אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נציבות האיחוד האירופי: האם ליברה של פייסבוק מפר הגבלים עסקיים? צילום: רויטרס

נציבות האיחוד האירופי: האם ליברה של פייסבוק מפר הגבלים עסקיים?

מטבע הקריפטו עלול להפר חוקי תחרות הוגנת, בין השאר בשל הגישה של פייסבוק למידע אישי נרחב - כך עולה משאלון שהעבירה הנציבות לגורמים המעורבים בפרויקט. השקת ליברה מתוכננת לשנה הבאה, ואם יפר הגבלים עסקיים, יחשוף את פייסבוק לקנס עתק

22.08.2019, 11:17 | שירות כלכליסט
רשות ההגבלים העסקיים באיחוד האירופי מתכוונת לחקור האם ליברה, המטבע הווירטואלי המתוכנן של פייסבוק, מהווה הפרה של חוקי תחרות הוגנת - כך דיווחה סוכנות רויטרס ע"ב מקורות המקורבים לנושא. להערכת הרשות, הגישה של פייסבוק למידע אישי נרחב עלול לתת לה יתרון בלתי סביר בתחום אמצעי התשלום.

קראו עוד בכלכליסט

מוקדם יותר החודש העבירה הנציבות האירופית שאלון לכמה צדדים המעורבים בתוכנית ליברה. למשיבים ניתן זמן של בין שבועיים לשלושה שבועות להחזיר את השאלונים. לפי המקורבים, העברת השאלונים עשויה להצביע על כך שבאיחוד האירופי מכינים את הקרקע לקראת פתיחת חקירה רשמית.

ליברה, צילום: רויטרס ליברה | צילום: רויטרס ליברה, צילום: רויטרס

לטענת המקורבים, רשות ההגבלים העסקיים מתמקדת בעיקר בשימוש במידע על הרגלי הצריכה של המשתמשים. במסגרת ההכנות להשקת המטבע, חברה פייסבוק ל-28 שותפים במסגרת ארגון בשם התאחדות ליברה, שינהל את המטבע ממטה בז'נבה. השקת המטבע הדיגיטלי מתוכננת למחצית הראשונה של 2020.

"הנציבות האירופית מודאגת במיוחד מהאפשרות של הגבלת התחרותיות כתוצאה מעבודת הארגון, במיוחד בכל הקשור למידע שישתפו והשימוש בפרטים על הצרכנים", נכתב בשאלון. לנציבות יש סמכות להטיל על חברות קנס של עד 10% מההכנסה העולמית שלהם אם הן מפרות את חוקי ההגבלים העסקיים באיחוד האירופי. כמו כן, הנציבות יכולה לאלץ אותן לשנות את נהלי העבודה שלהן.

לא התקבלה תגובה לדיווח מהנציבות ומפייסבוק. הנציבות האירופית אינה הראשונה שמביעה הסתייגות מהתכניות של פייסבוק להשיק מטבע. פוליטיקאים, בנקים מרכזיים ורגולטורים ברחבי העולם קראו להגדלת הפיקוח על הליברה כדי להימנע מטלטלות למערכת הפיננסית העולמית, זאת לנוכח החשש שהמטבע ישמש לפעילויות לא חוקיות כמו הלבנות הון או יפר את פרטיות המשתמשים. השאלון שהעבירה הנציבות מנסה להשיג יותר מידע גם לגבי המבנה הניהולי של הפרויקט ובאיזה מידה הוא פתוח לאחרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות