אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לגוגל נמאס, אסרה מחאת עובדים פוליטית במשרדיה צילום: Noah Berger

לגוגל נמאס, אסרה מחאת עובדים פוליטית במשרדיה

החברה נאלצה לשנות תוכניות, לרענן נהלים ואף לוותר על עסקאות בשנה האחרונה בשל התנגדות עובדיה, ליברלים ברובם; עתה קבעה מדיניות חדשה, שתאסור על מחאה עם אופי פוליטי בשעות העבודה

25.08.2019, 15:43 | שירות כלכליסט

גוגל החלה לרסן את מחאת עובדיה: לאחר שהצליחו בשנה האחרונה לשנות את מהלכיה ומדיניותה בתחומי שיתופי פעולה עם גורמים ביטחוניים שונים והשפיעו על שובה לשוק הסיני, הודיעה שלא תאפשר פעילות בעלת אופי פוליטי בזמן העבודה.

קראו עוד בכלכליסט

לפי דיווח של הניו יורק טיימס, ביום ו' האחרון הפיצה הנהלת החברה מזכר שמציג הנחיות שאוסרות על "הפרעה ליום העבודה עם דיונים פוליטיים ואקטואליים", אך לצד הדגשת נהלי שמירה על חופש השיח והרעיונות בין העובדים ובין עצמם. "אחריותנו המרכזית היא לבצע את העבודה לשמה נשכרנו, ולא לבזבז זמן עבודה על דיונים בנושאים שאינם קשורים אליה", נכתב במזכר.

עובדי גוגל מפגינים נגד ההנהלה, צילום: איי פי עובדי גוגל מפגינים נגד ההנהלה | צילום: איי פי עובדי גוגל מפגינים נגד ההנהלה, צילום: איי פי

"כולנו חופשיים להביע חששות, להטיל ספק באופן מכובד, ולדון בפעילויות החברה – זה חלק מהתרבות שלנו", כתבה ההנהלה. "ודאו שאתם מדברים מתוך ידע אמין. אל תניחו שאתם מכירים את הסיפור מכל צדדיו, והיזהרו מהצהרות מטעות או שקריות לגבי מוצריה או עסקיה של גוגל, שעלולים לערער את האמון במוצרינו ובעבודה שאנו עושים".

החוקים החדשים שונים במהותם מהתרבות החופשית ששלטה בחברה, ששלטה עד לא מזמן כמודל המועדף על אמריקה התאגידית. אך החברות הללו הבינו שעידוד העובדים לומר את שעל ליבם במשרד יכול גם לגרום לבעיות. לפי הערכת הניו יורק טיימס, הושפעה המדיניות החדשה מיח"צ שלילי שספגה ההנהלה בשל פרשת פיטורי קווין סרנקי, עובד בעל עמדות שמרניות ימניות, שטען שפוטר לאחר שנחשפו תפיסותיו הפוליטיות. רשת פוקס שידרה ראיון עמו, ולאחר מכן צייץ הנשיא טראמפ שפעולות גוגל הן "מאוד בלתי חוקיות" והוסיף: "אנחנו בוחנים את גוגל בשבע עיניים!".

לאחר שמספר עובדי החברה תפח ליותר מ-100,000, והפוליטיקה הלאומית הלכה והפכה יותר מפולגת ועוינת, תרבותה החופשית של גוגל נאלצה לעמוד באתגרים קשים ומסתבכים. שביתות מאורגנות של עובדים גרמו לביטול מספר פרויקטים, והדיונים הפוליטיים שהתנהלו מעל גבי לוחות המודעות במשרדי החברה הפכו לכה רעילים ורעשניים עד שהגיעו אף לאוזני הנשיא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות