אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שר החוץ לשעבר של דנמרק: "טראמפ הוא נרקיסיסט טיפש" צילום: ויקיפדיה

שר החוץ לשעבר של דנמרק: "טראמפ הוא נרקיסיסט טיפש"

פוליטיקאים מכל הקשת הפוליטית במדינה הסקנדינבית מותחים ביקורת חריפה על התנהלות נשיא ארה"ב בסוגיית הרכישה של גרינלנד שנדחתה על ידי דנמרק וגררה את ביטול ביקורו במדינה. ר"מ דנמרק הרגיעה את הרוחות: "ביטול הביקור לא משפיע על היחסים הטובים בין המדינות"

21.08.2019, 21:05 | שירות כלכליסט

ראש ממשלת דנמרק מאטה פרדריקסן (Mette Frederiksen) אמרה במסיבת עיתונאים שכינסה אחר הצהריים כי היא מופתעת ומאוכזבת מהחלטתו של הנשיא לבטל את ביקורו במדינה וחזרה על עמדתה המובנת מאליה שגרינלנד אינה למכירה. "הנושא של מכירת גרינלנד עלה, הוא נדחה על ידי מנהיגת גרינלנד קים קיאלסן (Kim Kielsen) ואני עמדת לחלוטין אחרי דחייה זו", אמרה פרדריקסן.

קראו עוד בכלכליסט

מוקדם יותר אמרה מנהיגת דנמרק כי ההצעה של טראמפ היא אבסורדית. הנשיא האמריקאי אמר בתגובה: "אני חושב שההצהרה של ראש הממשלה לפיה זהו רעיון אבסורדי היתה מרושעת".

הנשיא הוסיף: "זו לא היתה דרך נחמדה לעשות זאת. היא פשוט היתה יכולה להגיד, 'לא, אנו מעדיפים לא לעשות זאת'. היא לא מדברת אלי היא מדברת לארצות הברית של אמריקה, הם לא יכלים לומר 'כמה אבסורדי'", אמר טראמפ.

טראמפ, צילום: גטי אימג טראמפ | צילום: גטי אימג'ס טראמפ, צילום: גטי אימג

פוליטיקאים בדנמרק מכל קצות הקשת הפוליטית הביעו מחאה על התנהלות הנשיא, חלקם במילים חריפות. חברת האופוזיציה האחראית מטעמה על ענייני החוץ אווה פליבהולם (Eva Flyvholm) פרסמה הודעת מחאה חריפה: "יש כבר הרבה סיבות טובות לחשוב שהאדם הזה הוא טיפש, ועכשיו הוא נתן לנו עוד סיבה טובה". שר החוץ לשעבר ווילי סוובנדל (Villy Sovndal), שכיהן בתפקיד בשנים 2013-2011, היה ברור לא פחות: "ההחלטה מאשרת את ההנחה שדונלד טראמפ הוא טיפש נרקיסיסט".

שר החוץ לשעבר של דנמרק ווילי סוובנדל, צילום: ויקיפדיה שר החוץ לשעבר של דנמרק ווילי סוובנדל | צילום: ויקיפדיה שר החוץ לשעבר של דנמרק ווילי סוובנדל, צילום: ויקיפדיה
קרחונים נמסים בגרינלנד, צילום: WOODS HOLE OCEANOGRAPHIC INSTITUTION קרחונים נמסים בגרינלנד | צילום: WOODS HOLE OCEANOGRAPHIC INSTITUTION קרחונים נמסים בגרינלנד, צילום: WOODS HOLE OCEANOGRAPHIC INSTITUTION

ראשת הממשלה לשעבר של דנמרק הלה תו'רנינג שמידט (Helle Thorning-Schmidt) צייצה בטוויטר: "אז ה'פוטוס' (ראשי תיבות של נשיא ארה"ב : POTUS – President of the United States of America) ביטל את הביקור שלו לדנמרק מפני שלא היה לה עניין לדון במכירת גרינלנד. האם זו בדיחה? מעליב באופן עמוק את העם הדני ואת אנשי גרינלנד".

מול המחאה הנרחבת ולצד המחאה המעודנת והזהירה יותר שלה הדגישה ראשת הממשלה הנוכחית פרדריקסן כי ההחלטה של הנשיא לא תפגע בשיתוף הפעולה האסטרטגי, הצבאי והמסחרי בין המדינות. "ביטול הביקור לא משפיע על היחסים הטובים בין דנמרק לארה"ב", אמרה פרדריקסן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות