אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: טראמפ הציע להשתמש בפצצת אטום כדי לעצור סופות הוריקן מלהגיע לארה"ב צילום: wallpapercave, רויטרס

דיווח: טראמפ הציע להשתמש בפצצת אטום כדי לעצור סופות הוריקן מלהגיע לארה"ב

על פי האתר Axios, הנשיא אמר את הדברים בפגישה עם פקידים בכירים בצבא ובביטחון הפנים. ההצעה הזו אינה חדשה: מאז שנות ה-50 הרעיון עולה מעת לעת, למרות שמדענים מסכימים שהוא לא יניב תוצאות. ממינהל האטמוספירה והאוקיינוסים הלאומי נמסר בתגובה: "אין צורך לומר שזהו לא רעיון טוב"; התגובות בטוויטר הגיעו גם הן: "מה כבר יכול להשתבש?"

26.08.2019, 12:01 | שירות כלכליסט

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הציע, ביותר מהזדמנות אחת - כך על פי דיווחים - שהצבא יפציץ סופות הוריקן על מנת לעצור את התקדמותן לכיוון היבשה.

על פי האתר האמריקני Axios, הנשיא אמר בפגישה עם פקידים בכירים בצבא ובביטחון הפנים לגבי האיום של ההוריקנים: "הבנתי. הבנתי. למה שלא נטיל עליהם פצצת אטום? הם מתחילים להיווצר מול חופי אפריקה, וכשהם זזים לרוחב האוקיינוס האטלנטי, נפיל פצצה לעין ההוריקן ונפריע לו. למה אי אפשר לעשות את זה?". הבית הלבן סירב להגיב לדיווח.

קראו עוד בכלכליסט

הצפות בצפון קרוליינה בעקבות הוריקן "פלורנס", צילום: בלומברג הצפות בצפון קרוליינה בעקבות הוריקן "פלורנס" | צילום: בלומברג הצפות בצפון קרוליינה בעקבות הוריקן "פלורנס", צילום: בלומברג

אקסיוס, שציטט מקורות שנכחו בפגישה המדוברת, דיווח שתגובתו של אחד הפקידים הייתה "נבדוק את זה". האתר דיווח שטראמפ העלה את אותה הצעה בהזמנות נוספת, בשיחה עם פקיד בכיר בממשל. אותה שיחה הוקלטה כחלק ממזכר של המועצה לביטחון לאומי ב-2017.

אקסיוס ציטט גם פקיד בכיר שהגן על יכולתו של טראמפ לשאול שאלות קשות: "המטרה שלו - למנוע מהוריקן קטסטרופי מלפגוע ביבשה – אינה רעה. המטרה שלו אינה רעה", הוא אמר.

ההצעה של טראמפ, חריגה ככל שתהיה, אינה חדשה. הראשון שהציע אותה היה מדען שעבד בשירות הממשל האמריקני בשנות החמישים, בזמן כהונת דווייט אייזנהאוור. מעת לעת הרעיון עולה שוב, למרות שמדענים מסכימים שהוא לא יניב תוצאות.

 , צילום: wallpapercave, רויטרס צילום: wallpapercave, רויטרס  , צילום: wallpapercave, רויטרס

זמן קצר לאחר שטראמפ נכנס לתפקידו פורסם בנשיונל ג'אוגרפיק מאמר שעסק בכך שהרעיון להפציץ הוריקנים עלה באופן תדיר בעשורים האחרונים: "זו מחשבה מפתה, במיוחד כאשר אנו מקבלים תזכורות להרס העצום שהסופות האלה גורמות. זו כנראה הסיבה, שמדי שנה בששת העשורים האחרונים, סוכנויות ממשלה קיבלו מסרים מאזרחים מודאגים שקוראים לפעולות מנע נגד הוריקנים, באמצעות נשק גרעיני".

במאמר, שכותרתו: "להפציץ באטום את ההוריקן: ההיסטוריה המפתיעה של רעיון רע במיוחד", מציינים הכותבים שהתגובה שנמסרה ממינהל האטמוספירה והאוקיינוסים הלאומי הייתה: "אין צורך לומר שזהו לא רעיון טוב".

ארה"ב סובלת לעיתים קרובות מסופות הוריקן שמגיעות לחופיה. באוגוסט 2017, שבעה חודשים אחרי כניסת טראמפ לתפקיד, הפכה סופת ההוריקן "הארווי" לחזקה ביותר שמגיעה לחופי ארה"ב מזה 12 שנים.

ברשתות החברתיות, כצפוי, עוררה ההתבטאות של טראמפ עניין רב. "זה לא The Onion", כתב אחד הגולשים בטוויטר, בהתייחסות לאתר הסאטירי שמפרסם חדשות פיקטיביות. "מה כבר יכול להשתבש?", תהה גולש אחר. חלק מהגולשים צירפו לתגובות את ההאשטאג "ככה התחילה האפוקליפסה". קמאלה האריס, שמשתתפת בפריימריז הדמוקרטיים, הגיבה לפרסום ואמרה: "הבחור חייב ללכת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות