אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חדשות טובות לטבע: הסדר לחברת אנדו בפרשת משככי הכאבים בארה"ב צילום: סיון פרג

חדשות טובות לטבע: הסדר לחברת אנדו בפרשת משככי הכאבים בארה"ב

אנדו ואלרגן, הנתבעות בהליך מקביל לזה שבו נתבעת טבע, חתמו על הסדר במסגרתו לא יודו באשמה אך ישלמו פיצוי לתובעים, בסכום של עד 10 מיליון דולר; במקביל הודיעה טבע על תחילת ההפצה של הגרסה הגנרית לאפיפן המיועד לילדים - שבועיים לפני פתיחת שנת הלימודים; המניה מזנקת ב-8% בוול סטריט

20.08.2019, 18:08 | חזי שטרנליכט

אחרי שנראה היה שהחדשות השליליות לא מפסיקות לנחות עליה, נכונה היום (ג') למשקיעים במניית טבעמעט קורת רוח. שתי התפתחויות בארה"ב סימנו חדשות טובות לחברת הפארמה הישראלית - האחת נוגעת להסדר פשרה שהושג על ידי חברות אנדו אינטרנשיונל ואלרגן בפרשת משככי הכאבים - בהליך מקביל לזה שמתנהל מול טבע - השנייה היא השקה של גרסה גנרית של מזרק האפיפן לילדים על ידי טבע - 10 ימים לפני פתיחת שנת הלימודים. בעקבות כך מזנקת המניה במסחר בוול סטריט. במסחר בתל אביב עלתה טבע ב-7%.

קראו עוד בכלכליסט

חברת אלרגן (זו שמכרה בעבר את חטיבת הגנריקה שלה אקטביס לחברת טבע), וחברת אנדו אינטרנשיונל, השיגו הסדר בביהמ"ש באוהיו בפרשת משככי הכאבים, במסגרתו הן אינן מודות באשמה, אך משלמות פיצוי לתובעים. אלרגן תשלם 5 מיליון דולר ואנדו אמורה לשלם 10 מיליון דולר. לפי הדיווח לא בטוח שאלרגן תצליח לחלץ עצמה לגמרי מהמשפט שצפוי בפרשה בחודש אוקטובר הקרוב.

פרשת משככי הכאבים בארה"ב, כוללת בעיקרה גל של 2,000, תביעות ברובן של משפחות שנפגעו מההשלכות של התמכרות ציבורית רחבת היקף למשככי כאבים. חברות תרופות רבות נתבעו בפרשה, כמו גם חברות הפצה של תרופות וגורמים נוספים. החשיפה לטבע נובעת בעיקר מהחשיפה לחטיבת הגנריקה של אלרגן - אקטיבס, שאותה רכשה ב-2016.

טבע השיגה עד כה פשרה ראשונה במדינת אוקלוהומה לפני מספר חודשים בהיקף של 85 מיליון דולר. המשקיעים התעודדו ככל הנראה מההסדר שעל פניו נראה בסכומים לא גבוהים מאוד, עבור שתי החברות האלה, והעניין משליך לחיוב על המניה.

בשורות בגזרת האפיפן 

מעבר לחדשות הטובות מההסדר המסתמן של אנדו ואלרגן, טבע קיבלה גם אישור מיוחל מה-FDA לייצור גרסה גנרית למזרק האפיפן ג'וניור של חברת מיילן. האפיפן (EpiPen) הוא מזרק של אדרנלין שמיועד לטפל במצבי חירום של חסימת דרכי הנשימה במקרה של התקפות אלרגיה. טבע הודיעה היום כי היא משיקה את הגרסה הגנרית של האפיפן ג'וניור (EpiPen JR) המיועד לילדים במשקל 15 עד 30 ק"ג. המזרק משמש ככלי לסיוע חירום למי שלקה למשל בתגובה אלרגית קשה שמסכנת את חייו באופן מיידי, מעקיצת דבורה, חשיפה לבוטנים או מאכלים שמעוררים תגובה אלרגית קשה.

התזמון של השקת הגרסה הגנרית של האפיפן על ידי טבע, עשרה ימים לפני ספטמבר, ותחילת שנת הלימודים בארה"ב, גם תורם להתרגשות של המשקיעים, שכן בתי הספר נדרשים להחזיק במלאי של המזרק המדובר. עד כה שיווקה טבע בארה"ב גרסה גנרית של האפיפן המיועד למבוגרים, כלומר למי שמשקל גופו מעל 30 ק"ג. את המזרק החדש לילדים תשווק, לפי הדיווחים בארה"ב במחיר של 300 דולר לחבילה של שתי יחידות. מחיר זה נמוך ביותר ממחצית מהמחיר שגבתה מיילן, בתקופה שבה היה המזרק מוגן בפטנט, שמוערך לפי הפרסומים בתקשורת האמריקנית ב-644 דולר (כיום מחיר התרופה של מיילן דומה לזה שמציעה טבע).

   

מנכ"ל טבע שולץ מנכ"ל טבע שולץ מנכ"ל טבע שולץ

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות