אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העובדים באמזון ואינטל לא ישנים טוב בלילה; בפייסבוק דווקא קל להם יותר להירדם צילום: שאטרסטוק

העובדים באמזון ואינטל לא ישנים טוב בלילה; בפייסבוק דווקא קל להם יותר להירדם

סקר של חברת dayzz מצא שהתחומים בהם העובדים הכי סובלים מחוסר שינה הם הייטק ופיננסים; עובדים חווים הפרעות בשינה בלמעלה משני לילות של שינה בכל שבוע בעקבות מתחים הקשורים לעבודה

25.08.2019, 13:56 | מעין מנלה

שנת הלילה של העובדים באמזון, אינטל, ג'נרל מוטורס, ג'נרל אלקטריק ואקסון מובייל היא הגרועה ביותר ונפגעת בעקבות מתחים הקשורים למקום העבודה, כך עולה מסקר חדש שערך הסטראט-אפ הישראלי dayzz המפתח אפליקציה מבוססת ניתוח נתונים לשיפור השינה. עובדים בחברות האלה מדווחים כי שנתם נפגעת במשך שלושה לילות בשבוע בממוצע עקב נושאים הקשורים לעבודה.

קראו עוד בכלכליסט

החברות הטובות ביותר מבחינת שנת העובדים הן סיסקו, וולס פארגו, דל, IBM ופייסבוק, כך לפי דירוג בעקבות הסקר שנערך בקרב 825 עובדים ב-25 חברות מרשימת פורצ'ן 100. נמצא גם כי עובדים בתעשיות ההייטק והפיננסים וכן עובדי משמרות בתחנות דלק, ייצור, תעשייה ורכב סובלים ממחסור בשינה. למעשה, בממוצע מתחים בעבודה גורמים לעובדים להפרעות בשינה במשך 2.4 לילות בכל שבוע.

שנת הלילה של עובדים נפגעת ב2.4 לילות בממוצע בכל שבוע, צילום: גטי אימג שנת הלילה של עובדים נפגעת ב2.4 לילות בממוצע בכל שבוע | צילום: גטי אימג'ס שנת הלילה של עובדים נפגעת ב2.4 לילות בממוצע בכל שבוע, צילום: גטי אימג

לחוסר שינה יש השפעה שלילית על המוטיבציה, הפרודקטיביות, מצב הרוח, והוא עלול אף להוביל לעליה בשיעור הטעויות ולשיקול דעת מוטעה. העובדים מעידים כי מחסור בשעות שינה משפיע בעיקר על מצב רוחם ועל תחושת המעורבות שלהם בעבודה כאשר גם האינטראקציה החברתית שלהם עם קולגות נפגעת אך במידה פחותה. בכירים בתחום הבריאות ומומחים לשינה מסכימים שרוב האנשים זקוקים ל-7 עד 9 שעות שינה בלילה. מספר שעות השינה הממוצע בקרב העובדים שנשאלו בסקר נמוך משמעותית ומסתכם בכ- 6.4 שעות שינה בלילה בלבד. נתון זה מראה כי עובד מפסיד בממוצע עד ל-2 שעות שינה בלילה.

מחקרים מראים שמספיק פרק זמן של שבועיים עם שינה של פחות מ-6 שעות בלילה, כדי להוביל לפגיעה קוגניטיבית הדומה לזו הנגרמת לאדם הנשאר ער במשך 24-48 שעות ברציפות. לכן, מדאיג במיוחד הוא אחוז העובדים המסתפקים ב- 5.5 או פחות שעות שינה בלילה - 34% מהעובדים באפל, אמזון וג'נרל אלקטריק, 45% מהעובדים בג'נרל מוטורס ו-61% מהעובדים ב-Chevron.

למחסור בשינה השפעות מזיקות, בין אם על עובדים המפעילים מכונות תעשייתיות, עובדים המנהלים תיקים פיננסיים של לקוחות, או עובדים בהיי-טק המעבירים ימים שלמים בתכנות. טעויות יכולות לגרום לנזקים ולפגוע הן בחברה והן בלקוחות.

עובדים בשלושת המגזרים שנבדקו מדווחים כי אינם מבצעים את עבודתם על הצד הטוב ביותר במשך יומיים בשבוע בממוצע עקב איכות שינה ירודה, ומעריכים כי הם מסכנים עצמם ואחרים במשך 3 ימים בשבוע בממוצע בשל עייפות בזמן הנהיגה. בג'נרל מוטורס רוב העובדים (77%) חשים שהם מסכנים את עצמם ואחרים עקב עייפות במשך 5 עד 7 ימים בשבוע וכך חשים גם 34% מהעובדים באפל.  

אמיר אינדיצקי, מנכ"ל dayzz אמיר אינדיצקי, מנכ"ל dayzz אמיר אינדיצקי, מנכ"ל dayzz

"אנו שמחים על השלמת הסקר הראשון שלנו בקרב חברות ה- Fortune 100 המובילות", אמר אמיר אינדיצקי, מנכ"ל dayzz. "אני חושב שהרבה אנשים יודעים שהם צריכים לישון 8 שעות שינה בלילה, בין אם מדובר בשינה איכותית או לא. לעומת זאת, אני לא חושב שאנשים מודעים להשלכות שיש לשינה או למחסור בשינה, לא רק שזה משפיע על כל חלק בגוף האדם, אך כפי שאנו מאשרים היום, יש לזה השפעה משמעותית גם על מקום העבודה. עלות של מחסור בשינה בקרב עובדים מסתכמת בכ- 411 מיליארד דולר בשנה, ובכ- 1.2 מיליון ימי עבודה המתבזבזים בשנה כתוצאה מיעילות נמוכה. עובדים פוגעים בעצמם, ביקרים להם, בחברה שבה הם עובדים ובלקוחות שלהם, וכל זה בגלל מחסור בשינה. זהו רק הצעד הראשון. אנו מקווים שסקר זה יעלה את המודעות לנושא זה, ומקווים להמשיך לקיים ולקדם את סקר השינה השנתי על מנת למדוד שיפורים בחברות שהציגו ביצועים נמוכים השנה בכל הנוגע ליצירת תרבות שינה איכותית".

עוד עולה מהסקר כי על מנת להישאר ערים עובדים צורכים בממוצע 2.5 משקאות המכילים קפאין ביום, למעלה מ-50% מהעובדים מאמינים שתכנית לשיפור איכות השינה תשפר את רמת שביעות הרצון שלהם ממקום העבודה וכן כי 57% מהפרעות השינה נובעות מנושאים הקשורים לעבודה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות