אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה: ארגון המורים מנסה לנצל את תקופת הבחירות צילום: יאיר שגיא

המדינה: ארגון המורים מנסה לנצל את תקופת הבחירות

בתשובת המדינה לדיון בצווי המניעה נגד שביתת ארגון המורים היא מאשימה את ארגון המורים בשיבוש התנהלות מערכת החינוך בניגוד להסכמים הקיבוציים ומבקשת מבית המשפט להביע "שאט נפש" מהתנהגותו

25.08.2019, 18:22 | שחר אילן
פרקליטות המדינה מאשימה את ארגון המורים העל יסודיים כי הוא יזם סכסוך העבודה בשל תקופת הבחירות. עוד היא טוענת שהארגון מנסה לשבש את ההתנהלות התקינה של מערכת החינוך בניגוד להסכמים הקיבוצים שעליהם חתם. הפרקליטות לא רק תומכת בבקשת מרכז השילטון המקומי להוציא צווי מניעה נגד שביתת הארגון אלא גם מבקשת לפסוק לו הוצאות כבדות שיביעו "שאט נפש" מהתנהלותו.

קראו עוד בכלכליסט

ביום רביעי שעבר כינס יו"ר ארגון המורים רן ארז מסיבת עיתונאים בה הודיע על הכרזת סכסוכי עבודה לקראת תחילת שנת הלימודים על שורה ארוכה של נושאים במטרה להשבית את תחילת שנת הלימודים. זאת למרות שהארגון חתום על הסכם קיבוצי עד 2022 שבו התחייב לשקט תעשייתי. ביום חמישי הגישו מרכז השלטון המקומי ועיריות תל אביב-יפו, ירושלים וחיפה בקשה לצו מניעה לשביתה והאשימו את הארגון כי הוא מתנהל ב"חוסר תום לב קיצוני".

יו"ר ארגון המורים על היסודים רן ארז, צילום: יאיר שגיא יו"ר ארגון המורים על היסודים רן ארז | צילום: יאיר שגיא יו"ר ארגון המורים על היסודים רן ארז, צילום: יאיר שגיא

היום הגישה פרקליטות המדינה את תשובת המדינה לבקשה. היא מבקשת "שלא להסתפק במתן הצווים אלא לבטא את מורת רוחו של בית הדין הנכבד מאופן התנהלותו החוזרת ונשנית של ארגון המורים ומדפוס הפעולה הפסול שהגיעה העת לשים לו סוף. המדינה מבקשת שיושתו על ארגון המורים הוצאות בשיעור שיביע את שאט הנפש מהגדשת הסאה של הארגון".

בתשובה המדינה, שהגישה עו"ד יעל ברלב מהמחלקה למשפט עבודה בפרקליטות המדינה נטען ש"עולה החשש שארגון המורים מבקש לנצל את התקופה שלפני הבחירות לכנסת ה-22 כדי לנסות להשיג הישגים בדרכים לא מקובלות". בפרקליטות מציינים ששביתה של ארגון עובדים אינה יכולה להתקיים למטרות פוליטיות ומבקשים מבית המשפט להביא זאת בחשבון.

במרכז תשובת המדינה עומדת הטענה שארגון המורים פעול בניגוד להתחייבות שלו בהסכם הקיבוצי מ-2018 לשקט תעשייתי. "אין זה רק חוסר תום לב, זוהי התנהלות המזלזלת בכל מי שמערכת החינוך יקרה לו. התנהלות של ארגון המורים שומטת את הקרקע מתחת למערכת יחסי העבודה הקיבוציים".

"ארגון המורים מנסה תדיר בכל כוחו לשבש שלא לצורך את ההתנהלות התקינה של מערכת החינוך. הוא מעלה רשימות ארוכות של דרישות חלקן חוזרות על עצמן. זאת על אף שהארגון התחייב לשקט תעשייתי במסגרת ההסכמים הקיבוציים שעליהם הוא חתום". עוד טוענת ברלב ש"הודעות הסכסוך חסרות תוכן ממשי או פירוט קונקרטי ומשמשות כאמתלה בלבד לאיום בנקיטת צעדים ארגוניים שתכליתם לוטה בערפל".

בארגון המורים הגיבו לבקשות לצווי מניעה ואמרו כי "שביתה אינה מטרה אלא אמצעי לפרוץ את גבולות האטימות של המדינה והמרכז לשלטון מקומי. הדרישות לבקשת צווי המניעה הפכו להיות שיטה להתחמק מפתרון בעיות. זאת לא הדרך לשפר את מערכת החינוך - להפוך את המורים לעובדי כפייה מכוח צווים".

יצוין שבשלב זה לא ננקטים צעדים משפטיים נגד הסתדרות המורים שמאיימת אף היא בהשבתת תחילת שנת הלימודים בבתי היסודי, בגני הילדים ובחטיבות הביניים. זאת, כנראה בגלל שנמשך המשא ומתן ובתקוה להגיע להסכמות. בניגוד לארגון המורים, ההסכם הקיבוצי של הסתדרות המורים פקע בסוף יוני, אבל לא ניתן היה לחדשו בשל שתי מערכות הבחירות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
לשבות עכשיו ולא לדחות
במדינת ישראל אף פעם אין זמן מתאים למו׳׳מ על השכר , כי תמיד יש כאן או סקנדל או פסטיבל. או מלחמה , או בחירת ,פעם בשנה וחצי יש כאן בחירות , או חופש גדול ...תמיד יש כאן משהו. עכדיו הזמן המתאים ביותר ,אם זה לא מתאים לממשלה זה מאוד מתאים לנו המורים . היה מספיק זמן להענות לדרישות ההגיוניות של המורים . באוצר מתבססים על כך ,ש ה 1 בספטמבר יתחיל לחץ של ההורים על המורים . אז זהו דלא . לנו כבר לא איכפת . שכר נמון למורה היסוגי הוא ביסיון . רבים מהמורים בורחים מהמערכת לא יתכן שמורה יעבוד שליש משרה ,כאשר 1800 ש׳קח שהוא מרוויח מספיקים בדיוק לבנזין לחודש. בושה וכלימה . לא לוותר גם שנתיים שביתה , הכל טוב ...
דורה  |  26.08.19
5.
יפה בן דוד ,שבי בבית התנתקי מהטלפונים לא לענות
להשבית את בתי הספר ותני לאוצר לחפש אותך ולרוץ אחרייך .. אחרת שום דבר לא ישתנה . תני להם לרוץ ולתפתל עד שיציאו למורים תוספת של 5000 ש׳׳ח לשכר היסוד ,שכר הבסיס . לא לחזור לעבודה גם עם השביתה תמשך שנתיים .
יש לי סבלנות, נחפש עבודה חלופית  |  25.08.19
לכל התגובות