אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מלחמה על כל דבר: ועידת G7 נפתחת היום צילום: איי אף פי

מלחמה על כל דבר: ועידת G7 נפתחת היום

ועידת שבע המדינות המתועשות תחל היום בצרפת, וספק רב אם המנהיגים יצליחו להגיע להסכמה על הצהרה משותפת כשסוגיות רבות מעיבות על היחסים ביניהם: מלחמת הסחר המחריפה והביקורת על מדיניות טראמפ בעניין, הקשיים שמעורר הברקזיט, מעמדה של רוסיה ואפילו מדיניות הודו בקשמיר; עם זאת, דווח על הסכמות בין ארה"ב ויפן בסוגיות הסחר

24.08.2019, 09:22 | שירות כלכליסט
פסגת מנהיגי מדינות ה-G7 שסימלה תמיד שיתופי פעולה בינלאומיים נפתחת היום (שבת) בצרפת על רקע מחלוקות גיאופוליטיות הנוגעות כמעט לכל נושא שנמצא על סדר היום, כולל תוכנית הגרעין האיראנית ומלחמת הסחר בין ארה"ב וסין. זאת לאחר שאתמול השיתו שתי המדינות מכסים נוספים אחת על השנייה - סין על מוצרים בהיקף 75 מיליארד דולר, וארה"ב - בסך 550 מיליארד דולר. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אף אמר אתמול כי הורה לחברות אמריקאיות למצוא אלטרנטיבה לפעילות שלהן בסין. "אנחנו עומדים בפני אתגרים היסטוריים לסדר העולמי", הכריז המארח, נשיא צרפת עמנואל מקרון.

קראו עוד בכלכליסט

בפסגה, שתתקיים במשך שלושה ימים בעיירת הנופש הצרפתית ביאריץ, ישתתף לראשונה ראש ממשלת בריטניה החדש בוריס ג'ונסון, שאמור להנדס את עזיבתה של בריטניה את האיחוד האירופי.

הנשיאים שי וטראמפ. מלחמת סחר מסלימה, צילום: רויטרס הנשיאים שי וטראמפ. מלחמת סחר מסלימה | צילום: רויטרס הנשיאים שי וטראמפ. מלחמת סחר מסלימה, צילום: רויטרס

בפסגת שבע המדינות המתועשות שהתקיימה בשנה שעברה בקנדה התעמתו המנהיגים עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על רקע החלטתו להטיל מכסים על יבוא פלדה ואלומיניום. גם השנה טראמפ צפוי לעורר כמה סערות ומחלוקות. לפי ההערכות, הוא ינצל את האירוע כדי לשבח את קווי המדיניות שלו, שלדבריו הובילו לצמיחה בארה"ב, זאת על אף שרבים באירופה העבירו עליהן ביקורת. מחר תתקיים בוועידה פגישה שתתמקד בכלכלה העולמית, זאת לבקשת הממשל האמריקאי. בעלות בריתה של ארה"ב, כמו גרמניה, מודאגות מאיומיו של טראמפ להטיל מכסים על שורת מוצרים כמו מכוניות, מטוסים ויין, מחשש שהדבר יפגע בכלכלותיהן.

לפי וול סטריט ג'ורנל, טראמפ מתוכנן לקיים פגישות אישיות במהלך הפסגה עם שאר המנהיגים, ביניהם ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו, ראש ממשלת יפן שינזו אבה וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. כמו כן, צפויה להתקיים פגישה ראשונה בין טראמפ וג'ונסון, מאז מונה לראש ממשלת בריטניה, שבה ידונו בהסכם סחר בין שתי המדינות. עם זאת, בקונגרס האמריקאי כבר איימו לחסום הסכם חדש בעקבות הברקזיט אם הוא יערער על הסכם השלום שהושג עם צפון אירלנד ב-1998. כמו כן, טראמפ צפוי להעלות לדיון עם מקרון את נושא המכסים בין המדינות. בתגובה להחלטת צרפת למסות חברות טכנולוגיה, איים טראמפ להשית מכסים על כל היבוא הצרפתי לארה"ב. בנוסף מקרון מתנגד לעמדת טראמפ לפיה יש להשיב את רוסיה לפורום ה-G7, לאחר שהודחה ממנו בעקבות סיפוח קרים. לדברי מקרון, מהלך כזה שיבוצע ללא תנאים לרוסיה יאותת על חולשה. 

בוריס ג בוריס ג'ונסון | צילום: רויטרס בוריס ג

חזית פוטנציאלית נוספת עלולה להתפתח בפגישת טראמפ עם ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי. הודו אמנם אינה חברה ב-G7 אך מודי הוזמן אישית על ידי מקרון. לפי בכירים בממשל האמריקאי טראמפ ינצל זאת כדי להעלות לדיון את ההסלמה בקשמיר לאחר שהודו ביטלה סמכויות אוטונומיות המוקנות לחבל ארץ זה.

לפי ההערכות האנליסטים, חילוקי הדעות הרבים עלולים להקשות על המנהיגים לנסח הצהרה משותפת בסיום הפסגה. מקרון הודה כי לאחר הכישלון להגיע להסכמה בפסגה בשנה שעברה החליטו המנהיגים לוותר על המסורת ארוכת השנים של קיום מו"מ בנושא חודשים לפני הפסגה. לפי מתיו גודמן, סגן נשיא בכיר במרכז ללימודי אסטרטגיה ויחסים בינלאומיים, המנהיגים "לא יסכימו על נושאי מסחר, ואולי אפילו לא יסכימו על הצהרה משותפת כתוצאה מכך".

קבוצת מדינות ה-G7 מורכבת מארה"ב, בריטניה, צרפת, גרמניה, קנדה, יפן ואיטליה. עד 2014 גם רוסיה לקחה חלק באירוע, אך היא הודחה כאמור בעקבות סיפוח חצי האי קרים מאוקראינה. בפסגה משתתפים בדרך כלל גם נשיא הנציבות האירופית ונשיא המועצה האירופית המייצגים את האיחוד האירופי. אך השנה דווח כי נשיא הנציבות היוצא ז'אן קלוד יונקר לא ישתתף שכן הוא מחלים מניתוח חירום.

ובכל זאת הסכמה

עם זאת, העיתון היפני ניקיי מפרסם כי ארה"ב ויפן הסכימו על מסגרת רחבה להסכם סחר.

רה"מ אבה, צילום: אי פי איי רה"מ אבה | צילום: אי פי איי רה"מ אבה, צילום: אי פי איי

לפי הדיווח, נציג הסחר האמריקאי רוברט לייטייזר ושר האוצר היפני טושימיטסו מוטגי הגיעו להסכמה על הסכם הסחר בפגישתם שנערכה אתמול בוושינגטון. ממשלת יפן הסכימה להוריד את המכס על בקר אמריקאי, ואילו ארה"ב תמשיך להשית מכסים עם מכוניות יפניות. בעיתון ציינו עוד כי ההכרזה הרשמית על ההסכם תתפרסם במהלך פגישתם מחר של טראמפ ואבה, בפסגה. לפי הדיווח, החתימה על ההסכם תתקיים בספטמבר, אז יפגשו שוב שני המנהיגים באסיפה הכללית של האו"ם.

מוטגי אמר לעיתונאים בוושינגטון כי בפגישתו עם לייטייזר חלה "התקדמות גדולה". המו"מ בין השניים נמשך שלושה ימים, וזה צפוי להיות הסבב האחרון בדרג זה בין שתי המדינות, כשסגירת כל הפרטים תבוצע בדרגים הנמוכים יותר. לדבריו, "ביצענו מאמצים כדי לצמצם את הפערים בין הצדדים. המו"מ מצידנו נועד להגן על עמדתה של יפן".

בניקיי מדווחים כי יפן תפחית את המכסים על בשר בקר וחזיר אמריקאי לשיעור החל על המדינות החברות בהסכם הסחר הטרנס פסיפי (TPP). טראמפ נסוג מההסכם הזה, שנחתם על ידי קודמו בתפקיד ברק אובמה. עם זאת, ארה"ב לא מתכוונת להוריד את המכס בגובה 2.5% שהשיתה על מכוניות יפניות. אולם, השיחות בנושא יימשכו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
1, את מי הם יתקפו?
מסביבם יש חברים ישירים של רוסיה, חברים ישירים של ארה"ב, או מדינות שלאף אחד לא אכפת מהן. הדרך היחידה לפגוע היום בארה"ב בצורה ראלית (כתוצאה מפעולה צבאית) זה לפגוע באירופה (עדיף מזרח אירופה או הבלקן) או אולי אמריקה הלטינית. זאת אומרת, כתוצאה מפגיעה כזאת ארה"ב לא תוכל להתערב, ולכן הם יפגעו בצורה משמעותית. סין לא יכולה לעשות לא את הראשון ולא השני. רוסיה לאומת זאת...
אחד  |  24.08.19
1.
תשמעו בדיחה, איטליה חברה בארגון המדינות הכי
בראייתי הבלתי מלומדת בתחום זה, התערבות פיסקאלית בדמות הסכמי סחר ומכסים, אינה משנה מהותית את היכולות הכלכליות האמיתיות, הנובעות מכח ייצור, נכסים אינטלקטואליים ותרבותיים וממון. במקרה הטוב מדיניות פיסקאלית משקפת את המציאות ושינויים במאזני הכוחות. ובמקרה הרע היא משמשת כסטרואידים שמגבירים את הדיסוננס בין רמת החיים או תחושת הרווחה לבין מציאות ברת קיימא. בפרט, בראייתי סין התחזקה מאוד באופן ריאלי. אם ינסו במשחקי חרמות להקטין את כוח הקנייה וההשפעה שלה, הדיסוננס המתגבר עלול לדחוק את סין לצעדים צבאיים.
עומר כורך  |  24.08.19