אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המחנה הדמוקרטי גייס מהציבור 148 אלף שקל צילום: יריב כץ

בלעדי לכלכליסט

המחנה הדמוקרטי גייס מהציבור 148 אלף שקל

מפלגת המחנה הדמוקרטי פנתה בשבוע שעבר לבוחריה שיתרמו למסע הבחירות. לבקשה נענו 1,413 תורמים ביומיים הראשונים. מפלגת זהות גייסה מאז ההכרזה על הבחירות 132.5 אלף שקל מ־282 תורמים

25.08.2019, 07:07 | צבי זרחיה

מפלגת המחנה הדמוקרטי גייסה בסוף השבוע, תוך 48 שעות, 148.3 אלף שקל מ־1,413 תורמים. ביום רביעי שעבר שיגר מטה המפלגה מסרונים לשם מימון המונים בטלפונים הניידים, בהם נכתב: "המחנה הדמוקרטי זקוק לעזרתך. אם כל מי שרואה את ההודעה יתרום 10 שקלים נוכל להכפיל את תקציב הקמפיין". לפי הערכות המסרונים נשלחו לעשרות ואולי למאות אלפי אנשים.

קראו עוד בכלכליסט

סך התרומות, 148 אלף שקל, נחשב אמנם נמוך יחסית אבל הוא הגבוה ביותר מבין ארבע המפלגות שמגייסות כסף מהציבור במערכת הבחירות הנוכחית - המחנה הדמוקרטי, מפלגת זהות, ש"ס והמפלגה החדשה בראשותו של רון קובי.

גובה התרומה המקסימלית שמותר למפלגה ותיקה לגייס מיחיד הוא 2,300 שקל בשנת בחירות.

ראשי המחנה הדמוקרטי, מימין: ניצן הורוביץ, סתיו שפיר ואהוד ברק. מבקשים להכפיל את תקציב הקמפיין, צילום: יריב כץ ראשי המחנה הדמוקרטי, מימין: ניצן הורוביץ, סתיו שפיר ואהוד ברק. מבקשים להכפיל את תקציב הקמפיין | צילום: יריב כץ ראשי המחנה הדמוקרטי, מימין: ניצן הורוביץ, סתיו שפיר ואהוד ברק. מבקשים להכפיל את תקציב הקמפיין, צילום: יריב כץ

ב־24 הראשונות לשיגור המסרונים התקבלו במטה המפלגה תרומות בסך של 125 אלף שקל (כשהתורם הצעיר ביותר הוא בן 18 והמבוגר ביותר בן 99). התרומות הגיעו מתושבים מכל הארץ ובהם: כפר עזה, רהט, נהריה, מצפה רמון, ואילת והסכום הממוצע לתרומה עמד על 105 שקל.

הסיבה למבצע גיוס התרומות היא הצורך בכסף לשם מימון קמפיין הבחירות שעלותו מוערכת בכ־10 מיליון שקל. תקציב הקמפיין נקבע לפי הסקרים שמעניקים כעת למפלגה 7 מנדטים. 7 מנדטים פירושם מימון בחירות שיוחזר למפלגה מהמדינה של 11 מיליון שקל, ומכיוון שהמפלגה לא מעוניינת להיקלע לגירעון אחרי הבחירות זה סכום היעד שקבעה לעצמה.

המחנה הדמוקרטי מורכב מסיעת מרצ, מפלגת ישראל דמוקרטית בראשות אהוד ברק והתנועה הירוקה בראשות סתיו שפיר. מרצ גייסה מאז הוחלט על הקדמת הבחירות בסוף מאי 33 תרומות בסכום כולל של 40 אלף שקל. מרצ, כמפלגה מכהנת בכנסת שלה 4 מנדטים, קיבלה מקדמת מימון בחירות מהמדינה בסך של 4 מיליון שקל. המדובר במקדמה של מיליון שקל בגין כל חבר כנסת מכהן של מרצ.

קובי ריכטר. העניק למפלגה ערבות של 2 מיליון שקל, צילום: עמית שעל קובי ריכטר. העניק למפלגה ערבות של 2 מיליון שקל | צילום: עמית שעל קובי ריכטר. העניק למפלגה ערבות של 2 מיליון שקל, צילום: עמית שעל

אהוד ברק, העומד בראש ישראל דמוקרטית, גייס עד כה סכום כולל של 6 מיליון שקל משבעה ערבים, בהם: קובי ריכטר, שממוקם במקום ה־22 ברשימה, העניק ערבות של 2 מיליון שקל; ד"ר שמואל חרל"פ, נשיא כלמוביל, 1.1 מיליון שקל; ענת אגמון, מבעלות "גלובס" וגרושתו של מריו נכט, מיליון שקלים; דבורה פרנסיס, 950 אלף שקל; אורני פטרוקשה, מבעלי "כרומטיס", 500 אלף שקל; ועוזי צוקר, 500 אלף שקל.

את העובדה כי רק ארבע מפלגות פנו לגיוס כסף מהציבור אפשר להסביר בכך שגובה התרומה המקסימלי מיחיד בשנת בחירות למפלגה ותיקה הוא נמוך - 2,300 שקל בלבד, כאמור. והמפלגות, מעדיפות שלא ליצור מנגנון לגיוס תרומות שעלותו גבוהה בעוד ההיענות עשויה להיות נמוכה. כפי שאכן מוכיחים הסכומים שנתרמו למפלגות שבחרו בדרך זו: זהות גייסה מאז הוחלט על הבחירות 282 תרומות בסכום של 132.5 אלף שקל; מפלגת הימין החדשה בראשות רון קובי גייסה שתי תרומות בסכום כולל של 23.5 אלף שקל (גובה התרומה המקסימלי מתורם למפלגה חדשה הוא 11.5 אלף שקל); וש"ס גייסה בחודשים האחרונים שתי תרומות בסכום כולל של 2,300 שקל בלבד.

מהמחנה הדמוקרטי נמסר בתגובה כי ״תוך זמן קצר נאספו עשרות אלפי שקלים שתרמו אזרחיות ואזרחים שמבינים שאין לנו דמוקרטיה אחרת ושאת הבחירות האלה חייבים לנצח׳׳.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות