אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצעת חוק בברלין: שכר דירה יוגבל לעד 8 יורו למ"ר צילום: guthmann.estate

הצעת חוק בברלין: שכר דירה יוגבל לעד 8 יורו למ"ר

ההצעה מחלקת את ההגבלה לפי אזורים כאשר ברוב הדירות השכירות תוגבל ל-3.42 יורו למ"ר. הצעת החוק תפגע בעיקר בחברות הנדל"ן הגדולות שכבר הזהירו כי ההכנסה משכירות תרד בממוצע בשנה הבאה ב-20 עד 25 מיליון יורו לכל חברה

26.08.2019, 12:20 | שירות כלכליסט

מועצת העיר ברלין בוחנת הצעת חוק שתגביל את השכירות בדירות מגורים ל-7.97 יורו למ"ר, כך דווח בכלי התקשורת בגרמניה. לפי חברת המועצה, קטרין לומפשר, ההגבלה תחול על דירות שנבנו עד (וכולל) 2013. ההצבעה על ההצעה תתקיים עד ב-15 באוקטובר, ואם תאושר החוק ייכנס לתוקף כבר בינואר.  

קראו עוד בכלכליסט

"הדיירים יוכלו להוריד את השכירות על ידי הגשת בקשה למשרד המחוזי", נכתב בהצעה שהגישה לומפשר. ההצעה מחלקת את ההגבלה לפי אזורים: עבור מרבית הדירות, השכירות תוגבל ל-3.42 יורו למ"ר, בעוד שהשכירות בבניינים שנבנו במזרח העיר בתקופת הפיצול תוגבל ל-5.64 יורו למ"ר, ומבנים נחשקים מלפני 1918 יעלו 6.03 יורו למ"ר. כמו כן, דירות שנבנו לאחר האיחוד, בין השנים 2013-1991 יזכו להגבלה היקרה ביותר של 7.97 יורו למ"ר.

בניין מגורים בברלין, צילום: Pixabay בניין מגורים בברלין | צילום: Pixabay בניין מגורים בברלין, צילום: Pixabay

שכר הדירה הבסיסי ביותר בברלין עומד על 6.72 יורו למ"ר, זול יותר מאשר בהמבורג ובמינכן. עם זאת, בחלק מהדירות השכירות עולה ל-18 יורו למ"ר.

הסכום הכולל שיחושב יכלול לפי הצעת החוק גם "עלויות לרהיטים וציוד", כלומר החוק יספק שכבת הגנה נוספת לדיירים שכיום נדרשים לשלם תשלומים נוספים מעבר לשכירות המפורסמת במודעות. עם זאת, ההצעה לא חלה על דירות שנבנו החל מ-2014, ובעלי דירות ששיפצו אותן ב-8 השנים האחרונות יוכלו לגבות 20% נוספים.

הפגנה בברלין נגד גובה שכר הדירה, צילום: שאטרסטוק הפגנה בברלין נגד גובה שכר הדירה | צילום: שאטרסטוק הפגנה בברלין נגד גובה שכר הדירה, צילום: שאטרסטוק

ההצעה הוגשה לאחר שביוני האחרון, הקואליציה השולטת בברלין, המורכבת ממפלגות הירוקים, הסוציאל דמוקרטים והשמאל, הקפיאה את השכירות לחמש שנים. הצעדים שבהם נוקטים בעיר בניסיון לבלום את עליית השכירות כוללים האצת הבנייה ורכישת דירות מבעלי בתים והשכרתם מחדש לתושבים

ההצעה תפגע בעיקר בחברות הנדל"ן הגדולות: Deutsche Wohnen שבבעלותה מעל 115 אלף דירות בבירה הגרמנית והיא בעלת הנכסים הגדולה בעיר ו- Vonovia שבבעלותה מעל 42 אלף דירות. ב-Vonovia כבר הזהירו כי ההכנסה משכירות תרד בשנה הבאה בין 20 ל-25 מיליון יורו בשל המהלך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

18 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

18.
מי בא להשקיע בברלין?
כשהתשואה נמוכה - המשקיעים בורחים - המחירים נופלים - פרויקטים נעצרים - הצמיחה שלילית - האוכלוסיות החזקות עוזבות - ומתחלפות באוכלוסיות חלשות. כשהתשואה במרכז המטרופולין לדירה קטנה מוגבלת לפי הבנתי ל1,500 ש"ח לחודש אז הדירות שוות כ300,000 ש"ח ותוך עשר שנים העיר הופכת לעיר עולם שלישי (מוסלמים וכדו').
עלי עבדו  |  09.09.19
15.
מגיב 1, מתאים לך להזמין דירה לעוד 6 שנים?
בישראל אתה פותח לוח י2 או winwin ומוצא דירה, גם בת"א, לחודש הבא. אם נגביל שכ"ד אז התוצאה תהיה שהמעטים ברי המסל ששוכרים היום יהנו (על חשבון המשכירים) אולם כל השוכרים הבאים, וכל שנה מתווספים לכאן עוד 200 אלף ישראלים, כל שנה פשוט לא ימצאו דירה, כי אף שוכר לא יפנה אותה. התוצאה תהיה כמו סטוקהולם: מי שרוצה לשכור דירה צריך לתכנן 6 שנים קדימה. מה שקורה בפועל הוא שוק שחור מתחת לשולחן. שכד רשמי נמוך, וסטפה גדולה מתחת לשולחן (למשכיר והשוכר הקודם כדי שיתפנה)
סטוקהולם  |  27.08.19
לכל התגובות