אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההאטה לא מורגשת בינתיים: שיעור האבטלה צנח שוב ל-3.7% צילום: שאול גולן

ההאטה לא מורגשת בינתיים: שיעור האבטלה צנח שוב ל-3.7%

למרות ההערכות לשינוי מגמה בשוק העבודה ולהאטה בקצב הצמיחה של המשק, נרשמה ירידה של 0.4% בשיעור המובטלים לעומת החודש הקודם - לרמה הדומה לזו שנרשמה בחודש מאי האחרון; עם זאת, שוק העבודה הוא האחרון להגיב לשינויים במחזור העסקים. שיעור התעסוקה נותר ללא שינוי ועמד על 61%

26.08.2019, 13:00 | אדריאן פילוט

לאחר שביצע שינוי כיוון, רשם בחודש יוני עלייה קלה לרמה של 4.1% והוביל להערכות לשינוי מגמה, שוק העבודה הישראלי מפתיע לטובה: לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) שפורסמו היום (ב'), שיעור האבטלה ירד ביולי לרמה של 3.7% מכוח העבודה - רמה דומה לזו שנרשמה בחודש מאי האחרון.

קראו עוד בכלכליסט

תור בשירות התעסוקה, צילום: ישראל יוסף תור בשירות התעסוקה | צילום: ישראל יוסף תור בשירות התעסוקה, צילום: ישראל יוסף

הנתונים מפתיעים על רקע הערכות של כלל הגופים הכלכליים המרכזיים - הן בארץ והן בחו"ל - להאטה בקצב הצמיחה של המשק. עם זאת, חשוב לציין כי שוק העבודה הוא השוק האחרון שמגיב לשינויים במחזור העסקים; קרי, אחרי שהמכירות יורדות וקווי היייצור נסגרים - רק אז מתחילים מהלכי הפיטורים.

עוד עולה מהנתונים, כי שיעור התעסוקה נותר ללא שינוי ועמד על 61%, בדומה לחודש הקודם. כמו כן, שיעור האבטלה בקרב בני 25-64 – מה שמכונה "אבטלה גרעינית" (כלומר לא כולל סטודנטים, חיילים, ועוד - א"ד) ירד שוב לרמה של 3.3% בלבד.

עוד עולה כי בקרב בני ה-64-25, שיעור ההשתתפות (מספר האזרחים בגיל עבודה שעובדים או מחפשים עבודה) ירד במקצת, לרמה של 79.6% - לעומת 80.3% בחודש הקודם. כמו כן, שיעור התעסוקה בקרב בני 64-25 ירד בחצי אחוז, לרמה של 77%.

התפתחויות אלו - ירידה בשיעור התעסוקה ובשיעור ההשתתפות - מצריכות מעקב, שכן ירידה בשיעור האבטלה המבוססת על יציאת אזרחים בגיל העבודה משוק העבודה, היא אינה התפתחות רצויה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות