אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק HSBC מתערב בעסקת אפריקה: הודיע שנדרש אישורו להענקת מניות אפריקה מגורים צילום: בלומברג

בלעדי לכלכליסט

בנק HSBC מתערב בעסקת אפריקה: הודיע שנדרש אישורו להענקת מניות אפריקה מגורים

הבנק שיגר מכתב לגורמים המעורבים בתהליך והודיע שכיוון שהוא נושה של דניה סיבוס, לא ניתן להעניק בעסקת אפריקה ישראל מניות של החברה הבית אפריקה מגורים מבלי לקבל את אישורו

21.08.2019, 17:08 | גולן חזני

בנק HSBC מתערב במכירת אפריקה ישראל: לכלכליסט נודע כי הבנק שיגר מכתב לגופים המעורבים בתהליך והודיע כי כיוון שהוא נושה של דניה סיבוס לא ניתן להעניק בעסקה מניות של החברה הבת אפריקה מגורים, מבלי לקבל את הסכמתו.

קראו עוד בכלכליסט

דניה סיבוס מחזיקה ב-74% ממניות אפריקה מגורים, ש-20% מהן משועבדות לבנק דיסקונט שהעניק אישור לחלק מהמתמודדים. HSBC לא הוזכר עד היום כצד במאבק בין חמשת המתמודדים על רכישת אפריקה ישראל ובין החברה, וההודעה שלו מהווה בעיה בעיקר עבור מבטח שמיר של מאיר שמיר, לפידות של יעקב לוקסנבורג ומציע נוסף – גד זאבי. אלה הציעו למחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל מניות של אפריקה מגורים, כחלק מהצעת ההסדר.

מימין: יעקב לוקסנבורג, מאיר שמיר וגד זאבי, צילומים: אוראל כהן, שאול גולן מימין: יעקב לוקסנבורג, מאיר שמיר וגד זאבי | צילומים: אוראל כהן, שאול גולן מימין: יעקב לוקסנבורג, מאיר שמיר וגד זאבי, צילומים: אוראל כהן, שאול גולן

עם זאת, עו"ד אמיר ברטוב שמלווה את זאבי בעסקה אמר כי בנק ישראלי יעניק לזאבי את המימון לתמורה למחזיקי האג"ח במזומן במקום מניות אפריקה מגורים.

תהליך מכירת אפריקה יגיע לסיומו בסוף השבוע, כשמחזיקי סדרות החוב של שלוש הסדרות בחברה יצביעו בעד ההצעות.

חמישה מתמודדים על הרכישה, כשהיום הוגשו שיפורים של שלוש הצעות: מבטח שמיר הכניסה מרכיב של אג"ח בעסקה, כשאת מרכיב האפסייד מרווחי דניה סיבוס, בסך עד 100 מיליון שקל תעניק באג"ח של מבטח שמיר.

לארי מייזל ונתנאל העניקו בטחונות למרכיב האג"ח, ואילו גד זאבי שיפר את ההצעה בהענקת פקדון מיידי של 40 מיליון שקל במקום 20 מיליון שקל.

"הוותק והנסיון שלי ושל החברה שלי בתחום התשתיות הם המשמעותיים ביותר מבין כל המתחרים, והכוונות שלנו לרכוש את אפריקה ישראל הן רציניות, ולכן גם הגשנו את ההצעה הגבוהה ביותר לרכישה", אמר זאבי לכלכליסט היום.

הפעילות של זאבי בתחום התשתיות החלה עוד לפני 50 שנה. החברה שלו בנתה כבישים ומתקנים הן בסיני, הן בדרום הארץ והן בצפונה ברמת הגולן. בשנות ה-80 העתיק את פעילותו לאפריקה, שם פעל בתחום התשתיות באוגנדה וקניה, לפני שחזר לארץ.

זאבי בן ה-80 פועל לבדו. "אני מאלה שמאמינים שאם לא תמשיך לעבוד בגיל הזה כמו בגיל 20, לא תוכל להחזיק זמן רב", אמר.

על התכניות שלו לגבי דניה ואפריקה מגורים הוסיף: "המחזיקים יכולים להיות שקטים מבחינת היכולת שלי לממן את העסקה. הצגתי בפניהם נכסים פרטיים בשווי של 900 מיליון שקל נטו".

זאבי מציע עבור אפריקה השקעות 1.15 מיליארד שקל ומהווה את ההצעה הגבוהה ביתר. הבוקר פורסם דו"ח של חברת הדירוג מידרוג שקבע כי ההצעה של י.ח.דמרי עלולה לפגוע באיתנות הפיננסית של החברה.

מיזוג של אפריקה ודמרי ייצור חברה מאוחדת, שלפי דמרי תהיה בעלת הכנסות של 5.4 מיליארד שקל בשנה ורווח נקי של 316 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות