולם עבור המכשירים שהחברה קיבלה בחינם בסכום של 406 אלף שקל, אולם דרישתה לא נענתה. בדצמבר 2013 שלח המכס לפלאפון הודעה לפיה החברה נדרשת לשלם 1.6 מיליון שקל עבור מס קנייה, מע"מ, ריבית, הפרשי הצמדה וקנסות עבור המכשירים עליהם שילמה 50%.

בלקברי סמארטפון, צילום: בלומברג בלקברי סמארטפון | צילום: בלומברג בלקברי סמארטפון, צילום: בלומברג

רשות המסים טענה כי תכלית פקודת תעריף המכס והפטורים היא מיסוי טובין על פי ערכם הכלכלי ובמקרה שבו התקבלו מכשירים במחיר נמוך משמעותית מערכם האמיתי, יש לקבוע שיטת הערכה חלופית. לטענתם יש להסתכל על כל רכישה בנפרד ולמסות בהתאם לערך הכלכלי. עוד טענו ברשות המסים כי סכום ההוצאות בהן חוייבו בבית משפט השלום בגובה של 100 אלף שקל הינן חריגות ולא תואמות למהות ההליך ומשכו.

בחברת פלאפון טענו באמצעות עורכי הדין עורכי הדין מוטי איילון ועופר אלבוים ממשרד שקל כי יש להסתכל על כל הרכישות כעסקה אחת, כך שההנחה שניתנה (בגובה 5% מהעסקה הכוללת) אינה משמעותית ואינה מצדיקה חישוב עצמאי של הערך הכלכלי של אותם מוצרים.

כאמור המחוזי פסק לטובת חברת פלאפון וקבע כי "הטלפונים סופקו לפלאפון כחלק מעסקה כוללת, וכך יש לבחון את חיוב מס הקניה בגינם". לכן, קבע בית המשפט כי ההגבלות שניתנו על המכשירים המוזלים אינן משפיעות באופן משמעותי על ערך המוצרים והערעור של המכס נדחה.

עורכי הדין מוטי איילון ועופר אלבוים ממשרד שקל, המתמחה בדיני מיסים, מסרו כי פסק דין מנומק זה מהווה תקדים שעושה צדק עם היבואנים. פסק הדין אישר את עמדתנו לפיה את מיסי היבוא יש לשלם רק על המחיר ששולם ואין מקום להוסיף ערך לצורכי מס המתייחס לטובין נוספים שנתקבלו ללא תמורה במסגרת עסקת רכישה כוללת. אנו מברכים על פסק הדין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות